Jump to content
Vesperala Forum

Alzheimer sau alte forme de dementa.


Radu_RoAp

Recommended Posts

RoAp, e o legatura majora intre un loc de munca stresant si : in cazul unei persoane care este stresata, hartuita in mod constant la locul de munca creste riscul de a se imbolnavi. Dar nu neaparat orice festa a memoriei inseamna dementa sau semn prevestitor de dementa. Poate fi o oboseala marcanta, creierul are propriile mecanisme de aparare. Daca vezi ca fenomenul se repeta nu strica sa consulti un neurolog, fie si pentru linistea ta. Fiecare dintre noi traieste cu spectrul acestei cumplite boli dat fiind stresul in care traim. Tratata din timp, se mai poate tine sub un relativ control. Din cate stiu, este ereditara in mare parte. Daca n-ai avut rude de sange bolnave de Alzheimer, e de bine. Oricum, odihna, relaxare, nu face din asta o obsesie. Am citit pe undeva ca exista o legatura intre memoria lacunara si absenta vitaminei B din organism, dar nu mai stiu care dintre ele.

 

Fa acest test . Roaga pe cineva care te cunoaste f. bine , cu care locuiesti, cu care muncesti, oricum pe cineva cu care petreci mult timp impreuna, sa raspunda la intrebarile referitoare la tine.

 

http://a1.ro/lifestyle/health/tu-ai-alzhei...la-id17148.html

 

Apoi, fa-l si pe acesta, de data asta raspunde la intrebari tu insuti.

 

http://www.doctorulzilei.ro/aflati-daca-ve...t-de-15-minute/

Link to comment
Share on other sites

RoAp, e o legatura majora intre un loc de munca stresant si : in cazul unei persoane care este stresata, hartuita in mod constant la locul de munca creste riscul de a se imbolnavi. Dar nu neaparat orice festa a memoriei inseamna dementa sau semn prevestitor de dementa. Poate fi o oboseala marcanta, creierul are propriile mecanisme de aparare. Daca vezi ca fenomenul se repeta nu strica sa consulti un neurolog, fie si pentru linistea ta. Fiecare dintre noi traieste cu spectrul acestei cumplite boli dat fiind stresul in care traim. Tratata din timp, se mai poate tine sub un relativ control. Din cate stiu, este ereditara in mare parte. Daca n-ai avut rude de sange bolnave de Alzheimer, e de bine. Oricum, odihna, relaxare, nu face din asta o obsesie. Am citit pe undeva ca exista o legatura intre memoria lacunara si absenta vitaminei B din organism, dar nu mai stiu care dintre ele.

 

Fa acest test . Roaga pe cineva care te cunoaste f. bine , cu care locuiesti, cu care muncesti, oricum pe cineva cu care petreci mult timp impreuna, sa raspunda la intrebarile referitoare la tine.

 

http://a1.ro/lifestyle/health/tu-ai-alzhei...la-id17148.html

 

Apoi, fa-l si pe acesta, de data asta raspunde la intrebari tu insuti.

 

http://www.doctorulzilei.ro/aflati-daca-ve...t-de-15-minute/

 

 

 

De treaba dumneavoastra. Si Sam.

 

M-am uitat pe link-uri. Is ciudate. Nu spun in sens rau.

 

Inca nu le parcurg. Inca!

 

Apreciez.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Emil Cioran

 

"Ăn maladia Alzheimer uiĹŁi lucrurile ĂŽn ordinea inversÄ a deprinderii lor. Ăn final, uiĹŁi actele fundamentale ale vieĹŁii: vorbitul, mersul, mâncatul.

 

Aflându-se la editura Gallimard, uitÄ drumul spre casÄ. Doi ani mai târziu este internat la spitalul Broca din Paris, pierzând darul care nu ne este dat decât nouÄ, oamenilor, Ĺi graĹŁie cÄruia el supravieĹŁuise: cuvintele.

 

Ăntr-o zi, pe vremea când ĂŽncÄ nu pierduse mersul, ba chiar alerga pe culoarele spitalului, poposind pe neaĹteptate ĂŽntr-unul sau altul din saloanele cu uĹile deschise ĂŽn care se auzea mergând un televizor â se instala ĂŽn pat Ĺi ĂŽncepea sÄ priveascÄ atent, spre stupoarea sau panica ocupantei patului (pacientii erau cu precÄdere femei).

Cioran a dispÄrut. Infirmierele l-au cÄutat vreme de ore, descoperindu-l ĂŽn cele din urmÄ ĂŽn dulapul din camera lui. Le-a mÄrturisit cÄ e sfârĹit de obosealÄ pentru cÄ se plimbase ore ĂŽntregi, printr-o noapte desÄvârĹitÄ, ĂŽntr-un oraĹ necunoscut. L-am vÄzut ultima oarÄ, la spital (eram cu Marie-France Ionesco, fiica lui Eugen Ionescu), ĂŽn vara lui 1994. Ăntre timp uitase mersul Ĺi se afla ĂŽntr-un scaun cu rotile. "

 

http://www.istorie-pe-scurt.ro/moartea-lui-emil-cioran/

Link to comment
Share on other sites

Varianta simpla se numeste a fi prezent. In engleza, i se zice mindfulness si se pot gasi informatii despre asta usor. Tinand cont de cine il promoveaza pe la noi, poate parea un concept desuet, dar e treaba serioasa. Cand iti iese, nu patesti chestii de genul lasat cheile in usa, pe dinafara, ori plecat la munca si uitat cheile in usa, asa cum mi se intampla mie.

Nu orice norisor anunta o tornada.

post-1886-1499544115_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...