Jump to content
Vesperala Forum
Sign in to follow this  
amadino

Bautura preferata

Recommended Posts

:huh: mi-e sete şi nu am apă potabilă momentan...

şi din şcoală pot ieşi doar peste o jumătate de oră... mai rabd... şi tot ce văd în faţa ochilor e un pahar cu apă!

:huh: mi-e sete şi nu am apă potabilă momentan...

şi din şcoală pot ieşi doar peste o jumătate de oră... mai rabd... şi tot ce văd în faţa ochilor e un pahar cu apă!

greu de tot :cry: ...normal ar fi fost ca in cancelarie sa existe un aparat de apa plata(Neoficial: directorul sau directorii mor de sete?)

prefer sucurile TYMBARK

Edited by Marius-Doru

Limonada de lamaie si portocala. Va scriu si voua reteta.

Ingrediente :

250 ml apa fierbinte, coji de citrice, sucul a 6 lamai, sucul a 6 portocale, 360 g zahar, 1 litru apa rece.

Mod de preparare :

Se curata bine de coji o portocala si o lamaie. Apoi se taie cojile marunt si se toarna peste ele apa fierbinte, lasandu-se sa infuzeze pana la racirea completa. Se adauga apoi sucul de lamaie si de portocala, apoi apa rece. Se strecoara printr-o sita deasa.

Smoothie

Pentru a evita ca pulpa fructelor mixate să nu formeze un piure ce nu poate fi usor digerat , se adaugă suc de fructe la acest cocteil. După ce au fost preparate, smoothies se pot păstra o vreme la frigider şi se consumă în cel mai scurt timp posibil, pentru a evita oxidarea fructelor.

am descoperit ceva nou care imi place , se cheama Cider (dry cider) e o bautura cu foarte putin alcool mai slaba ca berea

e din mere un paharde 500 ml are 225 de calorii ,are un gust unic , fiind originar din Uk

incercati-l daca aveti prilejul :)

Am facut-o! Verdict: excelent! Am baut doua pahare unul dupa altul pe nerasuflate. Au iesit 6 pahare medii din 4 portocale, 2 banane, 2 kiwi si nuci.

:) ma bucur ca ti-a placut si e si hranitoare bautura si cam calorica :D:

Cum ziceam poti folosi fructe de sezon, de abi asatept capsunii si ciresele si tot felul de seminte uleioase ... iese un deliciu