Jump to content
Vesperala Forum

Fumătoarele


Neo

Recommended Posts

Am si eu o intrebare.

Ce parere aveti de fetele/femeile care fumeaza?

 

 

Evident ca nu poti avea o parere buna, sau poate ca da, insa daca este sa discutam despre parerea vis-a-vis de fumat, atunci nu ar trebui sa o punem pe categorii de sexe, ci in general. Acest flagel, dependenta sau cum doresti, nu da bine la nimeni, indiferent ca este femeie ori barbat. Eu zic sa nu minimalizam aspectul general distructiv al fumatului, incercand sa mutam atentia facand sondaje pe categori de sexe varsta sau mai stiu eu.

Apreciez intrebarea, ma refer la subiectul ei, dar nu cred ca trebuie redusa la acest mod. Intrucat asemenea intrebari se pot reformula si altfel : Ce parere aveti de copii care fumeaza ?; Ce parere aveti despre persoanele in varsta care fumeaza?; Ce parere aveti despre barbatii care fumeaza ?, si tot asa.

Pe fond totul pare ca si cum fumatul este un atribut strict masculin si noua ne sta bine.......numai noua. Nu cred ca un viciu trebuie privit doar din punct de vedere estetic:"sta bine",...... parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare.

Ce parere aveti de fetele/femeile care fumeaza?

 

Tu ce parere ai? Sau doar vrei sa-ti creezi propria parere facand media raspunsurilor date de ceilalti si sa o adopti?

Eu sunt fumatoare, deci eventual ma poti intreba ce parere am despre nefumatori :cactus:

Link to comment
Share on other sites

Exista diferente in consecintele fumatului intre cele doua sexe pina la virsta de 45 de ani.In cea ce priveste cardiovascularul femeile sint protejate datorita estrogenilor,dar dupa 45 de ani riscul e la fel.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ups, ce ne facem bietele de noi, ca in Franta nu mai putem fuma aproape prin nici un local, ori acasa ori in strada ... eu fumez mergind ca de , nu-mi vine sa ma opresc doar ca sa trag citeva fumuri :confused: n-o fi frumos, nici sanatos ... e vicios, dar ..... cum sa-mpac si capara si varza, si morala sau linistea publica cu dependenta de nicotina ????

Sunt si eu atenta sa nu dau fumul pe trecatori, merg pe unde nu prea e lume, nu aprind in statia de autobuz, nu arunc chistocul in strada, il sting si bag in hirtie pina la prima pubela ... câteva exemple de cum incerc si eu sa fiu civilizata ...

Ma fratilor, v-ati pus pe noi ... afara, nu; in baruri nu, in birou, nu, acasaaaa... doar in bucatarie cu fereastra deschisa .... ma , unde sa ne satisfacem si noi viciul cu placere si fara sa fim condamnati !!!!

De nu mi-oi face o masina de intors in timp, prin anii '40 - '50 unde fumatul era la moda ..... na ! :tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ce parere aveti de fetele/femeile care fumeaza?

Nimic special, daca nu discutam despre perioada sarcinii; pentru ca atunci se pune putin altfel probema ... (sanatatea unei alte fiinte)

 

... in Franta nu mai putem fuma aproape prin nici un local, ori acasa ori in strada ...

Europa este din ce in ce mai toleranta de exemplu cu pederastii si transsexualii.

Pai bine frate ca intre timp fumatorii sunt cea mai haituita categorie sociala. Inteleg ca se interzice fumatul in institutii publice, transport in comun, sau alte locuri publice,; dar nu inteleg de ce se interzice in niste spatii unde se poate scrie la intare "atentie, aici se fumeaza". Iar daca un nefumator totusi intra acolo,, apoi sa stie la ce sa se astepte! La fel ca si in cazul cluburilor de noapte, unde cel care intra, nu are dreptul sa fie deranjat de vreo 'dansatoare dezbracata.

