Jump to content
Vesperala Forum

Am venit...


Mihai LEONTE

Recommended Posts

  • Replies 6.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Până la urmă care e problema cu glutenul? Am înțeles că făina fără gluten nu e bună de nimic, nu poți să faci pâine din ea, nu crește sau ceva.

 

Nu stiu, sefule Aprig , stiu doar ca batranii nostri nici n-auzisera de gluten, ei macinau graul si din faina obtinuta faceau paine, nimeni nu devenea obez si nici nu se-mbolnavea de vreo alta boala din cauza asta. Drept e ca mancau mai putina paine decat noi, alternau cu turta si cu mamaliga. Si munceau fizic mai mult ca noi, in aer curat, la plug, la sapa...

 

 

Am venit sa va imbratisez :bighug:

 

Multumim pentru gandul bun, pufonel! :bighug:

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Am venit, pentru ca nu am unde sa ma mai duc...

 

:D: " Pai da, ma duc, ca daca nu ma duc...nu am cum sa ma mai intorc!!.

Ca nu pot numa' sa ma'ntorc, ca sa ma intorc, trebuie sa ma duc mai intai si cand ma intorc, nu tot pe aici o iau?! Ca doar nu o iau prin alta parte!!! "

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Cereți adeverințe de la fiecare loc de muncă!

 

Ca măsură de protecție pentru perioada când vor ieși la pensie, toți angajații, indiferent de unitate, trebuie să ceară angajatorului o astfel de adeverință, în momentul în care pleacă din firma respectivă. Adeverința trebuie să ateste perioada lucrată la acel angajator și salariul primit de angajat în fiecare perioadă. Acest document i-ar proteja pe cei care ies la pensie de eventuale inadvertențe făcute de cei de la Resurse Umane, care nu le-au întocmit oamenilor la timp documentele (carnetele de muncă).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

...sa va las aceasta scrisoare. Si sa ma asigur ca, de-acum inainte , nu-mi veti mai incalca drepturile. :P:

:airkiss: :bighug:

 

Scrisoarea unei batrane

De o tinerețe frumoasă au parte mulți, însă de o bătrânețe frumoasă – prea puțini. Zilele trecute, o ființă tânără m-a întrebat cum e să fiu bătrână. Recunosc că m-am pierdut puțin cu firea, deoarece eu nu mă consideram a fi bătrână. Văzându-mi reacția, ființa s-a zăpăcit, de aceea i-am spus că întrebarea ei este interesantă, că mă voi gândi la ea și că în curând îi voi răspunde.

„Am decis că bătrânețea este un dar. Cred că pentru prima dată pot spune că astăzi sunt persoana care îmi doream cândva să fiu. Nu, bineînțeles că nu e vorba despre corpul meu ! Uneori acest corp mă lasa disperată – ridurile, pungile sub ochi, petele pe piele, fundul lăsat. Adesea mă șochează bătrânica ce s-a mutat cu traiul la mine în oglindă, însă nu obișnuiesc să-mi fac mult timp griji pe seama acestei cauze și neliniștile îmi trec repede.

Pentru nimic în lume nu mi-aș schimba prietenii extraordinari, viața remarcabilă, familia mea adorabilă ca să am mai puține fire de păr sur și o burtă dreaptă.

Cu cât îmbătrânesc, devin mai îngăduitoare cu mine, mai puțin critică. Am devenit prietenul meu.

Nu-mi fac reproșuri pentru că am mâncat cu un biscuit mai mult, pentru că nu mi-am strâns patul, pentru că mi-am cumpărat această șopârlă de ciment prostească, de care nu am deloc nevoie, dar care oferă grădinii mele un aer avangardist.

Am dreptul să mănânc prea mult, să nu strâng după mine, să fiu chiar extravagantă. Am fost martoră la cum prea mulți prieteni au părăsit această lume prea devreme, înainte să înțeleagă, înainte să încerce marea libertate ce o oferă bătrânețea.

Cine și ce treabă are dacă citesc până la patru dimineața și dorm până la amiază ? Dansez cu mine însami, ascultând melodii minunate și, dacă-mi vine să plâng pe seama iubirii plecate, ce să-i fac, plâng.

Voi merge pe plajă în costum de baie care abia de-mi ține corpul umflat, dacă vreau, mă voi scufunda în valul oceanului, în ciuda privirilor pline de compătimire din partea ființelor tinere, îmbrăcate (dezbrăcate !?) în bikini. Ele toate (fiintele) vor îmbătrâni. Uneori sunt uitucă, ce-i drept. Dar mă rog, nu toate în viață merită memorate, iar despre ceea ce contează cu adevărat îmi voi aduce aminte la sigur.

