Jump to content
Vesperala Forum

papagali


Recommended Posts

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

sunt peruş...

 

mănâncă mei...:) se cumpără, ca să fii sigură că e ce el trebuie..:)

 

1. trebuie sită la ferestre să nu îi pierzi... mor sigur în libertate.

2.bucătăria închisă, baia la fel, să nu aibă acces în ea... nu îi vrei în ciorbă sau înecaţi în cada cu apă...şi ştiu 2 cazuri.

3. actele să nu le stea la îndemână că s-ar putea să le găseşti fulgi.

4. mănâncă felii de măr.

5.nu uita să schimbi apa zilnic.

6. nu le face bine mângâiatul , chiar dacă ei sunt prietenoşi şi vin la tine...

 

se spune că masculii pot fi învăţaţi să vorbească , dacă vorbeşti mult cu ei. şi am văzut unul care vorbea.

nu ştiu despre femele.

 

:) au nevoie de multă afecţiune... când faci curat e bine să muţi nu te apropii cu obiecte mari de ei, se sperie. dacă îi sperii le trece spaima greu şi nu vor mai fi prietenoşi.

nu le plac schimbările de decor, se obişnuiesc greu cu ele

Link to comment
Share on other sites

am si eu un perus( femele), de 4 ani...mei mananca foarte putin in schimb adora semintele de floarea soarelui + mar, morcov, ou fiert tare, salata.. are usa deschisa asa ca ziua e afara iar seara sau la masa merge in cusca. Femela are cioc maroniu, masculii au cioc albastru. S-a imprietenit cu Severus "miţu" Alexander ( motanul meu,care l-a si prins de 2 ori...prieteneste). Uneori fac galagie, mai ales daca nu le convine ceva.

Link to comment
Share on other sites

am primit 2 papagali: rocco si chira...nu stiu ce rasa sunt...imi spune si mie cineva? si cateva sfaturi...cu ce-i hranesc...sunt galagiosi?

 

Din ce vad eu in poza, cred ca ai 2 baieti. Baietii au nasucul albastrui, iar fetele maroniu.

Intr-un fel e mai bine. Fetele sunt mai rele. Daca ai fi avut pereche ai fi observat ca fata de obicei bate baiatul, in special daca e mai mic. Daca e mai mare, de obicei se descurca singur. :fight: Eu am avut o pereche si baiatul saracu' dormea pe colivie iar fata inauntru. Lui ii era frica sa intre in colivie, chiar daca il fortai. Intr-o zi baiatul a fugit in lume si de atunci am ramas doar cu fata (vaduva). Mai are o pereche de verisori la care merge din cand in cand. Sa vezi atunci distractie :rade:

Link to comment
Share on other sites

dacă se obişnuiesc cu locul şi aduci după mult timp alt papagal, pot deveni geloşi.

 

eu am afut o femelă vreo 4 ani, dar am adus un mascul şi în acea zi femela a murit..:(

aveau colivii diferite, dar erau aşezate una lângă alta... şi a fost geloasă cred...

Link to comment
Share on other sites

Din ce vad eu in poza, cred ca ai 2 baieti. Baietii au nasucul albastrui, iar fetele maroniu.

Intr-un fel e mai bine. Fetele sunt mai rele. Daca ai fi avut pereche ai fi observat ca fata de obicei bate baiatul, in special daca e mai mic. Daca e mai mare, de obicei se descurca singur. :fight: Eu am avut o pereche si baiatul saracu' dormea pe colivie iar fata inauntru. Lui ii era frica sa intre in colivie, chiar daca il fortai. Intr-o zi baiatul a fugit in lume si de atunci am ramas doar cu fata (vaduva). Mai are o pereche de verisori la care merge din cand in cand. Sa vezi atunci distractie :rade:

aoleu...si baietii se giugiulesc intre ei? :huh: :huh: ...mie mi se pare ca unu e mai mic si una mai mare...sper sa fie un el si o ea...o sa mai fac poze maine pe lumina...poate ma lamuresc mai bine!

Link to comment
Share on other sites

aoleu...si baietii se giugiulesc intre ei? :huh: :huh: ...mie mi se pare ca unu e mai mic si una mai mare...sper sa fie un el si o ea...o sa mai fac poze maine pe lumina...poate ma lamuresc mai bine!

se deosebesc greu masculii de femele, uneori nuanţele sunt apropiate...

doar crescătorii profesionişti pot spune ce sunt... şi uneori chiar şi ei se înşeală...

