Jump to content
Vesperala Forum

Simone de Beauvoir


rubens

Recommended Posts

Simone de Beauvoir ar fi implinit astazi 100 de ani.

20 de ani dupa deces scriitoarea a ramas inca un model de femeie libera.

 

In 1949, publicarea romanului "Deuxičme sexe" a stirnit dezbateri furioase, in special legate de capitolele in care se vorbeste despre sex si homosexualitatea feminina . Tradus in 40 de limbi, romanul a fost vindut de atunci in peste un milion de exemplare.

 

In 1951, scriitoarea obtine premiul Goncourt cu romanul "Les mandarins" .

 

In 1958, apare "Mémoires d'une jeune fille rangée", scriitorul devenind o figura centrala a intelectualitatii franceze.

 

P.S. Am tradus din franceza, cum am putut, dar nu puteam trece peste eveniment, Simone de Beauvoire este unul din scriitorii mei de capatii.

Pentru cei care n-au citit-o inca recomand cu toata caldura, pe mine m-a influentat mult. Ea si Colette.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Tocmai am terminat de citit Al doilea sex. Nu ma mira ca a fost interzisa si, daca nu ma insel, inca se afla pe lisa cartilor interzise de ... era sa zic eu de cine, ma rog, de Vatican. Cartea merita citata, este impresionant cat de documentata era Simone de Beauvoir. Concluziile trase m-au lasat cu un gust amar (adica cu o reconfirmare, o reimprospatare a acestui gust), insa ca si stil, ca informatie, ca perspective (cele mai complexe despre acest subiect), merita citita.

O sa mai caut si altceva de Simone de Beauvoir.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...