Jump to content
Vesperala Forum

Despre Ii


samsara

Recommended Posts

Exact, Narcisa, ai scris bine. In traditia noastra se numesc moristi, vartelnite, semnifica trecerea timpului, cele 4 anotimpuri. Nu am de ce sa nu folosesc un simbol puternic pentru ca Hitler l-a manjit. El exista cu mult dinaintea lui, cum o aratat si Narcisa, simbolizeaza motorul timpului, energia regeneratoare, succesiunea celor 4 anotimpuri, datorata celor 4 vanturi, care trag, ca 4 cai, in directii diferite.

 

Este model de pe o plansa veche, model cules de pe la 1900.

:bighug: ok, ok

pe finuţa ta arată bine!

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 151
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Detalii din Bojdeuca lui Creangă.

E drept cănu ştiu dacă aceste minuni au aparţinut toate răposatului; pot fi doar decor la muzeu, dar sunt frumoase şi pot fi sursă de inspiraţie.

post-1-1436792621_thumb.jpg

post-1-1436792632_thumb.jpg

post-1-1436792654_thumb.jpg

post-1-1436792675_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:) precum văd, interiorul camerei l-au mai modificat. Deci am dreptate că nu au ținut lucrurile chiar cum le-au găsit.

O să încarc și eu poza cu camera așa cum am găsit-o eu. Costumele nu le-am văzut pe acolo.

Link to comment
Share on other sites

FRumos, frumos, daca as avea timp de cusut, mama ce de idei am, pentru fuste, bluze, perdele, posete, uff...

 

Is bucuroasa, aceasta camasa de noapte barbateasca are cam 50 de ani si a fost cusuta de strabunica. O avea bunicul prin dulap si nu stiam de ea pana alaltaieri. Acum e a mea.

Am gasit si panaza de casa pe la bunici prin dulapuri pe post de cearsafuri, am colectat tot pentru cand voi coase iarasi ii si camasi.

post-282-1437547095_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...