Jump to content
Vesperala Forum

Am venit...


Mihai LEONTE

Recommended Posts

Interesant! :bighug:

 

Incepem sa ne intelegem. Stiti povestea. Colectare vs Cuantum taxa.

 

Prunime, spuneati? :hugs:

 

Mai, fratilor, care puteti, schimbati-i , d'le, numele lui RoAp, ziceti-i RoAp, ca RoAp este, dupa ce ca e negru in cerul gurii de la facerea lumii, il mai cheama si Odessa, pe mine ma trec fiori pe sira spinarii numai cand aud de orasul asta!

RoAp, ma bati la cap degeaba, mie asa mi se pare si basta, cinci milioane, niciun ban in plus, tu ai dreptate, nu le am cu cultura si buna pace, le am doar cu cultura aia de grau, de porumb, face sa vezi ce meserias invart sapa, era sa zic si lopata, dar lopata mai poate astepta un bob zabava :D: .

Fa bine si nu mai arunca vina pe mine, tu si cu Bacalbasa ati zis prunime, eu doar am copiat de la domniile voastre. :blush-1:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 6.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mai, fratilor, care puteti, schimbati-i , d'le, numele lui RoAp, ziceti-i RoAp, ca RoAp este, dupa ce ca e negru in cerul gurii de la facerea lumii, il mai cheama si Odessa, pe mine ma trec fiori pe sira spinarii numai cand aud de orasul asta!

RoAp, ma bati la cap degeaba, mie asa mi se pare si basta, cinci milioane, niciun ban in plus, tu ai dreptate, nu le am cu cultura si buna pace, le am doar cu cultura aia de grau, de porumb, face sa vezi ce meserias invart sapa, era sa zic si lopata, dar lopata mai poate astepta un bob zabava :D: .

Fa bine si nu mai arunca vina pe mine, tu si cu Bacalbasa ati zis prunime, eu doar am copiat de la domniile voastre. :blush-1:

 

Am rugamintea sa nu ma asociati cu indivizi dubiosi! :bighug:

 

El e oportunist, adica trupa psd.

 

Eu cumintel precum se stie. :hugs:

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

sa va spun si voua ce auzii de la un medic nutritionist:

-uleiul de palmier nu este bun pentru sanatate. Conservele si alte preparate pe care vedeti scris "ulei vegetal" contin ulei de palmier, despre acest fel de ulei este vorba

-nu consumati peste care a fost pescuit in Oceanul Pacific, este iradiat

-apa de la robinet este de preferat celei imbuteliate. Apa plata la peturi contine bacterii mult peste limita superioara admisa. Din cauza plasticului , a temperaturii ridicate in care este pastrata de intermediari... Ca sa nu mai punem la socoteala ca nu putem avea garantia ca provine din locul specificat pe eticheta.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic, eu nu prea am incredere in sfaturile astea "binevoitoare" care se gasesc pe net la tot pasul. De ex. cum ar putea sa fie TOT pestele din ditamai oceanul iradiat? Ca daca era apa din Pacific radioactiva, eram morti cu totii de mult :suicide:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

DupÄ dezastrul de la Fukushima s-a deversat o grÄmada de apÄ radioactiva ĂŽn ocean, Či ĂŽn câteva luni a ajuns pe coasta americanÄ. Ăn tot Oceanul Pacific a crescut serios nivelul de materiale radioactive, existÄ mÄsurÄtori pânÄ pe coasta de vest a SUA. Oceanul Pacific este de cel putin 5 ori mai radioactiv decât ĂŽn anii 50-60, când fÄceau americanii teste de arme atomice prin insule. Mai rÄu, la Fukushima ĂŽncÄ se scurg materiale radioactive ĂŽn ocean, nu au reuČit sÄ astupe gaura. EsitmÄrile sĂŽnt la sute de tone de apÄ contaminatÄ pe zi.

 

Ce mÄ ĂŽntreb eu e ce fac celelalte oceane, totuČi astea comunicÄ ĂŽntre ele. A fÄcut cineva mÄsurÄtori ĂŽn Atlantic, de exemplu?