Link to comment
Share on other sites

Din ce vad eu in poza, cred ca ai 2 baieti. Baietii au nasucul albastrui, iar fetele maroniu.

offtopic: :welcome:

 

 

 

m-am mai linistit...ar fi culmea sa am 2 papagali gay...:rade:

eu cred că sunt fată şi băiat cei doi..:)

Link to comment
Share on other sites

Vad ca topicul a luat o tenta nedorita. :confused: Ideea era ca paradise are doi perusi noi, despre care vrea sa afle cat mai multe lucruri ca sa-i poata ingriji cat mai bine. De aceea i-am spus ce cred eu ca sunt. Poate ca vespe are dreptate, dar nu stiu pe ce se bazeaza. Este adevarat ca atunci cand sunt mici ca varsta, sunt greu de deosebit (au nuante apropiate), dar pe masura ce se maturizeaza, nu mai e asa greu. Incep sa se diferentieze si inca foarte tare. Pe de alta parte, e bine sa tina cont ce sunt pentru ca se comporta diferit. Perusii sunt foarte draguti si foarte sensibili si nu este nici o nenorocire sa fie si doi baieti. Numai mintea omului poate sa denatureze comportamentul lor. Pasarile se pot intelege foarte bine si daca sunt de acelasi sex si in nici un caz nu au comportamente deviante.

 

Cateva sfaturi suplimentare:

 

a) sa ii lasi sa doarma suficient, altfel devin agitati a doua zi; de obicei se culca devreme :goodnight:

b) nu vad bine seara, iar noaptea de loc asa ca nu e bine sa-i provoci sa zboare pe inserate; se pot lovi :vespe:

c) sunt inteligenti (intr-o anumita masura) - dupa un timp pot invata sa deschida colivia, daca nu e asigurata bine. Coca a mea cu greu o mai tin in colivie ziua :whitch:

 

Sa te bucuri de ei, asa cum ma bucur si eu de al meu. :giveheart:

Link to comment
Share on other sites

Vad ca topicul a luat o tenta nedorita. :confused: Ideea era ca paradise are doi perusi noi, despre care vrea sa afle cat mai multe lucruri ca sa-i poata ingriji cat mai bine. De aceea i-am spus ce cred eu ca sunt. Poate ca vespe are dreptate, dar nu stiu pe ce se bazeaza. Este adevarat ca atunci cand sunt mici ca varsta, sunt greu de deosebit (au nuante apropiate), dar pe masura ce se maturizeaza, nu mai e asa greu. Incep sa se diferentieze si inca foarte tare. Pe de alta parte, e bine sa tina cont ce sunt pentru ca se comporta diferit. Perusii sunt foarte draguti si foarte sensibili si nu este nici o nenorocire sa fie si doi baieti. Numai mintea omului poate sa denatureze comportamentul lor. Pasarile se pot intelege foarte bine si daca sunt de acelasi sex si in nici un caz nu au comportamente deviante.

 

Cateva sfaturi suplimentare:

 

a) sa ii lasi sa doarma suficient, altfel devin agitati a doua zi; de obicei se culca devreme :goodnight:

b) nu vad bine seara, iar noaptea de loc asa ca nu e bine sa-i provoci sa zboare pe inserate; se pot lovi :vespe:

c) sunt inteligenti (intr-o anumita masura) - dupa un timp pot invata sa deschida colivia, daca nu e asigurata bine. Coca a mea cu greu o mai tin in colivie ziua :whitch:

 

Sa te bucuri de ei, asa cum ma bucur si eu de al meu. :giveheart:

iti multumesc, demostene pt sfaturi...chestia e ca locul lor e in camera unde ne uitam la tv deci cel tarziu la ora 24 fac si ei nani...ma gandesc ca as putea sa le acopar colivia cu un cearceaf ceva...ce zici?

 

azi le-am facut curat in colivie...a fost un pic stresant pt ei...cel mic mi-a scapat din colivie si m-a fugarit vreo jumate de ora...dar nu aveam incotro...era o mizerie in colivie...sper ca nu vor ramane stresati...

