Jump to content
Vesperala Forum

Prieteni şi prietenie


vesperala

Recommended Posts

RoAp, la primele patru intrebari iti voi da un raspuns unic: De cand e lumea si pamantul.

La cea de-a cincea intrebare raspunsul ar fi: Am . Doar patru. Buni. Illudere este unul dintre ei. I-am tot cernut de-a lungul timpului. M-au cernut si altii pe mine.

In propozitie era vorba de persoane care, sub masca de prieten , iti pot face mult rau.

De vigilenta fiecaruia in a-si alege prietenii. Daca nu ai intalnit astfel de prieteni ,esti un fericit. Asta nu inseamna ca nu exista. Inseamna numai ca esti la inceput de drum. Si exceptiile nu le neaga nimeni.

 

un am numai un PRIETEN ... :kissing1: un OM :kissing:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

RoAp, la primele patru intrebari iti voi da un raspuns unic: De cand e lumea si pamantul.

La cea de-a cincea intrebare raspunsul ar fi: Am . Doar patru. Buni. Illudere este unul dintre ei. I-am tot cernut de-a lungul timpului. M-au cernut si altii pe mine.

In propozitie era vorba de persoane care, sub masca de prieten , iti pot face mult rau.

De vigilenta fiecaruia in a-si alege prietenii. Daca nu ai intalnit astfel de prieteni ,esti un fericit. Asta nu inseamna ca nu exista. Inseamna numai ca esti la inceput de drum. Si exceptiile nu le neaga nimeni.

 

Buna seara. Cred ca aici era neintelegerea.

 

Imi pare rau daca tonul meu a fost nepotrivit. Am citit cateva lucruri in topic si m-am ambalat.

Postul meu oricum s-a vrut generic. Ca nu a iesit cum am vrut e prostia mea.

Cred ca si felul meu de a fi a dus la asta. Intr-adevar este extrem de vast termenul.

 

Din acest motiv exista a cincea intrebare. Nu s-a vrut jignire. Am vrut doar sa delimitez prieten de...prieten.

Tot binele tuturor.

Link to comment
Share on other sites

eu am o singura prietenea cu care imi fac confidente...o cunosc de mult si am incredere in ea...am avut o prietena cu masca...ea inca traieste cu impresia ca m-a dus de nas...cand eram prietene ne spuneam totul...am trecut prin multe impreuna...m-a ajutat mult, eu poate nu intocmai, dar intotdeauna am stiut sa-i multumesc pt ajutor si sa-i intorc ajutorul macar cu o vorba buna...cand m-a ranit, s-a eschivat...ca ea n-a avut nicio vina si bla bla-uri d-astea...nu am iertat-o nici acum si nici nu cred c-o voi ierta vreodata...insa, intotdeauna imi voi aminti sa-i trimit mesaje de sarbatori ca un semn al recunostintei pt cand m-a ajutat...dar atat! si eu cern prietenii prin sita...si e o sita foarte deasa...d-aia nici nu spun oricui prieten!

Link to comment
Share on other sites

Buna seara. Cred ca aici era neintelegerea.

 

Imi pare rau daca tonul meu a fost nepotrivit. Am citit cateva lucruri in topic si m-am ambalat.

Postul meu oricum s-a vrut generic. Ca nu a iesit cum am vrut e prostia mea.

Cred ca si felul meu de a fi a dus la asta. Intr-adevar este extrem de vast termenul.

 

Din acest motiv exista a cincea intrebare. Nu s-a vrut jignire. Am vrut doar sa delimitez prieten de...prieten.

Tot binele tuturor.

