Jump to content
Vesperala Forum
vesperala

Amintiri de când erai copil

Recommended Posts

:)) făceam nişte hăinuţe la păpuşi, de ziceai că le trimit la cerşit..:) ba mai căpătam şi câte o mână de ajutor de la vecine. :P

Si vecinele se pricepeau mai bine, sau tot la cersit iti trimiteau papusile ? :flowers:

se pricepeau. dar tăiam tot ce găseam în cale în acest scop caritabil... :girl:

numai să mă înveţe să număr nu au reuşit... :focus:

ce complicat şi câtă bătaie de cap... :P

Si vecina in chestiune si-a ales meseria de croitor sau nu ?

In privinta numaratului, cu atit mai bine ca n-a fost usor, altfel poate deveneai contabil si meserie mai urita ca asta ... chiar ca nu gasesti :lol:

P.S. Deci e foarte probabil sa spui adevarul, intr-un alt topic afirmi ca esti femeie; acum te cred . :flowers:

Si vecina in chestiune si-a ales meseria de croitor sau nu ?

In privinta numaratului, cu atit mai bine ca n-a fost usor, altfel poate deveneai contabil si meserie mai urita ca asta ... chiar ca nu gasesti :lol:

P.S. Deci e foarte probabil sa spui adevarul, intr-un alt topic afirmi ca esti femeie; acum te cred . :flowers:

vecina s-a făcut...franţuzoaică... :huh:

şi păpuşile le am şi azi...

dar ce, băieţii de pe aici nu s-au jucat cu păpuşi?

hei? cine ne zice amintiri?

Nu e neaparat tare, dar in mintea-mi proasta zic si eu ca un barbat care taia fuste la papusi fiind copil ... ar tine-o muta si ascunsa amintirea asta .

Asta nu e meserie

Frantuzoaica ... din Banie !!???

Spune-i sa se-ntoarca acasa...

Nu-i place croitoreasa????

Asta nu e meserie

Frantuzoaica ... din Banie !!???

Spune-i sa se-ntoarca acasa...

Nu-i place croitoreasa????

:huh: şi crezi că mă ascultă? :nav:

offtopic: tu de ce nu te întorci?

şi ontopic: amintiri nu aveţi de depănat? :uf:

Ba da , ore intregi petrecute cu ...Anton Pann .

Sau jocul numit "Uliul si porumbeii" , alergind cu disperare sa nu ma prinda ulii, am cazut intr-un ciot de brad uscat si o aschie nenorocita mi-a strapuns glezna ( intrat in carne pe o parte si iesit pe alta :lol: )...mama mama ce dureri si certuri ....

Sau cum ma certa mama ca murdaream tot timpul sosetele albe ( si trei sferturi :lol: ) facind comparatie cu o alta fetita din fata blocului ....

O baba care toata ziulica statea pe scara blocului si ne pira parintilor cind intrau de la servici :lol: ...

Si cite si cite alte boroboate .....

Eram fericiti !

imi amintesc o fetita bruneta ce facea plaja la raul Motru

mama ei,dorind ca fetita sa fie cat mai mult mangaiata de razele soarelui,o lasa goala..dar mi-o plasa mie,asa,sa creada lumea ca-i a mea :haha:

O baba care toata ziulica statea pe scara blocului si ne pira parintilor cind intrau de la servici :lol: ...

fiecare bloc are babele lui , cred... ce s-ar face un bloc fără babă? una la parter să ţipe să nu te mai ascunzi în scară şi să nu mai alergi..:)

Ah .... uitasem ... :lol: am crescut citva timp doi viermi de matase, culcati pe o frunza de dud, intr-o scrumiera :yes:

ei.....

jucam odata intr-o seara de vara: fata-ascunselea. fete, baieti.

eu am dat sa ma ascund intr-o ruina de cocioaba din coltul unei ulicioare ce avea doar pereti incovoiati de vreme si un locul usii niste scanduri batute-n cuie de-a culmezisul cadrului.

atunci prins in joc nu am realizat ca mi-am sfasiat bratul stang intr-un cui imens din scandurile alea.