Desigur, în toți acești ani, inima mi-a fost frântă nu o singură dată. Cum poate să nu ți se frângă inima, dacă ți-ai pierdut iubitul, sau când copilul suferă sau chiar când o mașină îți lovește câinele drag ? Însă, inimile frânte sunt si izvorul puterii noastre, al înțelegerii, al compasiunii. Inima ce nu a fost frântă niciodată e sterilă și curată, nu va cunoaște niciodată bucuriile imperfecțiunii.

Soarta este binevoitoare cu mine, dându-mi să trăiesc până la peri suri, până când râsul meu tânar s-a întipărit pe vecie în brazde adânci pe față. Închipuie-ți câți oameni n-au râs niciodată, câți au murit înainte ca părul să li se acopere cu brumă ?

Pot spune „nu” absolut sincer. Pot spune „da” absolut sincer. Pe măsură ce îmbătrânești, e tot mai ușor să fii sincer. Duci grija parerii altora tot mai puțin. Nu mai am dubii și rezerve în privința mea. Am câștigat chiar dreptul să greșesc.

Așadar, răspunzând întrebării tale, pot spune: îmi place să fiu bătrână. Bătrânețea m-a eliberat. Îmi place persoana care am devenit. Nu voi trăi veșnic, dar atât cât sunt aici, nu voi pierde timp făcându-mi griji pentru ce a putut să se întâmple, pentru ce nu s-a întamplat, nu-mi voi face griji în legătură cu ceea ce se poate întâmpla.

Și voi mânca desert în fiecare zi !”

Link to comment
Share on other sites

parol Narcisa,o sa fi in topu forumului,eu te sprijin :hugs:

 

In regula, sefu', am luat nota :yahoo: , dar imi mai trebuie cativa jurati de partea mea :think: , ca isr -ul e ca argintul viu, cand apare , tot atunci si dispare, geaba zici tu sa nu zboare cu viteza mai mare decat cea a ingerului sau pazitor, ca el tot cum stie zboara, mai tot timpul in zig-zag si nici ca se uita pe unde-i zboara ingerul ! In caz ca mai zboara si nu-i lesinat pe undeva, prin vreun lan de papusoi... :resent:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

...sa lipesc un afis din GDS. Sa trag un semnal de alarma :

 

"Un bÄrbat de 66 de ani a fost jefuit la sfârĹitul lunii octombrie, imediat dupÄ ce scosese de la bancomat 4.000 de lei. Printr-o metodÄ destul de simplÄ, dar eficace, bÄrbatul a fost deposedat ĂŽntr-o clipÄ de ĂŽntreaga sumÄ de bani, de un copil de 13 ani. âSocrul meu a mers sÄ scoatÄ banii de pe card, de la un bancomat aflat foarte aproape de PiaĹŁa CentralÄ. DupÄ ce a scos banii, a simĹŁit cÄ cineva l-a bÄtut cu degetul pe umÄrul stâng. Din instinct, el a ĂŽntors capul sprea partea stângÄ, iar acel bÄiat i-a tras ĂŽn fracĹŁiune de secundÄ, pe partea dreaptÄ, toĹŁii banii din mânÄ. Imediat dupÄ incident am anunĹŁat poliĹŁia Ĺi am aflat cÄ se mai ĂŽntâmplaserÄ astfel de cazuriâ.

âDe cele mai multe ori, obiectele furate sau banii sunt foarte greu de recuperat de la aceĹti minori. Cei pÄgubiĹŁi pot acĹŁiona ĂŽn judecatÄ pÄrinĹŁii minorilor respectivi, pentru a ĂŽncerca sÄ recupereze ce li s-a furat. PoliĹŁia nu poate sancĹŁiona pÄrinĹŁiiâ, a spus purtÄtorul de cuvânt al IPJ Dolj.

 

"Potrivit art. 113 din Codul Penal, minorul care nu a ĂŽmplinit vârsta de 14 ani nu rÄspunde penal. Minorii care au vârsta ĂŽntre 14 Ĺi 16 ani pot rÄspunde penal numai dupÄ ce se dovedeĹte cÄ au sÄvârĹit o infracČiune cu discernÄmânt. Abia dupÄ vârsta de 16 ani, minorii rÄspund penal. De asemenea, dacÄ au ĂŽntre 14 Ĺi 18 ani la data comiterii unei fapte penale, faĹŁÄ de minori se poate lua o mÄsurÄ educativÄ. Numai dacÄ este recidivist sau dacÄ pedeapsa pentru infracĹŁiunea comisÄ este mai mare de Ĺapte ani, un minor cu vârsta ĂŽntre 14 Ĺi 18 ani poate fi internat ĂŽntr-un centru educativ sau de detenĹŁie. Či asta numai printr-o hotÄrâre a instanČelor de judecatÄ". GDS

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...