Jump to content
Vesperala Forum

Credeti in vrajitorie , blesteme,descantec?


Recommended Posts

DESCANTEC

 

autor: LIVIA BATAIOSU

 

 

Un ciolan fierbea-ntr-o oala,

Printre creieri de maimuta,

Radacini de plop in poala,

Soarece fara codita.

 

O piftie aromata,

Ochi de sarpe dus de vant,

Solzi de vita deocheata

Cu spinarea la pamant.

 

Fluturi orbi fara petale,

Roua pe un strat de nuci,

Trei tantari ce merg agale,

Fum ce curge-n valatuci.

 

Tuciul fierbe, osul moare,

Sub a cerului povara,

Melcul duce in spinare

Norul negru de aseara.

 

Iarba acra, foc de apa

Rasarit in zori de seara,

Sarpe care poarta-n talpa

Fruntea lumii, floare rara.

 

Desi am dat o conotatie putin comica acestui subiect n-as zice cu toata gura ca aceste lucruri nu exista.

Link to comment
Share on other sites

Personal sunt mai sceptic in ce privesc blestemele, vrajile ori descantecele. Nu pentru ca sunt eu mai al naibi ci pentru ca am fost crescut intr-un mediu unde asa ceva a fost socotit mereu ca fiind o destinatie pentru cei naivi si slabi de duh. Nu vreau prin aceasta sa aduc atingere cuiva care nu-mi impartaseste convingerile, departe de mine gandul ori intentia, insa aceasta este parerea si convingerea mea. Asa ceva tine de folclor, si cata vreme folclorul se mentine, transmis fiind din generatie in generatie, se va mentine si crezul in aceste indeletniciri si posibilitatea de punere in practica a lor.

In mod cert vor urma aici pe acest thread si exemple despre unele intamplari petrecute si de neexplicat, evident nu le voi contesta sau comenta, pana la urma fiecare are propriile convingeri, propriile crezuri si trebuiesc respectate.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

De obicei, persoanele care se ocupa cu vraji si blesteme( ma refer la cele cu har, extrem de rare) lasa loc de dezlegare, caci roata vietii se poate intoarce oricand, iar vointele oamenilor se schimba si nu e bine sa se trezeasca vreodata inaintea unei lucrari ce au facut-o si nu mai poate fi data inapoi. Ceea ce face o vrajitoare cu putere nu poate fi intors decat de ea insasi sau de-o alta de acelas rang.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu cred in vraji si alte minuni de acest gen. Daca as considera adevarata aceasta varianta , ar insemna ca un om oarecare iti poate manevra viata dupa bunul plac. Refuz sa accept aceasta posibilitate. Cred ca fiecare isi face viata singur in functie de alegerile pe care le face , desi cred intr-un oarecare destin cu care te nasti si pe care reusesti mai mult sau mai putin sa-l implinesti.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu ma insel, parca am auzit uneori si termenul "PUTERE" in loc de HAR. :rolleyes: ... Interesant :hm: Pai eu de as avea vreo 250-300.kW de har, mi-as face o mica HAROCENTRALA (gererator electric pe baza de har) si as incepe sa furnizez EU curent catre Electrica. :ha: Incet incet baietii ar deveni dependenti de serviciile mele, iar cum dezlegarea nu ar fi o optiune viabila pentru ei, lunar le-as mai tranti cate o majorare de pret. Blestemele indreptate catre mine le-as transforma bine-nteles, tot in energie electrica. (bine, acuma trebuie vazut cam de cati kilojouli de energie negativa ar fi vorba, si cata energir pozitiva ar trebui sa mai pun de la mine ... fiindca deh, este o chestiune de polaritate aici totusi)

 

:doh:

ioooiii,

 

 

Mai bine ma duc la culcare... :lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

sa accepti ca aceste mediocritati care iti ghicesc viitorul mai si rad de tine ca au putut sa iti ia banii.

Pai , cine vorbeste de mediocritati?!

 

 

Daca nu ma insel, parca am auzit uneori si termenul "PUTERE" in loc de HAR. :rolleyes: ... Interesant :hm:

Mai bine ma duc la culcare... :lol: :lol: :lol: :lol:

1. Dar de sinonime ai auzit?

2.Mult mai bine, desigur.

 

Link to comment
Share on other sites

De obicei, persoanele care se ocupa cu vraji si blesteme( ma refer la cele cu har, extrem de rare) lasa loc de dezlegare, caci roata vietii se poate intoarce oricand, iar vointele oamenilor se schimba si nu e bine sa se trezeasca vreodata inaintea unei lucrari ce au facut-o si nu mai poate fi data inapoi. Ceea ce face o vrajitoare cu putere nu poate fi intors decat de ea insasi sau de-o alta de acelas rang.

 

 

lasa loc de dezlegare?? nu prea are sens ...lasi loc...! ce e facut ramane facut! timpu si fapta nu mai poate fi refacuta sau retraita!

in ceea ce priveste blestemul ...e normal ca poate fi dezlegat! sunt atatea descantece, molifte etc...

in ceea ce priveste vrajile (care contin tot felu de legaturi, blesteme, descantece....albe sau negre(de bine sau malefice) se fac si se pot desface tot asa!

atat prin aceeasi persoana cat si prin alta!

Link to comment
Share on other sites

lasa loc de dezlegare?? nu prea are sens ...lasi loc...! ce e facut ramane facut! timpu si fapta nu mai poate fi refacuta sau retraita!

in ceea ce priveste blestemul ...e normal ca poate fi dezlegat! sunt atatea descantece, molifte etc...

in ceea ce priveste vrajile (care contin tot felu de legaturi, blesteme, descantece....albe sau negre(de bine sau malefice) se fac si se pot desface tot asa!

atat prin aceeasi persoana cat si prin alta!

 

Da! :confused:

 

Link to comment
Share on other sites

ma refer la persoanele investite,chipurile, cu puteri supranaturale., cele care iti pot ghici viitorul si mai stiu eu ce.

..nu stiu daca au foarte multe clase.

şi crezi că dacă ar avea mai multe clase ar avea puteri, iar fără şcoală nu?

 

nu de alta dar nu văd legătura.

nu poate fi o măturătoare cu puteri? sau pur şi simplu nu există oameni cu puteri indiferent de câte diplome la Oxford au?

Link to comment
Share on other sites

şi crezi că dacă ar avea mai multe clase ar avea puteri, iar fără şcoală nu?

 

nu de alta dar nu văd legătura.

nu poate fi o măturătoare cu puteri? sau pur şi simplu nu există oameni cu puteri indiferent de câte diplome la Oxford au?

 

 

 

cred ca am fost inteleasa gresit.

Vorbeam de faptul ca sunt unele persoane care cred in vraji,descintece si asa mai departe.De aici...si legatura ...asa zisele persoane care se ocupa de ghicirea viitorului...si a altor lucruri de genul asta sunt niste persoane mediocre care ...totusi speculeaza naivitatea ,,clientului" avind si satisfactia materiala de pe urma pacalelii lor.

Oameni cu puteri...asta e o alta problema pe care nu am abordat-o in randurile mele de mai sus.Vorbeam doar de asa zisele ghicitoare ale noastre.

Link to comment
Share on other sites

cred ca am fost inteleasa gresit.

Vorbeam de faptul ca sunt unele persoane care cred in vraji,descintece si asa mai departe.De aici...si legatura ...asa zisele persoane care se ocupa de ghicirea viitorului...si a altor lucruri de genul asta sunt niste persoane mediocre care ...totusi speculeaza naivitatea ,,clientului" avind si satisfactia materiala de pe urma pacalelii lor.

Oameni cu puteri...asta e o alta problema pe care nu am abordat-o in randurile mele de mai sus.Vorbeam doar de asa zisele ghicitoare ale noastre.

 

Da, destui naivi si profitori de asemenea. :airkiss:

 

Link to comment
Share on other sites

Tin minte o experienta foarte ciudata. Eram cu niste prieteni intr-un parc si nu stiu de unde au aparut doua tingancuse de vreo 12 ani care tot se tineau scai de o prietena cerandu-i bani. Tipa le-a ignorat cava vreme pana cand enervata la culme a impins-o pe una dintre tingancuse. Pustoaica s-a ridicat, s-a apropiat de prietena mea si i-a facut niste semne ciudate cu mainile si i-a spus un fel de blestem in care ii dorea prietenei mele sa nu-si poata satisface iubitul. Lucru care s-a si intamplat. Nu dau aici detalii ca n-are rost...Am ramas socata un pic de aceasta situatie, desi tot nu-mi venea sa cred ca poate cineva sa-ti controleze viata chiar asa de usor .