..si acum am semnul ala de care imi amintesc cu nostalgie

Rubens : esti teribila

mi-ai amintit de mama mea si durerile provocate de non-apetitul meu la masa

odata mi-a tornat farfuria cu ciorba pe cap si se racise bine, dreasa fiind cu untura...

mama! de acolo de sus, ma inchin tie, te iubesc!

Edited by vesperala

:lol: Si mie mama mi-a varsat o cana cu lapte in cap :lol:

Curgeau zoaiele, lacrimile si .... mucii :lol:

Eu n-am apucat sa-i fac la fel fie-mii ... acum e prea tirziu, in curind va avea 18 ani :lol:

esti teribila

mi-ai amintit de mama mea si durerile provocate de non-apetitul meu la masa

odata mi-a tornat farfuria cu ciorba pe cap si se racise bine, dreasa fiind cu untura...

mama! de acolo de sus, ma inchin tie, te iubesc!

copii, nu distrugeti topicul!

:lol: Si mie mama mi-a varsat o cana cu lapte in cap :lol:

Curgeau zoaiele, lacrimile si .... mucii :lol:

Eu n-am apucat sa-i fac la fel fie-mii ... acum e prea tirziu, in curind va avea 18 ani :lol:

IDEM!

Pardon pentru topi, intradev-ar am luat un prost obicei, dar unde se pun comentariile la ce citim ? :confused:

un topic nou ar fi perfect

...si de dorit cred!

Daca si Constantin spune " idem" inseamna ca trintitul mincarii in capul bietilor copii nemincaciosi era o traditie , poate ca si parintilor nostri tot asa li s-a facut ...hm.. am facut oare bine ca n-am repetat sau ....

Rezultat, o intreb pe fiica-mea ce vrea sa manince si-mi raspunde " ce propui ?"

Sau,

- Ce vrei sa cumpar ?

- Nu stiu !

Sau,

- De ce anume ai avea pofta ?

- De nimic !

Pricepe deca poti :lol:

Daca si Constantin spune " idem"

constantin îi spuse lui puiu: copii nu distrugeţi topicul...

"Idem" era pentru tine...adică avea exact acelaşi mesaj... :yes:

şi da, a fost bună ideea să separăm improvizaţiile de pălăvrăgeală...fiind la literatură acest topic deocamdată, nu ştiu cum vom face însă, că se trece de la poezie la gastronomie şi la amintiri

:unsure: unde să îl duc?

:xD contopit cu amintirile

Mama in bucatarie, tata in dormitor ..

Eu, mica, proasta, faceam legatura intre ei, alergind de la unul la altul, transmitind glume si ironii .. Mica, dar le pricepeam, ma faceau sa rid, abia venea replica unuia ca si fugeam s-o spun celuilalt ... luasem rolul foarte in serios, responsabilitati de ....

Si fuga din dormitor, treci prin hol, treci prin sufragerie, iar un hol, deschide usa la bucatarie si

" Zise taticu ca ...."

si transmiteam replica abtinindu-ma sa nu rid in astepatrea raspunsului ( mama, intre ris si reflexie, cautind una si mai si ).

Si inapoi, fuga pe hol, sufragerie, hol, dormitor, fuga disperata , imi trebuia celalat raspuns, musai la inaltime ..

Si uite asa, intr-un sfirsit, mama imi spune:

-Du-te si spunei lui taica-tu ca posta maninca c....t !

Si eu fugi, cursa nebuna, si tata ..... un ris nebun , nemaigasind replica ..

Parca-i vad, amindoi reuniti, batindu-si joc de mine, mesager infocat ...

Si istoria s-a terminat odata cu explicatia primita ...Am priceput cine era posta !

Nedumerire, deceptie, furie, i-as fi mincat pe loc ...

Ce vremuri fericite !

Le multumesc de lectie, mai tirziu am priceput ce-nseamna sa umbli cu vorba de la unu la altu :lol:

Si le mai multumesc inca pentru doza de zapacenie si ris pe care mi-au transmis-o.

P.S. Am folosit cuvintul ris de nu stiu cite ori dar ... nu-i gasesc sinonim :lol: