Jump to content
Vesperala Forum

Probleme matematică


KyKy

Recommended Posts

Postez aici, cam rușinat, pentru că am uitat câte ceva la funcțiile de gradul II. Rușinat pentru dezastrul și eșuarea mea la examenul la bacalaureat, m-am apucat de repetat și reînvățat lecțiile.

Am găsit niște probleme care m-au făcut să-mi dau seama că am cam uitat lucrurile esențiale!

Probleme sunt:

 

1. f:R->R, f(x)=x2-3x+2

Calculați: f(f(0))-f(2)

Aici am calculat delta și am aflat am aflat rădăcinile. După care l-am înlocuit pe x cu 0 și 2, am calculat f(0) și f(2), apoi m-am blocat.

 

2. R->R, f(x) = x2-6x10

Calculați: f(3-x)=f(3+x)

Oricare f aparține lui R.

Am calculat delta, mi-a dat negativ, am studiat semnul, iar de aici nu mai știu.

 

3. f:R->R, f(x)=ax2+bx+c.

A(0;3), B(1;6), C(2;11) aparțin Gf

a, b, c=?

 

4. (3x-1)/(x+1) + (x+1)/(2x-1)=3

Aici am adus la același numitor ambii termeni, apoi pe 3. 3 după amplificare nu-mi dau seama dacă numitorul trece la puterea a doua sau la a 3-a.

 

5. (2x+3)/(x+1) = (x+1)/(2x-1)

Am amplificat ambele fracții, am desfăcut parantezele, iar acum nu pot să găsesc termenii asemenea.

 

6. Determinați domeniul maxim de definiție pentru:

f:D->R, f(x) = x/(x2+3x+2).

Aici am făcut delta la numărător și după m-am blocat.

 

Îmi pare rău că vă „răpesc” timpul! :resent:

Link to comment
Share on other sites

1. f:R->R, f(x)=x2-3x+2

Calcula?i: f(f(0))-f(2)

Aici am calculat delta ?i am aflat am aflat rădăcinile. După care l-am înlocuit pe x cu 0 ?i 2, am calculat f(0) ?i f(2), apoi m-am blocat.

 

Nu trebuie sa calculezi nimic. Inlocuiesti x cu 0 in primul termen si cu 2 in al doilea termen, calculezi functia pe rezultatul primului termen si scazi rezultatul functiei din termenul al doilea.

 

f(0)=2

f(2)=0

 

f(f(0))= 0

 

f(f(0))-f(2)=0

Link to comment
Share on other sites

În primul rînd nu mai calcula delta de cîte ori vezi ceva de gradul 2. Doar dacă e nevoie.

 

La 2 înlocuiești x. f(3 - x) = f(3 + x) se expandează la (3-x)2 - 6(3-x) + 10 = (3+x)2 -6(3+x) + 10. Asta cred că devine de gradul 1.

 

La 3 ai f(0) = 3, f(1) = 6 și f(2) = 11, înlocuiești x și obții un sistem de 3 cu 3, a, b, c sînt necunoscutele.

 

4 și 5 nu pot să le fac în cap, iar la 6 trebuie să calculezi rădăcinile ecuației de jos (aici ai calculat delta corect), apoi rezultatul este R minus valorilea alea (dacă există).

 

Vezi că din amintirile mele numărătorul e ăla de sus.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...