Jump to content
Vesperala Forum

München, Germania


vesperala

Recommended Posts

  • 2 years later...
Doar o poză, azi. Mai multe când mă întorc acasă! :)

 

 

Am , e drept, poze din 2013, 2014... se pare că am omis să le pun, asa că le pun azi.

 

 

Cât despre 2015, surpriză totală: statuia lui Mihai a dispărut.

 

Din când în cănd dispăreau litere, acum a dispărut toată. Credeam că au dus-o la renovare, dar vestea a fost tristă: nici măcar uniunea românilor din Germania, care în 1989 a pus acolo bustul, nu ştie unde se află acum. Au făcut pe facebook apel la cei care ştiu ceva, să le comunice pentru a fi găsit.

 

Am fost anul acesta acolo, dar am găsit un loc gol. Am întrebat pe cei ce se aflau pe stradă, oameni ai locului, care erau mai surprinşi decât mine... nu observaseră lipsa lui.

 

:uf:

 

Asadar poze din 2013,

post-1-1440152985_thumb.jpgpost-1-1440153004_thumb.jpg

post-1-1440153027_thumb.jpg

 

2014,

post-1-1440153105_thumb.jpgpost-1-1440153176_thumb.jpg

 

2015:

post-1-1440153228_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dacă statuia ar fi fost acolo, desfăceam buchetul... Dacă n-a fost statuia acolo, mie oricum buchetul nu-mi trebuia pentru altceva, în Munchen.

Măcar să-l fi pus careva în apă. Am scris pe buchet rostul lui: pentru poetul Eminescu, a cărui statuie a fost aici.

Aşa, cel puţin un alt neuron de pe planetă a aflat că Eminescu a existat.

post-1-1440341764_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Au mutat-o. Cu ceva noroc am aflat unde este. La biserica Bunavestire.

Preotul spune c-o va amplasa in curtea bisericii curand. Soclul acum e foarte deteriorat. Puteti compara usor cu pozele de mai sus, din anii precedenti. Vor face deci alt soclu.

Au dat-o cu bronz cred, acum e aurie. Se pare ca asa a fost la inceput. Mie-mi placea asa neagra si batuta de ploi, dar poate va reveni la culoarea aceea mai tarziu, nu stiu.

 

 

Oricum, intentia buna primeaza, ma bucur deci c-am gasit-o, ca nu a disparut pur si simplu si ca sunt acolo oameni care incearca s-o protejeze. Ca asa, departe de tara, ei se mai zbat pentru detaliul numit pompos cultura.

post-1-1470089680_thumb.jpg

post-1-1470089714_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...