Jump to content
Vesperala Forum

Incursiuni in religiile lumii


vesperala

Recommended Posts

Constantin, vrei sa pui in loc de INRI alte 4 litere?

Sau sa scrii tot? Traducerea cu caractere latine mi-a dat-o un prieten din Grecia, pentru limba actuala greaca, moderna, astept un alt raspuns din Franta pentru limba greaca veche bisericeasca folosita de preoti la slujbe!

Edited by BigDefender
Link to comment
Share on other sites

Constantin, vrei sa pui in loc de INRI alte 4 litere?

Sau sa scrii tot? Traducerea cu caractere latine mi-a dat-o un prieten din Grecia, pentru limba actuala greaca, moderna, astept un alt raspuns din Franta pentru limba greaca veche bisericeasca folosita de preoti la slujbe!

Nu asta vreau!

Vorbeam de inscrisul de pe aura Μântuitoruluι, Ο Ω Ν, pe care nu vreau sa-l schimb ci sa cunosc argumentele pentru care au fost alese aceste initiale, astfel incat la randul meu sa pot da o explicatie documentata celor care mă întreabă.

 

 

 

EGO IMAI AVTOS POU IMAI

Acum transcrieti cu alfabetul grec!

 

Rog pe Kg70 să ne dea ajutor calificat.

 

Mai vin cu rugamintea de a revedea versetul din Biblie la care am facut referire si să-mi spuneti daca aveti alte versiuni ale traducerii.

Asta pentru că chiar azi am primit un exemplar in care textul respectiv apare intr-o traducere bizara(pentru mine cel putin).Atat de bizara încît mă gândesc serios să o înapoiez, dar n-aş vrea să fac gestul fără al argumenta serios.

 

 

Iata textul in Biblia Ortodoxă online:

 

Atunci Dumnezeu a răspuns lui Moise: "Eu sunt Cel ce sunt". Apoi i-a zis: "Aşa să spui fiilor lui Israel: Cel ce este m-a trimis la voi!"

 

versiunea Dumitru Cornilescu :

 

Dumnezeu a zis lui Moise: "Eu sunt Cel ce sunt." Şi a adăugat: "Vei răspunde copiilor lui Israel astfel: "Cel ce se numeşte ,Eu sunt', m-a trimis la voi."

 

Si iata ce "primesc" eu:

 

"Atunci Dumnezeu i-a spus lui Moise:"EU VOI DEVENI CE VOI VREA SA DEVIN"* Şi a adăugat: "Iată ce să le spui fiilor lui Israel:"EU VOI DEVENI m-a trimis la voi".

şi la subsol explicatia:

* Aici Ehyeh est la timpul imperfect, însemnând "Eu voi deveni" sau "Eu mă voi dovedi a fi".Aici nu se face referire la existenţa independentă a Lui Dumnezeu(Eu sunt cel ce sunt), ci la ceea ce îşi propune să devină în legătură cu alţii." :stars:

Link to comment
Share on other sites

Constantin, mai astept si mai studiez!

Dar sa stii ca de 5 ani, capetele luminate din confesiunile crestine din Romania, vor sa puna la punct o Biblie Interconfesionala, care sa satisfaca pe toata lumea, pentru ca de la o traducere incorecta s-a ajuns la interpretari diferite!

Link to comment
Share on other sites

Constantin, mai astept si mai studiez!

Dar sa stii ca de 5 ani, capetele luminate din confesiunile crestine din Romania, vor sa puna la punct o Biblie Interconfesionala, care sa satisfaca pe toata lumea, pentru ca de la o traducere incorecta s-a ajuns la interpretari diferite!

Multumesc BigDefender!

Astept cu interes. :hi:

Link to comment
Share on other sites

Eu activez mult pe Forumuri crestine, iata ce imi raspunde un greco-catolic, doctor in teologie:

Aceste trei litere, de obicei reprezentate în nimbul Mântuitorului, sunt iniţialele în greacă ale sintagmei "Eu sunt Cel ce sunt".

INRI este placa pe care au agăţat-o la mişto cei care îl torturau pe Isus înainte de crucificare. Ei nu au priceput nici până azi regalitatea lui Isus.

Link to comment
Share on other sites

Eu activez mult pe Forumuri crestine, iata ce imi raspunde un greco-catolic, doctor in teologie:

Aceste trei litere, de obicei reprezentate în nimbul Mântuitorului, sunt iniţialele în greacă ale sintagmei "Eu sunt Cel ce sunt".

INRI este placa pe care au agăţat-o la mişto cei care îl torturau pe Isus înainte de crucificare. Ei nu au priceput nici până azi regalitatea lui Isus.

 

Asa stiam si eu!

Imi doream doar textul in greaca pentru a vedea cum au fost alese initialele.

