Jump to content
Vesperala Forum

Unde e Târgoviștea?


vesperala

Recommended Posts

La hotel era o nuntă și melodia se cânta desigur cu foc.

Dar dacă o asculți în Târgoviște, capătă noi nuanțe. Ca o căutare continuă, a ceva ce îți lipsește.

 

Mi-a plăcut mult locul unde am stat doar de vineri 13 până azi, adică duminică 15 iunie.

Hotel Dâmbovița. Perfect, cochet, curat și cu personal foarte primitor.

 

Ce-am văzut?

Turnul Chindiei, Muzeul de istorie, Muzeul de artă, Parcul și catedrala Mitropoliei, Muzeul cu ultimele zile ale soților Ceaușescu... și restaurantul numit Casa Vecchia.

 

Muzeul de artă are o clădire superbă în interior, lucruri frumoase și fine. AM remarcat un tablou al Elenei Ghica Văcărescu.

Muzeul de istorie te trece prin tot ce s-a descoperit în Târgoviște și împrejurimi. Fiind fostă curte domnească, chair ai ce să vezi.

 

Muzeul cu procesul lui Ceaușescu îți arată trei camere unde s-a desfășurat totul, plus locul execuției. Ok, pe locul plutonului de execuție azi cresc bălării. Ce altceva?

 

Cât despre Turnul Chindiei, îți taie răsuflarea, așa că vă niște arăt imagini de acolo...

post-1-1402855600_thumb.jpgpost-1-1402855638_thumb.jpg

post-1-1402855659_thumb.jpgpost-1-1402855680_thumb.jpg

 

În plus, atmosfera de pe străzile Târgoviștei. Au muuulte statui și clădiri vechi, frumoase. :)

 

post-1-1402855808_thumb.jpgpost-1-1402855816_thumb.jpg

post-1-1402855878_thumb.jpgpost-1-1402856005_thumb.jpg

 

Ce e cu Smaranda Gheorghiu? Păi azi e 15 iunie. Cum să îl caud pe Mihai la Târgoviște?

Acolo s-a născut Smaranda Andronescu/Gârbea/Gheorghiu, o bună prietenă a lui Mihai Eminescu și a Veronicăi Micle. Am căutat-o pe ea.

 

 

Ah, și o poezie care m-a lăsat fără grai... post-1-1402856028_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:lol:

 

Nici noi nu am stat doar la universitate. Din fericire și soțului meu îi place să se simtă ”turist”, așa că am bătut Târgoviștea în lung și în lat.

Dar cafea am băut doar la Casa Vecchia, a fost singurul loc liniștit din centrul vechi. Liniștit, cu aer de epocă...

 

PS: am văzut restaurante care anunțau afară, pe meniu, și meciul de fotbal al zilei (Campionatul Mondial)

 

Mai lipsea să pună scorul :lol:

 

Poze cu Centrul Vechi nu ai?

Nu am făcut ... Era aglomerat și zgomotos, pe la orele când l-am văzut eu.

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes:

Nu-i așa... sunt multe lucruri de văzut.

Aș fi vrut să am mai mult de 2 zile, ca să văd îndeaproape Mănăstirea Stelea (a fost reședință pentru fostul patriarh al Constantinopolului și mitropolit al Tării Românești, Nifon) și mai ales să ajung la Mănăstirea Dealu, unde e Viteazu.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...