Jump to content
Vesperala Forum
Puferiu

Acelasi medicament, producatori diferiti

Recommended Posts

Sa zicem ca am nevoie de medicamentul X. Farmacistul imi recomanda de la firma Y. Refuz si cer de la firma Z. Ajuns acasa, caut pe internet si observ ca medicamentul de la Y are aceleasi ingrediente, in aceleasi cantitati ca cel de la Z, diferenta fiind de pret.

Acum stau si ma intreb: in afara de pret, de ce as alege o anumita firma ?

Sa zicem ca am nevoie de medicamentul X. Farmacistul imi recomanda de la firma Y. Refuz si cer de la firma Z. Ajuns acasa, caut pe internet si observ ca medicamentul de la Y are aceleasi ingrediente, in aceleasi cantitati ca cel de la Z, diferenta fiind de pret.

Acum stau si ma intreb: in afara de pret, de ce as alege o anumita firma ?

Ai timp prea mult, cred.

Tu dai bani pe medicamente?

Ii trecuta substanta activa in latina pe reteta. Dozajul e irelevant financiar.

Partea cu recomandarea ii strict comerciala.

Inca ceva. Foloseste pareri de medici, nu de farmacisti.

Economisesti cateva percents. :lol:

Desi substanta activa si concentratia acesteaia sunt aceleasi, acelasi medicament, provenit de la producatori diferiti, nu are aceeasi calitate (eh, mai poate cineva atati aceeasi intr-o fraza?). Pot da multe exemple in acest sens, dar cel mai la indemana este cel al ibuprofenului (substanta activa): de la Nurofen am zero efecte secundare (si zero efecte de atenuare a unor dureri, dar asta e alta poveste), pe cand la Ibalgin am incercat aproape intreaga paleta de efecte secundare. Difera nu numai excipientii, ci si modalitatea de eliberare a substantei active. Metroprololul romanesc, ieftin, se elibereaza bum!, imediat, pe cand Betalok-Zok, medicamentul initial care a consacrat moleculele, are eliberare lenta, treptata, lucru care nu a putut fi copiat de niciun alt producator.

Partea buna este ca, odata cu trecerea anilor, pretul unui medicament care a reprezentat un bum pe piata medicala scade semnificativ. Fluoxetina costa, acum 14 ani, 4 milioane de lei vechi. Astazi costa pana in 400.000 lei vechi. Aceeasi substanta, acelasi producator, aceeasi concentratie. Deci, daca nu ai bani si nu mori acum, exista speranta. :P: