Jump to content
Vesperala Forum

Tratamente naturiste


vesperala

Recommended Posts

  • Replies 385
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Bolnavilor cu edeme li se recomanda sa consume pana la un kilogram de cartofi nesarati pe zi sub orice forma , dar neaparat cu coaja.

Inflamatia cailor respiratorii superioare se trateaza prin inspirarea aburilor de cartofi proaspat fierti.

Cartoful se foloseste si ca masca hranitoare pentru tenurile uscate: fiert in coaja,frecat cu smantana si intins in strat egal pe fata.

Atentie mare- nu folositi cartofii incoltiti sau inverziti la prepararea mancarii. Pot cauza intoxicatii grave.

Link to comment
Share on other sites

Narcis,

ce tratamente naturiste recomanzi pentru un deficit respiratoriu sever ca urmare a unei pahipleurite cu retractie toracica masiva cronicizata?

Ceva care sa intareasca tractul respirator si sa imbunatateasca atat cat se mai poate aportul de oxigen?

Link to comment
Share on other sites

Narcis,

ce tratamente naturiste recomanzi pentru un deficit respiratoriu sever ca urmare a unei pahipleurite cu retractie toracica masiva cronicizata?

Ceva care sa intareasca tractul respirator si sa imbunatateasca atat cat se mai poate aportul de oxigen?

nu ştiu dacă doamna învăţătoare reuşeşte să ofere vreun sfat în ceva ce sună aşa complicat încât şi googlele se bâlbâie rău:

http://www.google.ro/search?hl=ro&q=retrac...re+Google&meta=

 

dar ştiu că îl putem aştepta pe kg70 să descifreze cuneiformele :blink:

 

 

domn doctor :doc: please... :huh:

Link to comment
Share on other sites

Pahipleurita este una din cele mai frecvente situatii de disfunctie respiratorie restrictiva.Din fericire,nu este si cea mai grava,ea instaland lent hipercapnia cronica si rareori pe cea acuta.

Aceasta boala determina o crestere importanta a travaliului ventilator,caci impiedica destinderea libera a sistemului toracopulmonar prezentand o complianta pulmonara scazuta.Deci la un bolnav cu pahipleurita,pentru a obtine 1 litru aer inspirat,musculatura inspiratorie trebuie sa munceasca de cateva ori mai din greu decat la persoanele sanatoase.

Pentru bolnavi cu pahipleurita exista program de recuperare al disfunctiei lor respiratorie restrictive ce cuprinde urmatoarele obiective distincte:

a)Ameliorarea ventilatiei alveolare

Procesul central fiziopatologic in disfunctie respiratorie restrictiva este hipoventilatia alveolara si deci este normal ca si scopul central al programului de recuperare in disfunctie respiratorie restrictiva sa fie ameliorarea ventilatiei alveolare.Putem ajunge la acest scop prin:

-Cresterea expansiunii localizate.Depistarea zonelor toracale cu deficite vizibile de ampliatie ventilatorie este absolut necesara pentru a executa asupra lor o reeducare a mobilitatii acestora,marind deci diametrele sistemului toracoabdominal si realizand in inspir o crestere a volumelor si capacitatilor pulmonare.

Aceste zone pot fi de marimi variabile de la un segment toracal la un intreg hemitorace sau la aproape totalitatea toracelui.Printr-o gimnastica speciala de reeducare,asistata la inceput direct de mainile kinetoterapeutului,se poate obtine o reexpansionare a zonelor blocate.

Desigur ca aceasta reeducare cere o anumita tehnicitate din partea kinetoterapeutului si deci pacientul va fi trimis intr-un serviciu de specialitate.

-Aplicarea "respiratiei in presiune pozitiva intermitenta" (RPPI).In prezent ,in Romania nu stiu daca astfel de aparate sunt la dispozitia pacientilor la domiciliu.Utilitatea lor la acesti bolnavi a fost comparata cu cea a dializei pentru insuficienta renala.Pentru bolnavul cu insuficienta respiratorie de hipoventilatie,aplicarea RPPI determina o rapida corectare a gazelor sanguine si,in primul rind,eliminarea CO2,dovada a ameliorarii ventilatiei alveolare.Concomitent,sub RPPI se reduce mult efortul ventilator,iar complianta toraco-pulmonara creste.Efectele obtinute in 5-7 minute de RPPI se mentin 3 ore.De obicei,o aplicare ceva mai indelungata (20-180 min.) este suficienta pentru una sau mai multe zile.

b)Antrenamentul la efort

Bolnavi cu disfunctie ventilatorie restrictiva isi mentin mult timp,chiar ani,o multumitoare capacitate de efort.