 

cam in cat timp de acomodeaza cu noi? inca nu se pune problema sa le dau drumul sa zboare prin casa, pt ca nu s-au obisnuit cu noi...

 

cand o sa le dau drumul o sa-si faca nevoia peste tot? :huh:

 

nu m-ar deranja cu nimic sa fie amandoi baieti! :) sau fete...

Edited by paradise
Link to comment
Share on other sites

cand o sa le dau drumul o sa-si faca nevoia peste tot? :huh:

Din păcate da!

Dar dacă ai răbdare exista si solutie!

Eu am avut un perus care a murit deoarece am aflat pre tarziu ca este infectat cu o ciuperca.Apoi am luat o nimfă.

(Paco)asa il cheamă, nu este inchis in colivie. Mi-ar fi milă de el saracul.Dar l-am "dresat" si acum când nu se joacă cineva cu el, sta cuminte pe colivie si nu face murdarie peste tot.Solutia este urmatoarea. In momentul când incepi să-l lasi liber prin casa, observam ca pasarea isi alege un loc anume care va deveni locul ei preferat.Solutia este să-l alungam din toate locurile unde se asează cu exceptia locului pe care il alegem pentru el.Cand se aeaza acolo il lăsam in pace. Cum pleaca, cum reluam operatia de la inceput.Invata destul de repede.

Acum cred ca e o problemă faptul că ai doi.Va fi o problema si sa te imprietenesti cu ei deoarece se au unul pe altul.

Link to comment
Share on other sites

Din păcate da!

Dar dacă ai răbdare exista si solutie!

Eu am avut un perus care a murit deoarece am aflat pre tarziu ca este infectat cu o ciuperca.Apoi am luat o nimfă.

(Paco)asa il cheamă, nu este inchis in colivie. Mi-ar fi milă de el saracul.Dar l-am "dresat" si acum când nu se joacă cineva cu el, sta cuminte pe colivie si nu face murdarie peste tot.Solutia este urmatoarea. In momentul când incepi să-l lasi liber prin casa, observam ca pasarea isi alege un loc anume care va deveni locul ei preferat.Solutia este să-l alungam din toate locurile unde se asează cu exceptia locului pe care il alegem pentru el.Cand se aeaza acolo il lăsam in pace. Cum pleaca, cum reluam operatia de la inceput.Invata destul de repede.

Acum cred ca e o problemă faptul că ai doi.Va fi o problema si sa te imprietenesti cu ei deoarece se au unul pe altul.

:cry: de ce? :uf:...dar o sa am rabdare cine stie....:uf:

imi place numele paco...nu pui o poza cu el? :kissing:

Link to comment
Share on other sites

:cry: de ce? :uf:...dar o sa am rabdare cine stie....:uf:

imi place numele paco...nu pui o poza cu el? :kissing:

Hi!hi!hi!

Am pus o poza cu el la...(pisici)feline! Sper că nu l-au mancat până acum.

Nu zic că nu vor deveni mai blânzi ci că se vor ataşa mai greu de stăpân(ă).

Dar o parte bună tot este deoarece nu suporta singurătatea si e o problemă atunci când trebuie să pleci de acasă o perioadă mai lungă.

Link to comment
Share on other sites

Poate ca vespe are dreptate, dar nu stiu pe ce se bazeaza.

am avut până acum 3 peruşi, cei de la care cumpăram spuneau că sunt băieţi...

 

ei bine unul mi-a făcut ouă, presupun că era damă..:D: respectivii s-au înşelat.

un pliant primit cu unul din peruşi însă îmi spunea: sunt greu de deosebit masculii de femele, au nuanţe apropiate la cioc...

pur şi simplu eu am avut o femelă şi 2 băieţi...dar semănau, acea deosebire de nuanţe nu e mereu sesizabilă. ai mei păreau la fel.

Link to comment
Share on other sites

am avut până acum 3 peruşi, cei de la care cumpăram spuneau că sunt băieţi...