Ai dreptate, ne refeream la lucruri diferite. Trebuia sa folosim ghilimelele. Postul tau este generic si inca unul foarte potrivit, am avea cu totii de invatat daca am reusi o dezbatere mai larga. Tema este generoasa. Categoric, nu-i vorba de prostia nimanui si nici de jignire . Ideea este cea enuntata de tine: trebuie sa delimitam prietenii de asa-zisii prieteni. Numitor comun. Ideal ar fi s-o facem inainte sa loveasca. Ca am putea avea de-a face cu niste experti. :respect:

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Cum am fost responsabil de o mare dezamagire in cazul unei persoane care tinea cat de cat la mine, pot sa va zic clar ca eu fac parte din categoria "asa-zisii Prieteni"......si nu e deloc placut sa te stii in situatia unui asemenea om :(

 

Toti gresim , Rocozaur. Dar e important sa constientizam greseala , sa lasam deoparte orgoliul si sa ne cerem scuze. O vorba de regret. Un prieten adevarat iarta. Si daca ai un asemenea sentiment apasator de vinovatie, inseamna ca meriti sa fii iertat. Astfel de oameni nu se gasesc la tot pasul. Ei trebuie pastrati.

Link to comment
Share on other sites

prietenia...e ...ceva sfint.E greu sa crezi ca ,la un moment dat plingi pentru cineva...asa..ca si cum ai fi in locul lui.

E greu sa infrunti opinia celorlalti ca ai asemenea prieten...insa o faci.

Incerci sa te transformi...ca sa il intelegi.

Si mergi mai departe cu el de mana.

Asta este prietenie.

Link to comment
Share on other sites

De constientizat si nerepetat gresala este una. faptul ca nu se va indrepta nimic fata de persoana dezamagita, e alta treaba :(....

Si mnu, nu prea merit iertat. Daca ati stii defapt ce s-a intamplat, nu veti mai spune acelasi lucru :(

 

De fapt, ti-ai cerut iertare? Sau nu? Ce puteai sa faci atat de grav incat sa se naruie totul? Daca nu l-ai bagat in faliment, nu i-ai luat sotia, nu i-ai dat foc la casa, ar trebui sa functioneze ...Daca nu merge, asta e , a fost sa fie si sa treci prin asta, iti vezi de-ale tale, ca nu se termina lumea acum. Pierdem atata si atatea in viata, ne mai pierdem unii pe altii...timpul aseaza , uneori, lucrurile in matca lor. :hug:

Link to comment
Share on other sites

De fapt, ti-ai cerut iertare? Sau nu? Ce puteai sa faci atat de grav incat sa se naruie totul?

 

Simpu. mi-am dorit prea mult. mai mult decat o simpla prietenie :(....Cu toate ca i-am ramas alaturi si dupa perioade in care am fost ignorat cu buna stiinta ....

Am incercat.....dar cum poti sa-ti ceri scuze unei persoane care nu mai vrea in ruptul capului sa auda de tine si sa-ti raspunda sec cu "noi nu mai avem CE vorbi!".....

 

REfuz sa cred ca asta era destinat sa se intample! Refuz sa cred ca timpul a asezat lucrurile in asa fel incat eu sa fiu calcat in picioare, de la ultimii idioti, pana la persoana la care tineam cel mai mult....:cry:

Link to comment
Share on other sites

Inteleg ca, de fapt, tu nu despre prietenie vorbesti, ci despre dragoste.. Sau despre o prietenie care s-a transformat in dragoste. Adica despre ceva in care sufletul are o mai mare implicare.Cel putin in ceea ce te priveste.Si ajungem tot acolo. :)

Rocozaur, nu sunt in drept sa dau sfaturi. Nici n-ai cerut, nici n-ai avea ce face cu ele. Inima nu da nici doi bani pe "retete".Si , la tinerete, ratiunea are putine de spus in fata ei. Sa spunem ca-s doar niste constatari. Simple constatari. Prima ar fi ca oamenii sunt supusi greselilor si nu trebuie sa ne autoflagelam. Adica sa ne judecam prea aspru: am gresit, asta e. Platim cinstit, dar nici ceilalti nu trebuie sa ne ia capul. Nici sa arunce cu piatra, ca si ei gresesc. N-ar fi exclus ca, ceea ce tu numesti greseala sa fie, de fapt, un moment salutar si hazardul sa te fi ferit de ceva nu tocmai potrivit pentru tine. Si sa nu fi pierdut mare lucru.