Disfunctia respiratorie restrictiva instaleaza insuficienta respiratorie treptat,dar uneori instalarea acesteia poate fi foarte rapida.Performanta la efort se restrange,devenind severa,pacientul ajungand un handicapat.

Orice antrenament la efort va fi precedat de o testare atenta a SaO2 (=saturatiei oxigenului),fara si cu administrare de oxigen.Evident testarea se va face intr-un centru specializat,rezultatul orientand medicul de familie asupra indicatiilor pe care le va da pacientului.

Testarea poate releva 3 situatii distincte:

-Bolnavi care chiar sub O2 (oxigen) continua sa desatureze in efort.Orice efort la acestia este interzis.Vor fi internati,tratati pina la ameliorarea clinico-functionala dupa care retestarea va arata daca vor putea incepe (in spital) antrenamentul la efort.

-Bolnavi care suporta bine efortul sub O2 chiar la intensitati de 60 W.La acestia,antrenamentul (cu intensitati de 30-40 W) pri metodele obisnuite (ergociclu,covor rulant,mers) se face cu administrare de O2.Pe masura ce antrenamentul progreseaza,se reduce O2 administrat sau aceasta se face intermitent.Exista niste recipiente usoare de O2 (cca 2 litri) pe care pacientul le poarta ca pe o geanta atarnata la umar.Aceste recipiente se incarca de la buteliile de O2.Pacientul le poarta in timpul mersului de antrenament,reglandu-si dintr-un buton cantitatea de O2 care ii vine la masca.Cu astfel de recipiente-rezervoare de O2 bolnavul isi poate desfasura antrenamentele si la domiciliul.

-Bolnavi care pot atinge un efort de 60 W fara sa desatureze si fara O2.Pentru acestia se va organiza la domiciliu un program de antrenament la efort dozat.

Link to comment
Share on other sites

Narcis,

ce tratamente naturiste recomanzi pentru un deficit respiratoriu sever ca urmare a unei pahipleurite cu retractie toracica masiva cronicizata?

Ceva care sa intareasca tractul respirator si sa imbunatateasca atat cat se mai poate aportul de oxigen?

Constantin, iata un tratament naturist pentru boala respectiva:

Se fac prisnite din aluat de paine,amestecat cu cvas de casa, impreuna cu 100 g otet, 100g ulei, 100g vin si se aplica pe locul bolnav (pe piept) .

Cvasul sa fie neaparat de casa, nu cumparat. Reteta o gasesti pe Google.

Sanatate.

Link to comment
Share on other sites

Constantin, iata un tratament naturist pentru boala respectiva:

Se fac prisnite din aluat de paine,amestecat cu cvas de casa, impreuna cu 100 g otet, 100g ulei, 100g vin si se aplica pe locul bolnav (pe piept) .

Cvasul sa fie neaparat de casa, nu cumparat. Reteta o gasesti pe Google.

Sanatate.

Multumesc Narcis!

Link to comment
Share on other sites

Pentru dureri cronice de cap:

Se face un decoct de cimbru, cu multa apa. Seara se scufunda capul in vasul cu decoct si se tine in el 10-15 minute,dupa care,cu aceeasi fiertura , se umezeste tot corpul.

:unsure: nu mă înec? eu nu rezist mai mult de 30 de secunde..:P

 

interesante reţete aveţi pe aici... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Capul se apleaca asa ca si cum te-ai spala pe cap intr-un lighean, intradevar, nasul e de preferat sa ramina deasupra apei :lol: Tratamentul a fost recomandat de vestita sarboaica Vanga ,cunoscatorii stiu despre cine e vorba. Relatii despre ea si leacurile ei tamaduitoare gasiti pe Google.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai indicat ar fi sa mergi la un oftalmolog,pentru ca s-ar putea sa ai o conjuctivita de exemplu,dar totusi daca vrei un tratament naturist pentru inflamarea pleoapelor,poti folosi comprese de ceai de musetel(rece),au efect antiinflamator.

