Jump to content
Vesperala Forum

ATELIER DE PICTURĂ-ICOANE


constantin

Recommended Posts

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Am terminat aplicarea primului strat de culoare.

Ebosarea.

Prin aceasta operatie se urmareste acoperirea suprafetei de pictat cu "insule" de culoare.Nuantele sunt de valori medii fata de culoarea finala si nu se lucreaza in detaliu.In final nimic din acest prim strat nu va ramane la vedere.

post-20-1202121957_thumb.jpg

Urmeaza pictura propriuzisa, incepand cu elementele din planul indepartat astfel incat sa obtinem o suprapunere fireasca a culorilor.

Link to comment
Share on other sites

Nu!

Doar ca este un vernis mai slab.

Daca nu ar tebui sa plece atat de departe, nu as vernisa-o deloc.

Culorile in ulei au nevoie de un interval intre 6 luni si un an pentru a se usca complet. Abia dupa acest interval se poate face o vernisare finala.Este important ca culorile sa fie lasate "sa lucreze".Uleiul de in se vitrifica in timp ceea ce face ca culorile sa devina mai frumoase. Daca aplicam prea devreme vernisul final, acest proces va fi interupt.

Link to comment
Share on other sites

De obicei lipesc pe spatele icoanei un mic biletel pe care specific data cea mai apropiata cand se poate face vernisarea.Daca e mai tarziu e cu atat mai bine.Cel mai bine e la un an. Atunci sau merg eu sau vine clientul cu lucrarea.Mai pot fi corectate eventuale defectiuni care au aparut intre timp( zgarieturi, lovituri, pete) Daca lucrarea pleaca prea departe atunci incerc sa o retin cat de mult pot apoi o vernisez si o trimit, chiar daca in felul asta ii opresc "evolutia". In cazul de fata ma voi deplasa eu la Bucuresti . Este bine si interesant sa revezi o lucrare peste timp.

Link to comment
Share on other sites

pot să îndrăznesc să te rog să ne arăţi şi alte icoane în viitor? e ca un serial, ne ţii cu sufletul la gură...

parcă le cunoaştem mai mult aşa, parcă le vedem "crescând".

:giveheart: :star:

Link to comment
Share on other sites

pot să îndrăznesc să te rog să ne arăţi şi alte icoane în viitor? e ca un serial, ne ţii cu sufletul la gură...

parcă le cunoaştem mai mult aşa, parcă le vedem "crescând".

:giveheart: :star:

Data viitoare vom picta poate, o piatra!

 

Icoana este de-a deptul SUPERBA !!! tot respectul :hi:

Multumesc!
Link to comment
Share on other sites

Sa mai pictam ceva impreuna.


Vom desena o icoana a Mantuitorului asa cum s-a infatisat in fata lui Pilat.
Este o reproducere dupa una din celebrele icoane de la man. Sihastria jud Neamt pictata de pictorul monah Protcenco.
Icoana este comandata de un grup de prieteni pentru a fi daruita unuia dintre ei cu ocazia zilei de nastere.
Acum un an, aceiasi prieteni au daruita aceleiasi persoane icoana Maicii Domnului, pereche cu cea descrisa mai sus.
Acum, dupa un an, lucrarea este la mine pentru vernisare asa ca o veti vedea alaturi de lucrarea inceputa si de modelul pentru icoana noua in fotografia de mai jos.
post-20-1203086564_thumb.jpg


Panoul (maruflaj pe PAL) era pregatit deja. Ieri s-a facut schita si s-a poleit aureola.
Astazi s-a slefuit aureola si s-a inceput ebosarea.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Voi începe în curând lucrul la "Cina Cea de Taină", reproducere după binecunoscuta lucrare a lui Leonardo. Va fi făcută pe pânză la dimensiunile 100cmx60cm. Până va fi gata şasiul şi pânza, caut imagini care să reprezinte cât mai bine scena de care vorbesc. Mă puteţi ajuta şi voi dacă doriţi şi aveţi astfel de imagini.

:painter:
Link to comment
Share on other sites

Asa cum am promis, va voi arata cate ceva din lucrul la "Cina cea de taina", reproducere dupa LEONARDO DA VINCI.

Din pacate trebuie sa iau imagini cu ajutorul camerei web asa ca nu va pot oferii o calitate prea buna a imaginii. Sper sa-mi fac singur cadou pentru 21 un aparat foto si atunci se va schimba situatia.

Dupa cum vedeti, am trasat schita si am inceput aplicarea culorii.Panza am comandat-o cu şasiu cu tot nu am mai preparat+o singur de data asta deoarece ar fi durat prea mult si nu ma incadram in timp. Dimensiunile sunt de 100 cm. x 60 cm.

post-20-1210335956_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Inca un pas!
post-20-1210930874_thumb.jpg

Nu sunt finalizate, decât veşmintele si peretele din spate.Daca dorit puteti compara cu originalul sau cu alte reproduceri pe care le gasiti pe Google.Astept eventuale comentarii şi sugestii.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Lucrarea este gata acum.

Mai trebuie "vernisata".operatie care se face dupa o perioada de min. sase luni, Dar cel mai bine dupa un an. In aceasta perioada culorile pe baza de ulei continua sa "lucreze" ele devenind din ce in ce mai frumoase.

Am facut pozele cu ajutorul unui telefon cauza din care nu avem calitate.Am adaugat si un detaliu pentru a fi mai edificator.

post-20-1212578939_thumb.jpg

post-20-1212578952_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...