 

P.S. Stiu ca este un post scris 'la nervi' si nu este tocmai potrivit pentru acest forum.

(imi cer scuze anticipat si se poate sterge cu incredere)

Link to comment
Share on other sites

P.S. Stiu ca este un post scris 'la nervi' si nu este tocmai potrivit pentru acest forum.

(imi cer scuze anticipat si se poate sterge cu incredere)

:) nu înseamnă că nu ai dreptate şi că nu sunt exagerate măsurile uneori

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Persoanele care renunta la fumat, in special femeile, reduc semnificativ riscul de a muri in urma unor afectiuni coronariene. Dupa 5 ani de la intreruperea fumatului, riscul de a muri in urma unui infarct miocardic, este acelasi ca si pentru o persoana care nu a fumat.

Din pacate , riscul dezvoltarii sau evolutiei unui cancer pulmonar nu este influentat de intreruperea fumatului.

In anul 2000 peste 5 milioane de decese au fost puse pe seama fumatului. Aceasta cifra este in continua crestere si se estimeaza ca in anul 2030 ea va fi de 10 milioane (7 milioane pentru tarile dezvoltate).

Pe langa afectiuni coronariene si pulmonare, fumatul este implicat si in aparitia cancerului colo-rectal. Riscul unui deces este cu atat mai mare cu cat o persoana se apuca mai de tanara de fumat.

Un rol important in reducerea riscurilor fumatului il are informarea fumatorilor asupra riscurilor la care se supun si la care ii supun pe cei din jurul lor. Fumatul pasiv este aproape la fel de periculos ca si fumatul activ.

 

Sfatul medicului

Link to comment
Share on other sites

Normal ca nimeni este obiectiv pe topicul asta (si asta pentru ca nu exista persoane care sa nu fie nici femeie, dar nici barbat). Femeile spun ca nu are importanta sexul fumatorului, barbatii spun ca au o parere proasta. :lol:

 

Si totusi, eu nu am nicio parere despre femeile care fumeaza, pentru ca efectul tutunului asupra lor este acelasi cu acela pe care il are asupra barbatilor (o chestie neimportanta pentru mine, atata timp cat eu nu fumez). Sa fumeze, daca vor, dar sa nu fumeze prin preajma mea, pentru ca atunci chiar am o problema cu ei/ele... :who:

 

Un rol important in reducerea riscurilor fumatului il are informarea fumatorilor asupra riscurilor la care se supun si la care ii supun pe cei din jurul lor.

Unora nu le pasa de pericolul la care ii expun pe ceilalti. Iar unora nu le pasa nici de pericolele la care se expun ei insisi. Au fost multe astfel de "campanii" fara un impact prea mare in randul fumatorilor. Nu cred ca renunta asa usor, doar auzind povesti emotionante despre expunerea la substante toxice. Mai erau si pachetele de tigari pe care scria "Tutunul dauneaza grav sanatatii." Cea mai mare prostie...E ca si cum ai pune clor (elementul chimic Clor - gazul verzui, foarte toxic) intr-un recipient cu un capac, iar SUB CAPAC scrii "Nu deschideti" :lol:

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

Tu ce parere ai? Sau doar vrei sa-ti creezi propria parere facand media raspunsurilor date de ceilalti si sa o adopti?

Eu sunt fumatoare, deci eventual ma poti intreba ce parere am despre nefumatori :cactus:

 

Sincer nu ma intereseaza.

E urat sa vezi o femeie fumand.

Link to comment
Share on other sites

Normal ca nimeni este obiectiv pe topicul asta (si asta pentru ca nu exista persoane care sa nu fie nici femeie, dar nici barbat). Femeile spun ca nu are importanta sexul fumatorului, barbatii spun ca au o parere proasta. :lol:

 

 

A fi obiectiv nu inseamna a nu avea sex definit, ( nici barbat dar nici femeie ), ci ati expune parerea fara sa fi partinitor cu subiectul ori cu vreuna din persoanele participante la discutie, de a reda realitatea in chip nefalsificat, detasat de impresii subiective.....