Link to comment
Share on other sites

Constantin. ochii tai dau semne de oboseala.S-ar putea asocia si cu o conjuctivita,de natura virala sau microbiana,nefiind exclusa nici cea de tip alergen,data fiind pasiunea ta pentru pictarea de icoane .

Si eu am avut astfel de probleme, o conjuctivita suparatoare care se suprapunea peste un pterigion ( mic depozit de grasime care tinde sa creasca si sa acopere irisul ) existent. Picaturile recomandate de oftalmolog aveau efect doar pe perioada administrarii,apoi simptomele reapareau. Atunci am cautat pe internet si am gasit doua recomandari care s-au dovedit a fi utile. Iata-le:

-de 2-3 ori pe zi speli ochii cu apa rece dar nu in mod obisnuit, ci "aruncand " apa cu palmele, peste ochii intredeschisi, timp de 2-3 minute.Va apare o senzatie de iritare a ochilor,care va dispare repede,e semn bun,ochiul se mobilizeaza pentru autoaparare.

-iei pe deget (spalat inainte pe maini) putina miere si pui la "coada ochiului". Curata si hraneste ochiul.Apare aceeasi senzatie suparatoare,care e semn bun .

Ambele procedee ajuta si la mentinerea acuitatii vederii.

Nu face spalaturi cu ceai de musetel,poate complica situatia,am auzit la televizor un cunoscut medic oftalmolog cand spunea acest lucru.

Kg70 te poate ajuta cu indicatii de specialitate. Eu,cu astea "babesti"!

Cu simpatie :flowers:

Link to comment
Share on other sites

Regret,nu vazui inainte postarea lui Kg70,in legatura cu ceaiul de musetel,eu am auzit-o pe Monica Pop spunand ,Kg70 stie mai bine,incearca si vezi cum te simti.

spalaturile si compresele cu ceai de musetel le-am incercat chiar inainte de a primi recomandarea de la Kg70.Are un efect extraordinar pe timp scurt, dar problema nu dispare. Ar putea fi intradevar o reactie alergica.Cum spuneam afecteaza pleoapele dar efectul se rasfringe si asupra vederii.Pe pleoape apar cateva zone inrosite in care pielea se excuameaza usor.Se manifesta prin mancarime care se acutizeaza transormandu-se in usturime.

Am sa incerc si recomandarea ta Narcis, mai ales ca am miere curata la indemana si apa nu lipseste.

Multumesc cu recunostinta,

Kg 70!

Narcis!

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum descrii cel mai probabil ai o blefarita eritematoasa si ar fi bine sa mergi la oftalmolog ca sa iti prescrie unguent de antibiotic sau cortizon daca e nevoie.Cea ce pot sa iti spun eu este ca trebuie o igiena foarte riguroasa a pleoapelor,trebuie spalate de multe ori pe zi,iar inainte de a se spala pleoapele,este bine sa se aplice,pentru 10-15 minute,comprese CALDE (daca e cazul de blefarita eritematoasa dupa cum cred eu) cu ceai de musetel.

Edited by kg70
Link to comment
Share on other sites

Multumesc Narcis!

Multumesc Kg 70!

Totusi nu m-am putut abtine si am incercat apa, mierea si musetelul.Am plans putin, si pentru prima data lacrimile au fost nici sarate nici amare.Efectul este grozav, dar sa vedem ce se intampla pe termen mai lung. Tind sa cred ca totusi nu e de la vopsele deoarece s-a reactivat in timpul sarbatorilor perioada in care cam trei saptamani nu m-am apropiat de sevalet.Parea sa se intensifice atunci cand serveam bauturi care contineau alcol. Cu precadere cele provenite din comert.

Link to comment
Share on other sites

mda.....vezi daca servesti cu alcool din comert

serveste doar cu cafea de exemplu...si ascunde scrumierele

NU se mai fumeaza in localuri :lol:

acum si serios:

alergiile pot fi provocate de alcool destul de rar. as cauta si alte motive ce tin de mediu, obiceiuri, etc

sanatate maxima! costica :yeap:

Edited by puiu.t
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...