Jump to content
Vesperala Forum

Legătură între ceea ce visezi şi buna dispoziţie?


Recommended Posts

Nu vi se întâmplă ca in simplu vis să vă strice chiar şi pentru câteva ore buna dispoziţie? să vă treziţi din somn plângând şi să nu reuşiţi să mai adormiţi?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 4 weeks later...

Psihologii spun că există cel puţin trei tipuri distincte de coşmaruri şi că toate acestea permit creierului să „exerseze“ posibile reacţii la o situaţie neplăcută. Prima categorie se referă la coşmarurile în care „subiectul“ este urmărit sau vânat, a doua categorie de vise implică pierderea unei persoane dragi, iar a treia presupune explorarea unor lumi sau medii necunoscute şi ciudate.

Link to comment
Share on other sites

interesant Samsara ,. te rog sa ne spui mai multe ! am citit mai demult despre calatoria astrala pe care o face spiritul ( sau sufletul ?) in timpul somnului .

 

Eu zic ca e vorba de spirit, prea multe nici eu nu stiu pentru ca nu am reusit sa ies constienta din trup, insa am inteles ca aceste caderi in gol, daca nu ne-ar fi frica nu ne-am trezi si in momentul impactului cu "solul" se produce desprinderea.

:huh: eu ştiam că e legat de relaxarea muşchilor

Ma gandesc ca intotdeauna se va gasi si o explicatie mai fizica, rationala, legata de materie si una mai spirituala, mai intuitiva. Presupun ca ambele variante sunt corecte, pentru ca atunci cand doresti sa-ti parasesti constient trupul mai intai trebuie sa te relaxezi.

 

Intotdeauna stau si cuget ce semnificatie are visul, unele isi lasa amprenta asupra mea chiar mai multe zile, altele de asemenea imi lasa un gust amar, deci in cazul meu este o legatura intre vis si dispozitie.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Multe persoane se trezesc marcate puternic de visele de peste noapte. Exista maladii mentale care pot debuta ca urmare a unui vis a carui amintire persoana o pastreaza treaza si care se poate transforma intr-o obsesie.

Da sunt de acord. Chiar aseara visam ca sotul ma insela si ce-i drept a lasat o senzatie destul de aiurea :imao:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Da, patesc adesea... Plang atuci cand ma trezesc, si ma trezesc cu o stare de disperare... Atunci imi amintesc visul si nu ma pot opri din plans, sau daca ma opresc, numai dorm. Nu e doar vorba de plans, mai sunt si alte momente, dar nu sunt prea importante :clock:

Link to comment
Share on other sites

Nu vi se întâmplă ca in simplu vis să vă strice chiar şi pentru câteva ore buna dispoziţie? să vă treziţi din somn plângând şi să nu reuşiţi să mai adormiţi?

mi-aduci aminte ca singura oara cand m-am trezit din somn efectiv plangand a fost cand am visat ca a murit tata

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...