Jump to content
Vesperala Forum

Pareri despre biserica,popi,etc.


Barcelona

Recommended Posts

Barcuta, in lumina ultimelor evenimente ( mesmerize, unde esti?), avand in vedere si profunzimea lor precum si sfatul prietenesc al lui Want3D, de-a nu ma mai arunca de la inaltime fara plasa, ii las pe ceilalti sa ia cuvantul, ca sa vad ce opinii au. Eu vin cu perlele mele mai spre final, ca marii artisti nu intra niciodata primii pe scena , atata lucru am invatat si eu. :dancing:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Nu pot pricepe in ruptul capului cum poate o fata bisericeasca, si inca una mai din varful ierarhiei, un staret, sa minta cu nonsalanta politia care poate cauta un minor fugit de acasa si aflat in pericol, un infractor, un criminal... Cum poti sa te rezumi la a-l sui pe copil in tren, el poate cobori la prima statie , pe traseu poate fi racolat de tot felul de indivizi dubiosi... Oamenii astia chiar au vreun Dumnezeu? Cum sa mai crezi in cuvantul lor, din moment ce una predica si alta fac?

Link to comment
Share on other sites

Nu pot pricepe in ruptul capului cum poate o fata bisericeasca, si inca una mai din varful ierarhiei, un staret, sa minta cu nonsalanta politia care poate cauta un minor fugit de acasa si aflat in pericol, un infractor, un criminal... Cum poti sa te rezumi la a-l sui pe copil in tren, el poate cobori la prima statie , pe traseu poate fi racolat de tot felul de indivizi dubiosi... Oamenii astia chiar au vreun Dumnezeu? Cum sa mai crezi in cuvantul lor, din moment ce una predica si alta fac?

 

 

Exemplu clasic de manipulare media.

 

Aveti siguranta ca a mintit politia?

Link to comment
Share on other sites

Pe naiba, RoAp, singura certitudine e aia legata de popa. Dar aflai aceeasi informatie din trei surse diferite si , cunoscand eu , tot din trei surse diferite , :lol: obiceiurile preasfintilor si preafericitilor parinti, tind sa cred.

 

Mi-e greu sa cred.

 

Dumneavoastra comunicati cu mine doar pe surse media.

 

Aproximative.

 

Link to comment
Share on other sites

Sa revenim la costuri. :flowers:

 

Tipul(staretul) a gresit clar. Is de acord cu asta. Am vazut interviul luat lui la protv.

 

Insa a titra agresiv faptul ca a mintit politia induce nedrept ideea ca acolo in santierul popilor de orice rang, asemenea lucruri se fac cu un scop cumva ascuns.

 

Evit sa scriu despre asta. Stiti motivele.

 

Politia Romana a dat un comunicat sec dar de bun simt. "Pentru a nu difuza informatii neacoperite...".

 

Tind sa cred ca staretul a fost corect in aprecierea situatiei si nu era un caz rar, nemaiintalnit la manastire. A trecut prin zeci de situatii de-astea. Pot sa va dau eu exemple.

 

A fost prost in opinia mea. Dar a-l acuza de rea intentie e putin ciudat.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nu a fost acuzat de rea intentie, totusi, avand in vedere varsta si rangul staretului , acesta nu a procedat dupa scriptura. :) Se putea termina rau. Nu sui copilul in tren si te speli apoi pe maini ca celebrul Pilat.

 

Taman asta a facut. El asa stia ca rezolva lucrurile astea.

 

Se bate moneda pe apucaturi ciudate.

 

Nu cred ca is la mjloc lucruri nepotrivite.

 

Oricum grav.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ma gandeam eu ca din microbi ne tragem , dat fiind rezultatul :sadwalk: ! Si nu mai bombaniti cum ca voi nu....ca doar eu am stramosi microbi... :crazy:

Iata cum a facut Dumnezeu lumea :

 

"ViaĹŁa complexÄ de pe PÄmânt s-ar fi format din Archaea, un grup de microbi care ĂŽn trecut se aflau pretutindeni, sugereazÄ un nou studiu.

