Jump to content
Vesperala Forum

Dureri de spate


Eonica

Recommended Posts

Daca tot nu ma lasa durerea de spate sa dorm, mi-am zis sa n-o las nici eu pe ea in pace asa ca m-am dus sa-mi fac o radiografie. Peste cateva zile ma voi duce si la medicul de specilaitate sa-mi spuna ce am si ce tratament sa fac, dar pana atunci mor de curiozitate caci nu stiu prea bine ce inseamna ceea ce scrie pe rezultatul radiografiei. De aceea il rog pe kg70 sa ma lumineze.

Iata ce scrie la rezultatul radiografiei de col. dorsala:

- mici osteofite marginale anterioare in 1/3 medie a coloanei

- mici hernii intraspongioase la nivelul platourilor vertebrale inferioare T6 - T7

- spatii iv. dorsale normale.

 

Ce zici kg70? se lasa cu tratamente grele sau scap cu ceva usor? Eu sper la ceva usor ca toate alea (osteofite , hernii si ce-or mai fi) sunt mici.

Link to comment
Share on other sites

Daca tot nu ma lasa durerea de spate sa dorm, mi-am zis sa n-o las nici eu pe ea in pace asa ca m-am dus sa-mi fac o radiografie. Peste cateva zile ma voi duce si la medicul de specilaitate sa-mi spuna ce am si ce tratament sa fac, dar pana atunci mor de curiozitate caci nu stiu prea bine ce inseamna ceea ce scrie pe rezultatul radiografiei. De aceea il rog pe kg70 sa ma lumineze.

Iata ce scrie la rezultatul radiografiei de col. dorsala:

- mici osteofite marginale anterioare in 1/3 medie a coloanei

- mici hernii intraspongioase la nivelul platourilor vertebrale inferioare T6 - T7

- spatii iv. dorsale normale.

 

Ce zici kg70? se lasa cu tratamente grele sau scap cu ceva usor? Eu sper la ceva usor ca toate alea (osteofite , hernii si ce-or mai fi) sunt mici.

 

 

ketonal supozitoare si diclosal gel sa ameliorezi putin apoi la medic

Link to comment
Share on other sites

Daca tot nu ma lasa durerea de spate sa dorm, mi-am zis sa n-o las nici eu pe ea in pace asa ca m-am dus sa-mi fac o radiografie. Peste cateva zile ma voi duce si la medicul de specilaitate sa-mi spuna ce am si ce tratament sa fac, dar pana atunci mor de curiozitate caci nu stiu prea bine ce inseamna ceea ce scrie pe rezultatul radiografiei. De aceea il rog pe kg70 sa ma lumineze.

Iata ce scrie la rezultatul radiografiei de col. dorsala:

- mici osteofite marginale anterioare in 1/3 medie a coloanei

- mici hernii intraspongioase la nivelul platourilor vertebrale inferioare T6 - T7

- spatii iv. dorsale normale.

 

Ce zici kg70? se lasa cu tratamente grele sau scap cu ceva usor? Eu sper la ceva usor ca toate alea (osteofite , hernii si ce-or mai fi) sunt mici.

N-am vazut radiografia,dar dupa ce scrie la rezultatul aveti hernie de disc(si de mult timp fiindca exista osteofite).

O sa primiti tratament medical pentru boala si pentru dureri.In cazuri in care herniile de disc sint accentuate exista tratament chirurgical(neurochirurgie) dar nu e cazul dumneavoastra.

Link to comment
Share on other sites

:airkiss: Multumesc din suflet pentru raspuns, sper ca pana la sfarsitul saptamanii sa imi fac timp pentru a ajunge la cabinetul medical cu radiografia. Va voi spune ce tratament mi-a dat.