 

Revenind la peČti, majoritatea peČtilor din Pacific sĂŽnt ok, periculoČi sĂŽnt doar peČtii de pe coastele Japoniei, pentru ca acolo a fost radiaČia cea mai mare, Či peČtii care cÄlÄtoresc mult (cum ar fi tonul), pentru ca nu Čtii pe unde au fost. PeČtii normali nu sĂŽnt mai radioactivi decât apa ĂŽn care stau, nu cÄlÄtoresc prea mult, deci sĂŽnt doar mai radioactivi decât erau acum 5 ani, dar nu cu atât de mult ĂŽncât sÄ devinÄ periculoČi.

 

Apa de la robinet vs apa ĂŽmbuteliatÄ - aici depinde Či de firmÄ. ExistÄ câteva firme de ĂŽncredere, de exemplu Borsec, Bucovina, BiborČeni, care au mai fost mÄsurare ĂŽn trecut Či au ieČit ĂŽn limitele admise sau mai bine. Or fi Či accidente, nu zic, dar de obicei sĂŽnt bune. Eu personal mai beau Či Poiana Negri sau TuČnad.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Atentie, e plina lumea de escroci.

 

" Ăn ultimele sÄptÄmâni, mulĹŁi români s-au plâns cÄ le-au fost umflate facturile la telefon, dupÄ ce au rÄspuns la apeluri care aveau prefix din strÄinÄtate. Persoanele de la celÄlalt capÄt al firului le-au captat atenĹŁia, dupÄ ce le-au spus cÄ âle vor pune ĂŽn legÄturÄ cu un director financiarâ. Aceasta este, de fapt, o nouÄ metodÄ de ĂŽnĹelÄciune, prin care ĂŽĹŁi este umflatÄ factura de la telefon. Noi te ajutÄm sÄ nu devii o victimÄ.

 

Atunci când ĂŽĹŁi sunÄ telefonul, iar pe ecran ĂŽĹŁi apare un numÄr din afara României, gândeĹte-te bine ĂŽnainte sÄ rÄspunzi. TotuĹi, dacÄ o faci, crezând cÄ este un prieten de peste hotare, dar, de fapt, la capÄtul celÄlalt se aflÄ o voce femininÄ care te roagÄ sÄ rÄmâi pe linie, va trebui sÄ ĂŽnchizi rapid. Ĺi asta pentru cÄ totul face parte dintr-o schemÄ ceva mai elaboratÄ de fraudÄ telefonicÄ, potrivit adevarul.ro.

 

DiscuĹŁia ar continua cu promisiunea femeii conform cÄreia te va pune ĂŽn legÄturÄ cu un anume director financiar, iar tu vei fi tentat sÄ aĹtepĹŁi pentru a auzi propunerile acestuia. Sau, cum au fost unele cazuri ĂŽn rândul românilor, sÄ suni ĂŽnapoi dacÄ legÄtura se ĂŽntrerupe. Ăn momentul ĂŽn care vei face asta, apelul ĂŽĹŁi va fi suprataxat Ĺi te vei trezi cu un cost suplimentar frumuĹel atunci când vei primi factura, la sfârĹitul lunii, potrivit sursei citatÄ de mai sus.

 

Ce trebuie sÄ faci ca sÄ eviĹŁi ĹŁeapa telefonicÄ: dacÄ ai rÄspuns deja, sub nicio formÄ nu suni ĂŽnapoi.

 

Ăn plus, ca sÄ eviĹŁi sÄ fii pus ĂŽn astfel de situaĹŁii, specialiĹtii ĂŽĹŁi recomandÄ sÄ descarci aplicaĹŁia Truecaller, disponibilÄ pentru iOS Ĺi Android. Potrivit acestora, aplicaĹŁia ĂŽĹŁi va spune ĹŁara din care provine numÄrul te telefon care te apeleazÄ Ĺi, ĂŽn caz de spam, vei fi avertizat sÄ nu rÄspunzi. Mai mult, poĹŁi bloca cu uĹurinĹŁÄ apelurile de la numere nocive cu doar câteva apÄsÄri de ecran."

