Jump to content
Vesperala Forum

Agenţii de turism


vesperala

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

cand mergem cu familia, tata face rezervari la ciel voyages si ne place foarte mult. cand ma duc cu scoala in excursii, profesorii apeleaza l diferite agentii. de ex, cand am mers in olanda am fost cu VELIMED. ce nu mi-a placut la ei a fost ca ziceau ca este cazare in zona frankfurt, si hotelul era la 60 km de frankfurt. la fel in amsterdam (hotelul era la 10 km de amsterdam, dar sa zicem ca era in zona orasului.)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
Nu, eu mereu imi fac rezervarea direct la hotel. Asa sunt sigura ca Hotelul este de 3 stele si in locatia pe care mi-o doresc. In plus, este si mult mai ieftin asa.

O idee gresita. Stiu ca topicul e vechi de 5 ani, dar am dat din intamplare de el.

In primul rand, de cele mai multe ori e chiar invers. Agentiile de turism nu exista pentru a-ti lua banii, ele sunt pentru a te ajuta. Daca faci o rezervare pe internet, se poate intampla sa gasesti cu totul altceva decat in poze. Un agent de turism incearca sa gaseasca cea mai buna oferta, si este posibil ca acesta sa fi vizitat inainte locatia in care vrei sa mergi (inclusiv hotelurile) si iti poate spune exact unde e bine si unde nu (spre deosebire de site-urile de review-uri, unde gasesti informatii si pareri contradictorii). In plus, preturile de pe online nu sunt mai mici decat la o agentie de turism (sunt si exceptii). Sunt oameni care cred ca economisesc 20 de euro la un sejur, luandu-si vacanta de pe internet, dar ajung sa piarda mult mai mult.

Link to comment
Share on other sites

O idee gresita. Stiu ca topicul e vechi de 5 ani, dar am dat din intamplare de el.

In primul rand, de cele mai multe ori e chiar invers. Agentiile de turism nu exista pentru a-ti lua banii, ele sunt pentru a te ajuta. Daca faci o rezervare pe internet, se poate intampla sa gasesti cu totul altceva decat in poze. Un agent de turism incearca sa gaseasca cea mai buna oferta, si este posibil ca acesta sa fi vizitat inainte locatia in care vrei sa mergi (inclusiv hotelurile) si iti poate spune exact unde e bine si unde nu (spre deosebire de site-urile de review-uri, unde gasesti informatii si pareri contradictorii). In plus, preturile de pe online nu sunt mai mici decat la o agentie de turism (sunt si exceptii). Sunt oameni care cred ca economisesc 20 de euro la un sejur, luandu-si vacanta de pe internet, dar ajung sa piarda mult mai mult.

Te contrazic un pic . Chiar dacă vrei să cumperi de la agenţii , dacă nu eşti din Bucureşti oricum ajungi sa cumperi on-line de la ei , pretul fiind acelaşi ca in varianta faţă-in-faţă .

Eu am cumpărat câţiva ani la rând de la agenţii din Bucureşti ( on-line , bineinţeles ) , după care am cumpărat şi mai mulţi ani de la Hotels4u si Quickrooms pt concedii mai lungi , si de la Booking.com şi Agoda pt ture de câteva zile prin oraşe ( urăsc termenul de City break ) .Ba chiar am început să merg şi prin ţară cu Booking .

În toate cazurile preţurile erau binişor mai mici decât la orice agenţie românească .

În 2009 am ales o destinaţie din Turcia - Oludeniz - nu foarte populară pt români , cu aproape o treime din banii pe care i-aş fi dat unei agenţii româneşti . între timp preţurile de pe la agenţiile străine au mai crescut , dar tot sunt mai mici decât la agenţiile româneşti .

O să te contrazic şi in legatură cu agenţii de turism . Cu câteva excepţii ( ştiu un tip care vinde concedii in Turcia care e tătic în domeniu ) marea masa a agenţilor n-au văzut destinaţiile pe care le vând decât în poze . Şi am intâlnit destui d-ăştia .

Saiturile de impresii sunt foarte bune , cu atât mai bune cu cât numărul de impresii este mai mare .

Una este să vezi şi să trăieşti experienţe intr-un anumit loc si alta să repeţi ce ţi-au zis alţii , eventual unii interesaţi să-ţi prezinte totul într-o lumină subiectivă .

Aşa că sfatul meu pt turistul român este următorul : pune ochii pe o destinaţie ( ţară-zonă-hotel ) , caută impresii cât mai multe despre aceasta , taie părerile cele mai proaste , taie-le şi p-alea exagerat de bune ( cum se face media la patinaj ) , uită-te la poze - da' d-alea făcute de turişti şi pune-te pe cautat agenţii care vând destinaţia ( când zic destinaţie ma refer deja la hotel , vilă, pensiune , hostel , camping , etc ) . Gaseşte-o pe aia cu preţul care-ţi convine şi pune-te pe căutat referinţe despre ea . Nu cumpara niciodată de la o agenţie despre care nu poţi afla mare lucru . Fii atent la clauze , holbeaza-te bine la ce dată ai trecut înainte să dai clickul final , ăla cu book now , că ţi-au şi dispărut banii de pe card şi te trezeşti , cum m-am trezit eu , că pleci cu o săptămâna mai devreme in concediu . Dacă schimbam data mă costa vreo 150 de lire sterline în plus , că aşa era clauza , aşa că am plecat mai devreme . Am luat câteva înjurături de la niste prieteni atunci , dar n-au fost probleme până la urmă .

Încă o chestie , deloc neimportantă : nu uita că ntotdeauna există o corelaţie intre preţ şi ce vei găsi acolo . Nu-ţi face iluzii că vei primi ( mult ) mai mult decât ai platit ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Încă o chestie , deloc neimportantă : nu uita că ntotdeauna există o corelaţie intre preţ şi ce vei găsi acolo . Nu-ţi face iluzii că vei primi ( mult ) mai mult decât ai platit ...

 

Sunt total de acord. Exista multe oferte de genul "Plateste unul si pleaca doi", sau oferte speciale care par prea bune ca sa fie adevarate. In foarte marea majoritate a cazurilor, asa si este. Am, destul de des, parte de clienti care spun "vreau... ceva ieftin si bun". Well... toti vrem. Dar nu gasesti asa ceva. "Pot sa-ti dau... ceva nu foarte scump si acceptabil".

 

Te contrazic un pic . Chiar dacă vrei să cumperi de la agenţii , dacă nu eşti din Bucureşti oricum ajungi sa cumperi on-line de la ei , pretul fiind acelaşi ca in varianta faţă-in-faţă .

 

Nu inteleg ce vrei sa spui aici. Exista agentii de turism in toata tara. Multe din ele au si rolul de revanzator pentru agentiile "mari", din Bucuresti, promovand si vanzand programele acestora (sejururi, circuite, etc.)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...