Jump to content
Vesperala Forum

Ploaie şi somn


vesperala

Recommended Posts

de ce somnul nostru e mult mai odihnitor când afară plouă?

 

Ma gandesc, ca daca ploaia survine in timp ce noi deja dormim, deci fara sa stim de existenta ei, somnul nu este mai linistit, sau altfel spus nu este influentat de prezenta ei.

Insa daca atunci cand ne culcam, afara ploua, intern se produce o comunicare, o apreciere negativa fata de natura si exterior, apreciere care ne relaxeaza la gandul ca in interior, in casa, este mai bine ca afara. Ploaia in general este unul din fenomenele meteo cele mai uricioase si tocmai de aceea gandurile de iesire afara se reduc. Dincolo de odihna, somnul poate fi privit si ca pe un timp pierdut, iar faptul ca atmosfera de afara nu este prietenoasa, diminuiaza acest sentiment de pierdere facand somnul, in lipsa de alta preocupare, chiar util.

Intradevar tine de psihologie, nu controlam aceasta stare, ea pur si simplu exista......sau nu, pentru ca sunt si persoane care nu simt diferenta intre a dormi pe vreme ploioasa sau insorita.

 

 

Parerea mea

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Ma gandesc, ca daca ploaia survine in timp ce noi deja dormim, deci fara sa stim de existenta ei, somnul nu este mai linistit, sau altfel spus nu este influentat de prezenta ei.

Insa daca atunci cand ne culcam, afara ploua, intern se produce o comunicare, o apreciere negativa fata de natura si exterior, apreciere care ne relaxeaza la gandul ca in interior, in casa, este mai bine ca afara. Ploaia in general este unul din fenomenele meteo cele mai uricioase si tocmai de aceea gandurile de iesire afara se reduc. Dincolo de odihna, somnul poate fi privit si ca pe un timp pierdut, iar faptul ca atmosfera de afara nu este prietenoasa, diminuiaza acest sentiment de pierdere facand somnul, in lipsa de alta preocupare, chiar util.

Intradevar tine de psihologie, nu controlam aceasta stare, ea pur si simplu exista......sau nu, pentru ca sunt si persoane care nu simt diferenta intre a dormi pe vreme ploioasa sau insorita.

 

 

Parerea mea

Negativ?

De ce crezi ca daca ploua atmosfera este neprietenoasa?

N-ai incercat niciodata cand ploua sa o asculti?

N-ai auzit niciodata linistea de dincolo de picaturi?

Inseamna ca nu stii sa te bucuri de ceea ce natura ofera. Orice lucru isi are maretia lui chiar daca el ne ingrozeste pe unii.

Descopera aceasta maretie si vei avea satisfactie.

Parerea mea :thanks:

Link to comment
Share on other sites

Inseamna ca nu stii sa te bucuri de ceea ce natura ofera. Orice lucru isi are maretia lui chiar daca el ne ingrozeste pe unii.

fiecare are propriul mod de a se bucura şi adesea ne bucură lucruri diferite

 

şi poate ne bucură aceeeaşi natură, în moduri diferite.

 

nici pe tine nu te bucură tot.

sau nu te-ar bucura acea măreţie dacă ai fi gropar şi ar trebui să sapi în ploaie, cu cizme până la gât, în nămol.

 

viaţa nu e numai poezie

:) nu îl judeca pe altul până nu îi porţi opincile, ziceau bătrânii

Link to comment
Share on other sites

fiecare are propriul mod de a se bucura şi adesea ne bucură lucruri diferite

 

şi poate ne bucură aceeeaşi natură, în moduri diferite.

 

nici pe tine nu te bucură tot.

sau nu te-ar bucura acea măreţie dacă ai fi gropar şi ar trebui să sapi în ploaie, cu cizme până la gât, în nămol.

 

viaţa nu e numai poezie

:) nu îl judeca pe altul până nu îi porţi opincile, ziceau bătrânii

am lucrat si-n ploaie si-n vant si pe zapada,dar sa te lasi prada pesimismului nici gand.

bucura-te ca ai timp berechet

sa meditezi,sa te odihnesti sau pur si simplu ..sa nu faci nimic.

