Jump to content
Vesperala Forum

EARTH HOUR - Ora planetei


Recommended Posts

anul trecut, pe 31 martie, Sidney a oprit pentru o oră curentul electric, dând în lume un semnal ecologist important...

 

anul acesta, alte zeci de oraşe vor face la fel, pe 29 martie, la ora 8PM...

 

:) mobilizarea ar putea face ca oamenii să conştientizeze pericolul în faţa căruia ne aflăm cu toţii.

 

 

http://www.earthhour.org/

 

http://www.earthhour.org/about

 

 

merci Neo, pentru link.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

As fi fericit daca s-ar inscrie mai multi romani, companii romanesti, sau chiar orase din Romania.

De ce la noi sa nu se poata?

De ce alte tari o fac si altii nu?

 

Eu m-am inscris.

Pe 29 martie la ora 8 seara (PM)voi inchide curentul de la mine din casa timp de o ora.

Nu mor fara curent timp de o ora.

Link to comment
Share on other sites

Ce sa fac ? sa opresc curentu ?..... Veci.....

Si asa cand nu am curent, toata instalatia electrica din casa este proiectata si facuta cu un traseu de 12V, astfel ca am lumina in fiecare camera. Mai nou ma folosesc de UPS-uri pentru TV+B00M TV (duce vreo 3-4 ore), binenteles pe balcon sunt bateriile mari :)

 

Spor !

Semnat omu` anti-oprit-curentu !

 

PS: Am uitat de generator care este tot timpul activ si full de benzol, la necaz, trag masina si incarc bateriile ;))

Edited by IDMAN
Link to comment
Share on other sites

Nici 2 min :P Orice....dar sa nu se lege de curet, hai ca nu mananc produsul X, nu fac Y, dar sa nu se atinga de curent :)

eh. ştiu cum e, tu administrezi reţele, ar pica de tot şi te-ar linşa clienţii sigur.

măcar becul din cameră. ok? :P:

Link to comment
Share on other sites

eh. ştiu cum e, tu administrezi reţele, ar pica de tot şi te-ar linşa clienţii sigur.

măcar becul din cameră. ok? :P:

 

Eh, toate serverele pe care le administrez sunt dotate cu UPS-uri care tin pana in 30min, dar au fost cazuri cand s-au intamplat avarii/interventi....a fost luat curentu, UPS-urile s-au descarcat, iar ...... daca venea curentul cum trebuie totul era OK, dar....venea in socuri, vinea cateva milisecunde si apoi iar se lua, pana reusea sa imi blocheze UPS-ul care era descarca si nu avea cum sa lupte contra acestor socuri, asa ca trebuia interventie manuala.

Aceste interventii erau cand iti era lumea mai draga, mai ales Duminica :) la o firma sa nu mearga serverul de Mail timp de o zi....iti dai seama ca e durere :)

 

Asa ca..... no comment, traim in RO

 

 

On topic :

Pai ....daca imi aduc aminte si o sa fiu in preajma vreunei d-soara, nu o sa uit sa sting becul pentru cateva ore :) ....

Link to comment
Share on other sites

:) fiecare stinge la ora locală a lui... cred că aşa e convenţia...

 

dar da, ca să lipsim simultan trebuie să potrivim ceasurile..:P:

 

 

 

:unsure: dacă la noi e 20, la tine nu e 19?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...