 

Microbii denumiĹŁi Loki, Thor, Odin Ĺi Heimdall, dupÄ zeii din mitologia scandinavÄ, ar putea fi strÄmoĹii din care omul a evoluat. Pe planeta PÄmânt existÄ trei tipuri de viaĹŁÄ, Bacteria, Archaea Ĺi Eucaria. Oamenii aparĹŁin categoriei Eucaria , ĂŽmpreunÄ cu toate vietÄĹŁile multicelulare, inclusiv animalele, fungii Ĺi protozoarele, noteazÄ Science Alert.

 

Bacteria Ĺi Archaea au apÄrut pe PÄmânt acum 3,7 miiarde de ani, la scurt timp dupÄ formarea planetei. Au trecut aproximativ 1,5 milioane de ani pânÄ când a apÄrut Ĺi viaĹŁa Eucaria. Conform ipotezei, ĂŽntr-un anumit moment, o vietate Archea a primit prea mult bacterium care printr-o relaĹŁie simbioticÄ s-a transformat ĂŽntr-o vietate din domeniul Eucaria."

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

âNU sunt ateu! Din contra⌠Am studiat cât am putut fizica cuanticÄ. Depresia cu care trÄiesc de o viaĹŁÄ m-a ĂŽmpins la ĂŽntrebÄri Ĺi cÄutÄri. Aceste cÄutÄri m-au dus, repet, la fizicÄ, istorie, chimie, filosofie, religie. Concluzia mea? Divinitatea existÄ. Punctul incipient. Generatorul infinitului (consider infinitul ca unicÄ Ĺi incontestabilÄ constantÄ). Dar consider, totodatÄ, ORICE formÄ de religie ca fiind o manipulare jegoasÄ. Ĺi, ĂŽn urma reacĹŁiilor de dupÄ ultimul episod âBÄieĹŁi de oraĹâ, consider cÄ decizia mea de acum 15 ani de a renunĹŁa la religia ortodoxÄ ĂŽn care am fost botezat, a fost o decizie bunÄ. Mi-e milÄ de credincioĹii ortodocĹi. PÄrerea lor despre Dumnezeu este jignitoare. O divinitate cretinÄ, absurdÄ, veĹnic ĂŽmbufnatÄ, oricând gata sÄ pedepseascÄ, sÄ dea boli cui râde de ea, sÄ blesteme generaĹŁii ĂŽntregi pentru o âgreĹealÄâ a cuiva⌠AĹa dobitoc?! DacÄ asta ar fi divinitatea, mÄ piĹ pe ea. Sunt mai bun. Ĺi i-aĹ transmite cÄ vreau neapÄrat ĂŽn Iad. Dar⌠âDivinitateaâ, âCreatorulâ, âPunctul incipientâ, âKarma Lordâ-ul meu ar fi râs cu lacrimi la acest episod. Mi-e milÄ de voi. Ĺi de teama voastrÄ imaginarÄ vizavi de un Dumnezeu care, ĂŽn vechiul testament, pune o haitÄ de lupi sÄ ucidÄ niĹte copii.. Eu cred ĂŽn lucruri simple, nu ĂŽn religii. Cred ĂŽn bunÄtate, ĂŽn milÄ faĹŁÄ de orice fiinĹŁÄ, ĂŽn dreptate. Asta e religia mea. Nu mai caut rÄspunsul. L-am aflat acum câteva luni. Acum, am un singur gând ce mÄ ajutÄ sÄ lupt cu boala asta sinistrÄ numitÄ depresie: sÄ aduc bucurie. Prin profesia mea. Visez artÄ de când mÄ Ĺtiu. Ĺi mi-am sacrificat totul pentru ea: viaĹŁÄ, familie, sÄnÄtate. FÄ ce iubeĹti pânÄ te omoarÄ. Altminteri, mori acum. Noapte bunÄ, copii!â, a scris Mihai Bendeac pe Facebook.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...