 

Link to comment
Share on other sites

" Sute de români s-au plâns ĂŽn ultimele zile cÄ au fost sunaĹŁi de pe numere cu prefixe din alte ĹŁÄri, printre care numeroase din Africa. La fel a pÄĹŁit Ĺi jurnalistul Luis Lazarus, care a postat un mesaj pe reĹŁelele de socializare, ĂŽn care ĂŽĹi sfÄtuieĹte prietenii virtuali sÄ nu rÄspundÄ la acele numere Ĺi mai ales sÄ nu apeleze ĂŽnapoi.

 

BÄrbatul a primit ĂŽn cursul zilei de sâmbÄtÄ numeroase apeluri, cel puĹŁin 20, cu numere ce par a fi din Maldive, ĂŽnsÄ sunt ale unei centrale. Scopul este sÄ provoace pentru a suna ĂŽnapoi, ca sÄ ĂŽncarce notele cu suprataxe. De aceea, Luis ĂŽndeamnÄ sÄ nu se rÄspunde la astfel de numere Ĺi mai mult decât atât sÄ fie imediat blocate.

 

âDragi prieteni ATENŢIE SPORITÄ cu privire la apelurile telefonice ciudate!!! De azi dimineaĹŁa am fost sunat de cel puĹŁin 20 de ori, de numere cu + 960 ... , vedeĹŁi mai jos, care par a fi din Maldive, dar sunt numere ale unei centrale! Ei nu vor sa va sune, ei vor sa rÄspundeĹŁi, sa nu fiĹŁi lamuriti despre ce este vorba, pentru ca apoi sa va provoace sa sunaĹŁi ca sa va ĂŽncarce notele cu suprataxe. NU rÄspundeĹŁi, NU sunaĹŁi Ĺi blocaĹŁi aceste numere care nu aduc nimic bun. Weekend plÄcut tuturor!â, a scris jurnalistul pe pagina sa de Facebook."

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Unul ceva mai ok http://www.click.ro/news/national/cum-scap...-sine-la-metrou

 

Nu prea explicÄ cÄ poČi sÄ te curentezi la Čina 3, aia roČie, Či cÄ-s 750 de volČi acolo.

 

Pai, sefule Aprig, sa am iertare, stai asa sa ne-ntelegem. Carevasazica, depanda, vorba coanei Zita. Prin crapaturile alea ma pot strecura eu, ca-s mai tapligoasa, m-arunc mintenas pe burta si stau chircita acolo pana vad iar lumina zilei. Dac-oi uita de cabul ala cu curentul si m-oi sprijini de el, inca-i bine, decat sa apar ca gata scoasa din masina de tocat... Bun, cum ziceam, eu o rezolv, cel putin teoretic, ma var iute-n crapatura, cu cojoc si cu caciula, poate au vreo sansa si Asimetric, Barcelona... Dar matale, sefule, ce te faci, Pufosul ce se face, vesperala, Sami, nici Adrian, nici Blue nu-ncap in scobiturile alea, mai ales iarna, cand aveti si noua cojoace pe voi :haha: ! Puneti mana si lasati ghiftuiala, treceti pe dieta si nu va opriti pana nu sunteti siguri ca incapeti in crapaturile alea. Periodic , mergeti si verificati , nu va lasati pe tanjala. :think:

Link to comment
Share on other sites

SĂŽnt gândite pentru omul nou, fÄuritorul comunismului, care se alimenta ČtiinČific, doar miercurea :lol:

 

:rade: Ma gandeam ca prin bresa asta vei incerca sa te strecori, eu vreun mancacios care sa-si faca mea culpa inca n-am intalnit!