 

ei bine unul mi-a făcut ouă, presupun că era damă..:D: respectivii s-au înşelat.

un pliant primit cu unul din peruşi însă îmi spunea: sunt greu de deosebit masculii de femele, au nuanţe apropiate la cioc...

pur şi simplu eu am avut o femelă şi 2 băieţi...dar semănau, acea deosebire de nuanţe nu e mereu sesizabilă. ai mei păreau la fel.

si au iesit pui din oua? :star:

Edited by paradise
Link to comment
Share on other sites

Va fi o problema si sa te imprietenesti cu ei deoarece se au unul pe altul.

da, sunt mai prietenoşi cei singuri..:) cei care au un seamăn cu ei ignoră adesea stăpânii

Link to comment
Share on other sites

Hi!hi!hi!

Am pus o poza cu el la...(pisici)feline! Sper că nu l-au mancat până acum.

Nu zic că nu vor deveni mai blânzi ci că se vor ataşa mai greu de stăpân(ă).

Dar o parte bună tot este deoarece nu suporta singurătatea si e o problemă atunci când trebuie să pleci de acasă o perioadă mai lungă.

papagalul cel mic, care se pisiceste? cel mai dulce.... :giveheart:

dar daca-i las liberi...am vreo sansa? ca in colivie nu cred...eu vorbesc cu ei...ca sa se invete cu vocea mea...de atins i-am atins pt ca a trebuit...asa ca eu zic ca am toate sansele ca pana la adanci batraneti sa ne toleram reciproc... :ping:

 

da, sunt mai prietenoşi cei singuri..:) cei care au un seamăn cu ei ignoră adesea stăpânii

grozav! :cry:

Link to comment
Share on other sites

si au iesit pui din oua? :star:

nu avea partener... practic nu era un ou cu sămânţă, nu puteau ieşi pui...

:unsure: bănuiesc...

m-a mirat simplul fapt că a făcut ouă, nu ştiam că pasărea face ouă dacă nu are partener...

:huh:

Link to comment
Share on other sites

nu avea partener... practic nu era un ou cu sămânţă, nu puteau ieşi pui...

:unsure: bănuiesc...

m-a mirat simplul fapt că a făcut ouă, nu ştiam că pasărea face ouă dacă nu are partener...

:huh:

eu am auzit ca daca ai trei: 1 fata + 2 baieti, fata va alege pe cel cu care va face pui...da sunt 2 nu se intampla asta...zic si eu... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

am avut până acum 3 peruşi, cei de la care cumpăram spuneau că sunt băieţi...

 

ei bine unul mi-a făcut ouă, presupun că era damă..:D: respectivii s-au înşelat.

Am patit si eu la fel!

Luasem o nimfă si la un moment dat am vazut ca nu mai iese din colivie.

Ei bine, făcuse ouă cu toate că pare greu de crezut avand in vedere că desi traiesc in perechi papagalii sunt pasari care traiesc in colonii si nu se reproduc nici când sunt in pereche. Ei bine al meu s-a ouat chiar fiind singur.Sau m-o fi considerat pe mine un fel de papagal! :D: Cert este că crescatorul nu m-a crezut până nu i-am arătat ouale! :P: L-am rugat sa-mi schimbe pasarea si sa-mi dea un baietel. Ar fi fost pacat aă chinui o pasare cu un instinct de reproducere atât de puternic.

post-20-1206097940_thumb.jpg

 

El e PACO,si e la mine de patru ani!

Locul lui preferat, atunci când lucrez, e genunchiul meu!

Link to comment
Share on other sites

Am patit si eu la fel!

Luasem o nimfă si la un moment dat am vazut ca nu mai iese din colivie.

Ei bine, făcuse ouă cu toate că pare greu de crezut avand in vedere că desi traiesc in perechi papagalii sunt pasari care traiesc in colonii si nu se reproduc nici când sunt in pereche. Ei bine al meu s-a ouat chiar fiind singur.Sau m-o fi considerat pe mine un fel de papagal! :D: Cert este că crescatorul nu m-a crezut până nu i-am arătat ouale! :P: L-am rugat sa-mi schimbe pasarea si sa-mi dea un baietel. Ar fi fost pacat aă chinui o pasare cu un instinct de reproducere atât de puternic.

post-20-1206097940_thumb.jpg

 

El e PACO,si e la mine de patru ani!

Locul lui preferat, atunci când lucrez, e genunchiul meu!

ce dulce e!!! sa-ti traiasca.... :hugs:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...