 

Se gasesc cu siguranta cateva postari obiective aici.

Link to comment
Share on other sites

imi cer scuze daca ranesc pe cineva de pe forum....dar.....am un mare dispret fata de femeile care fumeaza pe strada sau la volan....pe strada arata ca niste pitipoance de liceu....iar in masina le sta foarte urat....mai ales cand le vezi atat de praf in trafic,incurca circulatia si n-au auzit in viata lor de fluiditatea traficului...iti vine sa iti iei campii :rules:

Link to comment
Share on other sites

imi cer scuze daca ranesc pe cineva de pe forum....dar.....am un mare dispret fata de femeile care fumeaza pe strada sau la volan....pe strada arata ca niste pitipoance de liceu....iar in masina le sta foarte urat....mai ales cand le vezi atat de praf in trafic,incurca circulatia si n-au auzit in viata lor de fluiditatea traficului...iti vine sa iti iei campii :rules:

ca şi cum bărbaţii nu ar face asta..:))

 

le stă mai bine?

Link to comment
Share on other sites

Azi dimineata am vazut pe geamul unei alimentari afisul "Nu vindem tigari minorilor si femeilor". Mai tarziu am aflat ca nu era pe bune, nici macar nu fusese pus de cei din magazin (are doua "intrari", una exterioara, apoi un spatiu, dupa care vin alte usi, si fusese pus pe usa de afara, astfel ca vanzatoarele nu l-au vazut imediat) :lol: O "gluma" idioata, facuta de niste copii plictisiti, probabil, dar, daca tot suntem aici... :)

 

Ar fi o idee, totusi, o lege de-asta, nu? :D: Adica, cu ce sunt mai prejos minorii fata de femei? (glumeam :P:)

 

PS: Asta e topicul perfect pentru misogini sa se dezlantuie...nu credeti? :lol: Vad ca au inceput.

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

Fumatul îngreunează circulaţia sângelui către urechi şi poate afecta auzul, arată un studiu realizat de oamenii de ştiinţă din cadrul Universităţii Antwerp (Belgia).

 

Odată ce auzul are de suferit, cu greu se mai poate „repara“, susţin cercetătorii citaţi de BBC News. „Pierderea de auz este proporţională cu numărul de ţigări fumate şi cu indexul de masă corporală“, a afirmat medicul Erick Fransen, de la Universitatea din Anwerp. Auzul începe să aibă de suferit, chiar şi după un an de fumat regulat.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Tigara este inamicul numarul 1 al sistemului imunitar. Atacurile de cord survin, in special, in randul tinerilor fumatori.

Un procent de 40% dintre fumatori mor din cauza afectiunilor cardiovasculare.

Riscurile apariţiei cancerelor de diferite forme sunt mult mai mari la fumători decât în cazul nefumătorilor: riscul apariţiei cancerului vezicii urinare este de două ori mai mare la fumători, cel esofagian apare de cinci ori mai frecvent, cel al cavităţii bucale şi faringelui, de şase ori, cel al laringelui, de zece ori. În cazul cancerului pulmonar, 90% dintre cazuri apar la fumători. Asta nu e , oare, o motivatie suficient de puternica sa renuntam la tigara ucigasa?

Link to comment
Share on other sites

Eu cunosc multe persoane care au facut cancer ( mai ales pulmonar) fara a fuma . E adevarat ca numarul fumatorilor este destul de mare. Dar de la scaderea sistemului imunitar pana la a considera fumatul cauza tuturor bolilor este cale lunga. Fiecare om se naste cu predispozitie in a dezvolta anumite boli. Sunt foarte multi care fumeaza o viata si sanatatea lor este ok, ajungand si la 90 de ani.

 

Dar nu recomand nimanui sa fumeze pe strada. Este lipsit de eleganta. In rest , fiecare e liber sa faca ce vrea cu viata lui.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...