Jump to content
Vesperala Forum
Sign in to follow this  
alex77

Anii precedenti inainte de 89

Recommended Posts

Ma refer la anii precendenti inainte de Nicolae Ceausescu.Cum era invatamantul pe atuncea?Era mai diferit ca acesta de azi?Cand intrai la un liceu sau o facultate ieseai cu ceva util si aplicabil?Cate ore de studiu existau in acea perioada?Cat de autoritar era regimul in acea vreme?Existau manuale,culegeri,caiete pentru toti elevii?Cat de severi erau profesorii?Exista corectitudine pe timpurile acelea?Adica cand impartiai ceva era o egalitate intre superiori si inferiori.

Putem pune in calcul si primul si al doilea razboi mondial.

Unchiul meu din Ploiesti a avut 2 joburi electrician si contabil.A luptat in primul si al doilea razboi mondial.Prin 1945 dupa ce a abandonat functia de locotenent si-a ales cele 2 joburi.Nu stiu cum a fost promovat de la grad de soldat la grad de locotenent.Poate o fi fost un om cultivat.(avea o biblioteca intreaga de carti deci presupun ca avea carte)

De ce nu se mai face carte cum era pe vremea aceea?

Eh, Alex, iata un ou fierbinte, o tema care , sub alt titlu , a iscat ceva controverse pe vremea cand eram si noi un pluton, nu o grupa ca acum. Ce sa zic eu, depinde din ce unghi privesti si la ce fel de sistem de valori te raportezi. Tinerii vor zice ca dupa revolutie a fost bine sau ca n-a fost tocmai rau si-i acuza de nostalgie pe cei mai in varsta:

Puii toti au zis de pasari,

Zarzarii au zis de zarzari,

Pestisorii, de pestoaica,

Ursuletii, de ursoaica,

Serpisorii, de serpoaica,

Tigrisorii, de tigroaica.... :D:

De, fiecare ce-a trait si cum a perceput sau percepe lucrurile...

Te referi la invatamant. Am lucrat in sistem timp de 40 de ani, 20 de ani in perioada comunista, 20 de ani dupa revolutie. Contexte diferite , abordari aproape diametral opuse, spate la spate cum ar veni. Dupa revolutie , in numele asa-zisei Reforme, s-a aruncat peste bord tot ce era valoros in sistemul de educatie comunist. Stii cum vine vorba: nu trebuie aruncat copilul proaspat imbaiat odata cu apa murdara din albie. Asta s-a intamplat din tot felul de interese sau pur si simplu din incompetenta. Structura sistemului era eficienta, trebuia pastrata. Scoala primara, gimnaziu, apoi bifurcatia liceu-scoala profesionala, in functie de aptitudinile diferentiate ale elevilor. Facultatea pentru elevii foarte buni, la facultate nu intra oricine , ca acum, ci doar cei cu adevarat merituosi. Nu zic ca nu erau si exceptii, nu exista padure fara uscaturi in nicio oranduire, dar nu era o regula ca acum. Acum doar cine nu doreste nu face doua-trei facultati, ca de liceu nu mai vorbesc. Cui foloseste? Uite in ce criza de meseriasi am intrat din cauza desfiintarii scolilor profesionale, toata lumea umbla cu diplome de absolvire a tot felul de facultati, adesea fara legatura unele cu altele, toti am devenit polivalenti si nu mai are cine sa repare ciubotele, vorba lui Creanga. Nici in cele mai negre vise nu mi-am inchipuit ca invatamantul va ajunge in haosul in care e acum, totul se schimba, totul se modifica, se merge diin inertie, fara busola. Nu mai exista stabilitate , continuitate, birocratia ii cocoseaza de tot pe bietii dascali! Se cer tot felul de hartii ,o imensa si inutila hartogarie, participari la simpozioane , parteneriate, cursuri, conferinte, tot omul de la catedra musai sa fie autor de carti, studii, articole, ghiduri, maiculita Doamne, toate astea in dauna timpului afectat elevilor! Iar in scoli s-a creat o atmosfera greu de suportat, fiecare trage cu coada ochiului la colegul de serie , ce hartie mai are la dosar, cum a facut rost de ea, ca in foarte multe cazuri adeverintele cum ca cutare a facut si-a dres sunt false, obtinute pe ochi frumosi. Si in baza lor se dau salarii si gradatii de merit sau, mai grav, se fac restructurari. Despre salarizarile aiurea nici nu vreau sa mai aud! Programa scolara actuala e un dezastru, nici planul cadru nu se simte prea bine. Nici programele scolare din perioada comunista nu atingeau perfectiunea, multe lucruri inutile si atunci, ne omorau cu limba rusa, dar acum nu te mai descurci in ele, manualele alternative sunt concepute de tot felul de neaveniti, fara a se tine cont de cele mai elementare principii didactice ,licitatiile pentru ele stim cum se fac... Greu.