A doua ar fi ca nu-i nimeni de neinlocuit. Nici tu pentru altcineva, dar nici altcineva pentru tine. Fete, baieti in jurul tau, cata frunza si iarba. Timpul te va ajuta sa umpli golul, poate cu ceva mult mai de pret.

Link to comment
Share on other sites

Inteleg ca, de fapt, tu nu despre prietenie vorbesti, ci despre dragoste.. Sau despre o prietenie care s-a transformat in dragoste. Adica despre ceva in care sufletul are o mai mare implicare.Cel putin in ceea ce te priveste.Si ajungem tot acolo. :)

Altfel nu se putea. Fara o mai mare implicare din parteea mea, totul s-ar fi naruit si ar fi decazut in banal. :(

 

Prima ar fi ca oamenii sunt supusi greselilor si nu trebuie sa ne autoflagelam. Adica sa ne judecam prea aspru: am gresit, asta e. Platim cinstit, dar nici ceilalti nu trebuie sa ne ia capul. Nici sa arunce cu piatra, ca si ei gresesc.

Dar nici macar sa se gandeasca asupra cat de mult m-au deranjat anumite lucruri? Sa ma trateze in continuare cu aceeasi distanta cu care-i tratezi pe fraierii care nu trebuie sa afle nimic din ceea ce-ti place sa faci si cu cine anume? Eu nu mai pot sa fiu prietenul tuturora din jurul meu, care indragostiti fiind, ma dau la o parte fara nici cea mai mica jena, si apoi se asteapta ca eu sa-i tratez cu aceeasi bunatate. Pic de fraier, nu credeti? :cry:

 

N-ar fi exclus ca, ceea ce tu numesti greseala sa fie, de fapt, un moment salutar si hazardul sa te fi ferit de ceva nu tocmai potrivit pentru tine. Si sa nu fi pierdut mare lucru.

Ma indoiesc. Hazardul tocmai a facut sa ma simt iar singur si neputincios. Mai neputincios decat toti neputinciosii :cry:

 

A doua ar fi ca nu-i nimeni de neinlocuit. Nici tu pentru altcineva, dar nici altcineva pentru tine. Fete, baieti in jurul tau, cata frunza si iarba. Timpul te va ajuta sa umpli golul, poate cu ceva mult mai de pret.

Ba da! Altfel cum mai pot eu sa cred ca am reprezentat "ceva" pt. cei din jurul meu daca nu am fost "unic" in felul de exprimare, si comportament. Daca era de inlocuit, inlocuiam din start. Insa nu pot. :( La fel cum refuz sa vad pe strada pe cineva asemanator cu vreunul din colegii mei. Cred in unicitatea fiecaruia, si nu vreau ca intotdeauna sa mi se aminteasca exact opusul :(

Link to comment
Share on other sites

prietenia...e ...ceva sfint.E greu sa crezi ca ,la un moment dat plingi pentru cineva...asa..ca si cum ai fi in locul lui.

E greu sa infrunti opinia celorlalti ca ai asemenea prieten...insa o faci.

Incerci sa te transformi...ca sa il intelegi.

Si mergi mai departe cu el de mana.

Asta este prietenie.

 

 

prietenia si iubirea invinge totul....

dar... mai... rar asa ceva :kissing: :kissing:

Link to comment
Share on other sites

Si atunci cand nu li se permite sa invinga, ce inseamna? Ca nu trebuiau sa invinga de la bun inceput? :(

 

Inseamna ca ai nimerit aiurea...asa ca si cum cum strigi in speranta ca o sa-ti auzi ecoul...insa nu acela era muntele.

Uite...la tine e deznadejdea pura sau un pic de mandrie ranita?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...