Pe linga tratamentul medical pe care o sa primiti,foarte important este si comportamentul dumneavoastra cu treburile zilnice;adica nu trebuie sa va obositi mult cu munca de casa,nu trebuie sa ridicati greutati prea mari,poate uneori ar fi de ajutor si o centura speciala(depinde cit de mare problema aveti).Toate astia pe linga tratamentul medical ca sa nu ajungeti niciodata sa se accentueze problema si sa aveti nevoie de neurochirurgie.

Intrebati si pe medicul la care o sa mergeti cam ce trebuie sa faceti.

Link to comment
Share on other sites

IAta ce mi-a spus medicul neurochirurg: ca deocamdata diagnosticul este spondiloza dorsolombara si mi-a dat trimitere catre fizioterapie plus tratament cu Ketonal, Mydocalm si Diclofenac unguent. A mai spus ca in urma fizioterapiei ar trebui sa cedeze durerea puternica, dar daca nu cedeaza, abia atunci imi va recomanda sa fac un RMN, caci nu vrea sa ma radieze inainte de a vedea efectele acestui tratament. Asa cum ai spus si tu kg70, exista si un inceput de hernie insa "s-o lasam asa deocamdata" - spuse medicul. Acum ramane de vazut ce efecte va avea fizioterapia pe care o voi incepe spre sfarsitul acestei saptamani, pentru ca durerea nu m-a lasa in pace deloc, in special noaptea.

Alte sfaturi: fara greutati ridicate, fara efort prelungit si daca se poate, macar o data pe an la statiune balneo si diclofenac cat cuprinde. Ce am uitat eu sa intreb este: oare folosirea indelungata a diclofenacului nu are contraindicatii?

Link to comment
Share on other sites

IAta ce mi-a spus medicul neurochirurg: ca deocamdata diagnosticul este spondiloza dorsolombara si mi-a dat trimitere catre fizioterapie plus tratament cu Ketonal, Mydocalm si Diclofenac unguent. A mai spus ca in urma fizioterapiei ar trebui sa cedeze durerea puternica, dar daca nu cedeaza, abia atunci imi va recomanda sa fac un RMN, caci nu vrea sa ma radieze inainte de a vedea efectele acestui tratament. Asa cum ai spus si tu kg70, exista si un inceput de hernie insa "s-o lasam asa deocamdata" - spuse medicul. Acum ramane de vazut ce efecte va avea fizioterapia pe care o voi incepe spre sfarsitul acestei saptamani, pentru ca durerea nu m-a lasa in pace deloc, in special noaptea.

Alte sfaturi: fara greutati ridicate, fara efort prelungit si daca se poate, macar o data pe an la statiune balneo si diclofenac cat cuprinde. Ce am uitat eu sa intreb este: oare folosirea indelungata a diclofenacului nu are contraindicatii?

Puteti folosi diclofenacul in dozele pe care a recomandat medicul fara frica.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

nu mai avem vesti de la Eonica ... sper sa-i mai fi trecut durerile ...

 

As fi vrut sa o sfatuiesc sa caute o centura lombara, din proprie experienta, ajuta foarte mult ,la serviciu si chiar si acasa pentru treburile menajere, ca pus ul aspiratorului spre ex.... si sa caute pe net exercitiile recomandate de kineziterapeuti pentru intarirea musculaturii abdominale si dorsale ... sau poate chiar gaseste un terapeut pentru reeducare posturala ( nu stiu care e rolul fizioterapiei) caci e foarte important , numa antiinflamatoare nu fac decit sa poate depasi criza, dar lombagiile risca sa devina cronice si nu mai e de glumit ... coloana trebuie menajata si SUSTINUTA .

Sperind ca Eonica se simte mai bine .... ii transmit calde salutari .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Conditiile moderne de lucru ne-au adus pe mai toti la birouri, in fata calculatoarelor si a teancurilor de dosare. Oricare ne-ar fi activitatea, pozitia noastra este in general aceeasi: asezat pe scaun. Efortul fizic este, in multe dintre cazuri, eliminat in totalitate. Se pare insa ca aceasta nu este tocmai una dintre cele mai benefice pozitii si pentru spatele nostru: orele prelungite in fata calculatorului duc, de cele mai multe ori, la probleme dorsale care tind in unele cazuri sa se cronicizeze.