Sefule, daca noi neglijam cuceririle stiintei si papam toata mancarica din strachina, ce mai puneati voi acum in farfuriile de fine porcelaine? Aud? Am stiut ca n-o sa va descurcati mai deloc daca nu va lasam mostenire ceva malai pe fundul sacului, c-am fost contemporani cu baba Vanga.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Poate aveti in familie batrani creduli, atentionati-i :

 

"Un bÄtrân ĂŽn vârstÄ de 79 de ani din municipiul CaransebeĹ a fost pÄcÄlit de un hoĹŁ cÄ s-au schimbat banii Ĺi a rÄmas fÄrÄ aproape 14 mii lei Ĺi zece galbeni, informeazÄ Agerpres. Conform unui comunicat de presÄ transmis de IPJ CaraĹ-Severin, bÄtrânul a sunat joia trecutÄ la 112 Ĺi a anunĹŁat cÄ un necunoscut i-a sustras o sumÄ mare de bani din locuinĹŁÄ.

 

PoliĹŁiĹtii s-au deplasat la faĹŁa locului iar ĂŽn urma cercetÄrilor efectuate au stabilit cÄ, ĂŽn aceeaĹi zi, bÄtrânul a fost abordat pe o stradÄ din apropierea locuinĹŁei sale de un bÄrbat necunoscut.

 

Intrând ĂŽn discuĹŁie cu acesta, bÄtrânul i-a spus cÄ are nevoie de un instalator ĂŽntrucât are probleme la coloana de apÄ. BÄrbatul necunoscut s-a oferit sÄ-l ajute, fiind invitat ĂŽn curtea locuinĹŁei. Ulterior, acesta a simulat o convorbire telefonicÄ cu un instalator, asigurându-l pe bÄtrân cÄ va veni cineva ĂŽntr-o orÄ pentru a remedia problema.

 

Ulterior, bÄrbatul l-a ĂŽntrebat pe bÄtrân dacÄ deĹŁine sume de bani ĂŽn casÄ, pentru cÄ el a fost director la o bancÄ Ĺi Ĺtie cÄ ĂŽn noaptea respectivÄ âse vor schimba baniiâ. Crezându-l, bÄtrânul l-a invitat ĂŽn locuinĹŁÄ Ĺi i-a ĂŽnmânat toĹŁi banii pe care ĂŽi avea, respectiv 13.800 lei, pentru a-i spune dacÄ mai sunt valabili.

 

DupÄ ce i-ar fi examinat, necunoscutul i-a spus cÄ nu mai sunt valabili Ĺi cÄ trebuie schimbaĹŁi la o bancÄ, oferindu-se sÄ ĂŽl ajute. BÄtrânul a acceptat, mergând ĂŽn altÄ ĂŽncÄpere pentru a se schimba de haine. Ăn acest timp, bÄrbatul necunoscut i-a spus cÄ pleacÄ ĂŽnainte Ĺi ĂŽl aĹteaptÄ la o agenĹŁie bancarÄ. Ulterior, bÄtrânul a constatat cÄ ĂŽi lipsesc 13.800 lei Ĺi zece galbeni. PoliĹŁiĹtii desfÄĹoarÄ cercetÄri sub aspectul sÄvârĹirii infracĹŁiunii de furt, ĂŽn vederea identificÄrii autorului." GDS

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Mircea N. Stoian Či-a anunČat fanii pe pagina sa de socializare cÄ este posibil ca ei sÄ fie pÄcÄliČi, ĂŽn urma unor apeluri pierdute pe telefon. Anume, dacÄ se primeČte un apel pierdut de la anumite numere, Stoian ĂŽČi anunČÄ prietenii sÄ nu sune ĂŽnapoi, fiind vorba de o escrocherie care ĂŽi va costa scump la buzunare.

 

"DacÄ primiČi un âapel pierdutâ de la numere de telefon care ĂŽncep cu 0881, 0882, 0883, NU RÄSPUNDEČI ĂNAPOI. Numere sunt al unei companii din Taiwan care din asta face milioane de euro ĂŽn toatÄ lumea. Apelul se blocheazÄ pe deschis Či pânÄ resetaČi telefonul ca sÄ-l ĂŽnchideČi Či sÄ anulaČi apelul sunteČi buni de platÄ câteva sute de euro. Am primit Či eu unul ieri. Costurile pe care le veČi avea la final de lunÄ sunt imense."