Si la fel as vrea sa stiu de unde vin initialele din aureola Maicii Domnului ( MP ΟV)

Link to comment
Share on other sites

Constantin, alte raspunsuri de la Padre Cory, din Italia:

1.Pe nimbul Mantuitorului este inscriptia:Ο Ω Ν

= Cel ce este / cu aluzie la *Eu sunt cel ce sunt* / IHWH / Dumnezeu

2.Iar pe aureola Maicii Domnului: MP ΟV

=gr. Miter Theou / Maica lui Dumnezeu.

Link to comment
Share on other sites

Constantin, alte raspunsuri de la Padre Cory, din Italia:

1.Pe nimbul Mantuitorului este inscriptia:Ο Ω Ν

= Cel ce este / cu aluzie la *Eu sunt cel ce sunt* / IHWH / Dumnezeu

2.Iar pe aureola Maicii Domnului: MP ΟV

=gr. Miter Theou / Maica lui Dumnezeu.

multumesc BiqDefender!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Majoritatea religiilor au la baza cam acelasi povestiri doar personajele sunt sub un alt nume.

Total neadevarat. Exemplifica.

 

In Vechiul Testamant se scrie ca" Si nu s-a mai sculat in Israel profet ca Moise, pe care sa-l fi cunoscut Dumnezeu fata catre fata"

Nu te cred. Unde scrie ? Numarul capitolului dar si al versetului. :D:

Link to comment
Share on other sites

Nu te cred. Unde scrie ? Numarul capitolului dar si al versetului. :D:

Prooroc ca Moise nu s-a mai ridicat în Israel, pe care Domnul să-l fi cunoscut faţă către faţă (Deut. 34, 10);

 

 

mulţumit? :google:

Link to comment
Share on other sites

Ce minciunica gogonata. Glumesc. :P: Hristos spune in felul urmator:"Cel ce M-a vazut pe Mine a vazut pe Tatal."(Ioan 14,9),so...? :pardon:

:rolleyes: păi da, dar nu "faţă către faţă"

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: păi da, dar nu "faţă către faţă"

Vesperala,eu tot nu inteleg semnificatia versetului respectiv,iar asta din cauza ca la I Timotei 6,16 se spune ca pe Dumnezeu nu l-a vazut nimeni dintre oameni. Nici nu poate sa-L vada vreunul. Asa scrie,asa citesc. :D:

Edited by Iskander
Link to comment
Share on other sites

Dupa cate vad eu aici , fiecare are jumatatea lui de adevar, Mithras vorbeste de Vechiul Testament, Iskander de Noul Testament. Acestea sunt cele doua parti ale Bibliei dar, din cate stiu, sunt oarecum diferite, odata cu nasterea lui Isus producandu-se niste schimbari in ceea ce propovaduia Vechiul Testament.

Big, Constantin ,se pricep mai bine, ne vor lamuri ei, poate.

Link to comment
Share on other sites

Apartinem sigur mai multor confesiuni religioase de rit crestin, de aceea un moderator bun nu are decat un punct de vedere impartial asupra tuturor problemelor de credinta si religie ridicate de useri, necautand sa-si impuna punctul de vedere al ritului lui! Zic eu si cred ca asa se procedeaza in siteurile care-si respecta userii!

 

 

Insa am o carte scrisa de mai multi eruditi francezi, intitulata "Originile Crestinismului'' pe care puteti sa o cititi

fiind in format pdf.Daca sunteti interesati dati-mi un semn, sigur va raspunde la multe din intrebarile dvs.

Link to comment
Share on other sites

Vesperala,eu tot nu inteleg semnificatia versetului respectiv,iar asta din cauza ca la I Timotei 6,16 se spune ca pe Dumnezeu nu l-a vazut nimeni dintre oameni. Nici nu poate sa-L vada vreunul. Asa scrie,asa citesc. :D:

Noi muritorii de rind suntem asa de nimic-uri in tarana noastra ca nu meritam sa vedem Slava Lui Dumnezeu,practic se spune ca daca am putea vedea am muri pe loc.

Singurii care L-au putut vedea pe Dumnezeu Tatal atit cat poate suporta un om a fost Avram si sotia acestuia,Sara.

Link to comment
Share on other sites

Iskander si ceilalti care mai sunteti interesati de carti religioase in format electronic, sa-mi dati un PM cu adresa de e_mail ca sa vi le trimit si astfel sa nu mai incarc serverul siteului!

Alegeti

-Apologeti crestini si scrierile parintilor alpostolici( format pdf.);

-Carti crestine ( format doc,);

-Cartile lui Irieneu( format doc.);

-Filocalia ( format pdf.);

-Origen ( format pdf.);

Mentionez ca am o arhiva de cca 110 DVD_uri cu diverse materiale.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...