De cele mai multe ori, este vorba despre contractii musculare, care pot provoca durerea prin deplasari vertebrale minore. Contractile musculare apar ca urmare a unui dezechilibru muscular provocat de activitati fizice, insa de cele mai multe ori acestea sunt provocate de pozitiile necorespunzatoare prelungite. In acest proces intervin uneori chiar si unii factori psihologici, cum ar fi stressul indelungat. Alti inamici ai coloanei noastre vertebrale sunt obezitatea - greutatea in plus fiind un factor de “stress”, de efort in plus pentru coloana noastra - si fumatul, care duce la o scadere a fluxului de sange in parte inferioara a maduvei, putand conduce la o degenerescenta a discurilor intervertebrale.

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc mult pentru grija. Coloana mea face la fel. Adica doare. E parte si vina mea pentru ca nu am avut timp sa ajung la fizioterapie. Nu de alta dar juniorul este prioritatea si acum are el problema, dar pe tema asta voi deschide un nou topic caci am nevoie de sfaturile si experienta voastra. Promit sa revin si pe tema durerilor mele de spate insa...mamele stiu prea bine... intai puiul si apoi mama.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ridicarile bruste, incorecte, efortul fizic intens, greutatea corporala peste normal (in special in jurul mijlocului), un pat cu o saltea prea moale sau deteriorata, ori anumite afectiuni grave ale coloanei vertebrale (hernia de disc sau sciatica) sunt cele mai frecvente cauze ale aparitiei durerilor de spate. In plus, sunt afectate si persoanele care stau ore in sir in pozitii incomode. Pentru a scapa de acest tip de dureri incercati sa faceti multa miscare si sa indepartati cauzele enumerate mai sus.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nu tine spatele indoit cand esti asezat pe scaun. Asigura-te ca biroul, masa se afla la inaltimea optima, astfel incat bratul si antebratul sa faca un unghi de 90 grade. Ai grija la aplecari si intinderi ( nu prea brusc, nu prea departe) . Pune neaparat o perna de sustinere in dreptul curburii inferioare a spatelui.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Unul dintre motivele pentru care spatele e stresat e faptul că stăm jos prea mult. Forţele care străbat coloana şi fesele când stăm pe scaun sunt extrem de puternice.

 

Deşi avem impresia că atunci când stăm jos ne odihnim, actul şederii poate de fapt să obosească şi mai mult spatele.

 

Şederea comprimă vertebrele şi oboseşte muşchii. Poate avea efecte dăunătoare de tensionare a ţesuturilor conjunctive.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...
Și explicația? Aluminiul nu e metal greu, nu? Deci intoxicația cu aluminiu ar fi mai ușoara decât cea cu plumb? :lol:

 

Stiu si eu, o exista vreo explicatie din moment ce scrie la gazeta. Aluminiul nu e metal greu precum plumbul si mercurul dar, ce stiu eu, cica numai la temperaturi inalte elimina un fel de praf toxic, pai, daca e folosit la ambalarea produselor alimentare sau în industria farmaceutică, o fi bun si la ambalarea spatelui meu :D: . Oricum, eu pusei o folie de-asta pe spate azi-dimineata la ora 11, deci asta-seara la ora 23 ar trebui sa fiu nou-nouta, dar nu prea dau semne, tot pozitia surubului o am , cu catarea tot pe partea dreapta.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...
Sedentarismul afecteaza foarte mult sistemul osos. Dormitul in pozitie neobisnuita, fortarea in anumite imprejurari (ridicatul greutatilor) Toate contribuie la durerile astea osteo articulare.

 

V-am spus eu ca nu batranetea este de vina? Altadata sa nu mai considerati ca este firesc sa ma doara pe mine spatele :ang: !

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 10 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...