Link to comment
Share on other sites

am lucrat si-n ploaie si-n vant si pe zapada,dar sa te lasi prada pesimismului nici gand.

bucura-te ca ai timp berechet

sa meditezi,sa te odihnesti sau pur si simplu ..sa nu faci nimic.

:sorry: nu toţi au timp... şi nu, când ai de lucru în condiţii vitrege, care te bagă în spital, nu te poţi bucura

 

nu te bucuri când te bate vântul şi stai în ploaie aşteptând jumătate de oră autobuzul, la adăpostul unei pungi de plastic pusă în cap... mai devreme sau mai târziu acea ploaie se contorizează.

 

şi nu doar ploaia...

 

da, dacă eşti în casă , la adăpost, e frumoasă ploaia...

da, dacă ai 18 ani şi e vară şi ai iubita de mână, e frumoasă ploaia.

 

ca să te bucuri mai contează şi condiţiile, şi anii.

nu se bucură un bătrân când plouă şi toate încheieturile îl dor

Link to comment
Share on other sites

ce legătură există oare între ele? de ce somnul nostru e mult mai odihnitor când afară plouă?

zgomotul ploii genereaza sunete de joasa frecventa ,infrasunete care influienteaza metabolismul,in sensul ca unele organe isi incetinesc activitatea ,spre exemplu inima.Ritmul cardiac scade usor.

Edited by raul
Link to comment
Share on other sites

:sorry: nu toţi au timp... şi nu, când ai de lucru în condiţii vitrege, care te bagă în spital, nu te poţi bucura

 

nu te bucuri când te bate vântul şi stai în ploaie aşteptând jumătate de oră autobuzul, la adăpostul unei pungi de plastic pusă în cap... mai devreme sau mai târziu acea ploaie se contorizează.

 

şi nu doar ploaia...

 

da, dacă eşti în casă , la adăpost, e frumoasă ploaia...

da, dacă ai 18 ani şi e vară şi ai iubita de mână, e frumoasă ploaia.

 

ca să te bucuri mai contează şi condiţiile, şi anii.

nu se bucură un bătrân când plouă şi toate încheieturile îl dor

in parte ai dreptate,chiar daca 18 la jumatate din ani i-am avut iar ploaia o simt cu zi inainte mereu, vreau sa traiesc fiecare clipa caci ultima ea poate fi .

ce rost are sa stau posomorat iar la sfarsit sa constat ca nu am trait.

mai bine vesel si de sfarsit sa nu imi dau seama.

Link to comment
Share on other sites

in parte ai dreptate,chiar daca 18 la jumatate din ani i-am avut iar ploaia o simt cu zi inainte mereu, vreau sa traiesc fiecare clipa caci ultima ea poate fi .

ce rost are sa stau posomorat iar la sfarsit sa constat ca nu am trait.

mai bine vesel si de sfarsit sa nu imi dau seama.

fiecare trăieşte în felul lui...

dacă râzi tot timpul nu înseamnă că ai trăit cu mai mult folos decât o mamă care a plâns mereu crescând copiii singură...

 

 

fiecare măsoară împlinirea în felul lui..:)

Link to comment
Share on other sites

fiecare trăieşte în felul lui...

dacă râzi tot timpul nu înseamnă că ai trăit cu mai mult folos decât o mamă care a plâns mereu crescând copiii singură...

 

 

fiecare măsoară împlinirea în felul lui..:)

bineinteles ca nu inseamna ca ai trait tot timpul .am si eu copil si stiu cum este ,nu pot sa rad intruna fiindca trupul imi este macinat

si totusi dar ce rezolv daca as fi tot abatut ca leac nu am?

plangi sau razi atunnci cand vine clipa,nu poti sa plangi sau sa razi intruna , toate au un rost, conteaza sa stii sa treci peste moment

simt deci traiesc.

Bucurati-va cat mai puteti caci poate vine clipa cand ati vrea sa va bucurati si nu veti putea.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 8 months later...

Eu am observat o stare de relax cand afara ploua si mai ales cand stai la casa sau intr-o cabana la munte...80% din timp adormi fara ca nimic sa te deranjeze, dar cand ploua parca intrii altfel in lumea viselor. Placut e si sentimentul sa te trezesti si afara sa ploua ca tragi din nou plapuma peste cap

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...