Link to comment
Share on other sites

A primit mama azi un mesaj pe whatsapp de la un numar pe care nui-l avea in agenda. Mesajul chipurile era de la "Ministerul de interne" si zicea ceva de un virus care "iti arde cartela SIM" si care ar fi fost testat de... "Motorola, Sagem si Nokia"! :stars: (Pentru cine a dormit in ultimul dedceniu, astea erau marcile de telefoane in voga prin anii 2000-2005! Motorola a fost cumparat de Lenovo, Nokia de ceva chinezi iar Sagem n-am auzit sa mai existe) Desigur trebuia sa apesi pe un link pentru detalii. I-am strigat mamei sa nu cumva sa faca asa o prostie si am sters imediat mesajul. Dovadac a, daca iti folosesti creierul, e foarte greu sa te pacaleasca.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 5 months later...
Daniel Ghiță, protest de Crăciun: ”Toți ați crescut în Bali? Oribil, noi cu o tradiție bogată am ajuns să copiem toate mizeriile! Vizitați-vă părinții și bunicii”
 

Daniel Ghiță, cel mai bun luptător român, conform specialiștilor sporturilor de contact, protestează de Crăciun.

 

”Dragilor, mă iertati că vă rog sa incetati cu pozele cu crăciunițe și pulover cu Mos Crăciun! Romanii au IE și straie strămoșești. De ce nu va îmbrăcați in ele ?

 

Toată lumea mă sună: cum? Nu ai pulover cu Mos Crăciun? Nu am! Mare Dezamgire! Cum, nu se poate, Daniel. Saracul copil nu te vede familia cu pulover rosii , cornite de cerb la masina?

Cum ? Nu ai fost la Targu de Crăciun ! Nu, domnule nu am fost! Trebuia ?
Târgu asta nu este tipic românesc. Eu nu îmi aduc aminte ca noi aveam
asa ceva in copilărie ? Târg de Crăciun e tipic nemțesc.

Peste tot muzica “ merry x-mas” ca iti vine sa vomiti.Colinda tipic românească nu mai merge in România? Fac reclamatie peste tot si intreb : colinda nu aveti ? Nu avem! Nu e la moda…

Anul trecut am mers la tara. Am pus poza si un film cu o caruta. Ma suna toata lumea: Cum? Nu esti in Bali? Maldive? Hai, te invitam in Austria la Kitzbühl. Te faci de ras ca postezi in caruta la țară! Toți ati crescut in Bali ? Nu este Crăciunul sa mergi la țară la Bunici ? Nu, nu mai e la modă!

Refuz sa fiu in pas cu moda, sa am pullover cu Mos Craciun, Targuri de Crăciun , sa aud Mariah Carey peste tot si goana asta dupa cadouri.
Oribil, noi cu o traditie bogata sa copiem toate mizeriile!
Sper, sa nu mai văd poze cu cadouri sub brad! Materialismul domina, multă ipocrizie și dăm dovada ca nu știm sa ne respectam strămoșii! Ne pierdem identitatea, pentru ca am devenit turme de oi….

Sărbători Binecuvântate! O colinda, un cârnaț și mai vizitați și părinții, Bunicii la țara, la Biserica, nu uitati credința. Mergeți doar sa va rugați când va este rău. Lăsați superficialitatea și materialismul!”, a tunat Daniel Ghiță pe facebook

 

Toate astea le refuz si eu. Nu-mi plac . Snobism ridicol.

Respect!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Am venit sa va spun ca peste doua zile vesperala.com implineste 12 ani. Chiar nu stiu cum au trecut asa de repede.

Tot atunci plec la Salonic pentru cateva zile. Anul trecut ningea cu fulgi de-o palma, albise barba unui amic preot de parea coborat din icoane. Anul acesta colind trei tari si nu vad fulg...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...