 

A mai trecut ceva timp si m-am procopsit si eu cu doua pustoaice cu aceleasi pasiuni. Practic, nu scapam de ele . Cand am privit in ochii uneia am vazut cum i se misca ochii de la stanga la dreapta cu o viteza uimitoare( foarte repede) , si simtem ca si cum cineva ar trage ceva din mine. In acel moment am inteles care este secretul lor: hipnoza. Este si asta o maiestrie. Am incercat si eu sa-mi misc ochii asa - mi-a fost imposibil. Dar sunt convinsa ca exista o tehnica prin care oricine poate face asta. Plus ca au si o indemanare extraordinara in manevrarea diferitelor obiecte si in a-ti distrage atentia.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Tin minte o experienta foarte ciudata. Eram cu niste prieteni intr-un parc si nu stiu de unde au aparut doua tingancuse de vreo 12 ani care tot se tineau scai de o prietena cerandu-i bani. Tipa le-a ignorat cava vreme pana cand enervata la culme a impins-o pe una dintre tingancuse. Pustoaica s-a ridicat, s-a apropiat de prietena mea si i-a facut niste semne ciudate cu mainile si i-a spus un fel de blestem in care ii dorea prietenei mele sa nu-si poata satisface iubitul. Lucru care s-a si intamplat. Nu dau aici detalii ca n-are rost...Am ramas socata un pic de aceasta situatie, desi tot nu-mi venea sa cred ca poate cineva sa-ti controleze viata chiar asa de usor .

 

A mai trecut ceva timp si m-am procopsit si eu cu doua pustoaice cu aceleasi pasiuni. Practic, nu scapam de ele . Cand am privit in ochii uneia am vazut cum i se misca ochii de la stanga la dreapta cu o viteza uimitoare( foarte repede) , si simtem ca si cum cineva ar trage ceva din mine. In acel moment am inteles care este secretul lor: hipnoza. Este si asta o maiestrie. Am incercat si eu sa-mi misc ochii asa - mi-a fost imposibil. Dar sunt convinsa ca exista o tehnica prin care oricine poate face asta. Plus ca au si o indemanare extraordinara in manevrarea diferitelor obiecte si in a-ti distrage atentia.

 

Da, dar daca tu crezi in acel blestem, faci parte din el. Intr-o zi o ghicitoare a venit la mine si a inceput sa-mi spuna tot despre familia mea, ceea ce nu stia nimeni. Am ignorat-o... Peste cateva zile cineva a dat vorba ca eu mi-am batut joc de prietenul meu, in ziua aceea ea a venit si a zis ceva de genu' "daca sti cine a dat vorba, spune-mi, si o sa-i para rau" .. i-am spus ca daca e asa de inteleapta sa afle ea. A plecat nervoasa...peste vreo cateva zile am auzit ca au ajuns 2 baieti in spital pentru accident. As vrea sa spun ca e o coincidenta, dar cineva mi-a explicat ca nu exista. Nu pot sa cred ca ea a facut tot, dar am inceput sa o cred atunci, daca nu credeam, poate nu observam, nu aflam, nu se lega nimic. Si credinta are uneori rostul ei, bineinteles, am intalnit persoane cu o credinta extraordinara si se legau descantece de ei, si alte prosti, dar unele chestii pot fi adevarate.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

E bine sa nu incercati sa folositi magia alba impotriva vointei cuiva. Acestea sunt doar ajutatoare sau mesaje ale voastre, iar daca cel pe care il doriti nu va este in destin, vraja se va spulbera dupa un timp, iar realitatea de dupa va fi mai dureroasa.

 

 

Iata cateva talismane uzuale .

- Tine o figurina a unui peste in casa pentru a avea o casnicie de durata.

- Broasca aduce bani si noroc. Pune-o departe de geam daca vrei sa aiba un efect imbucurator.

- Deseneaza pe o piatra un cerc si poart-o in geanta. Ea te va tine in legatura spirituala permanenta cu omul pe care-l iubesti

Link to comment
Share on other sites

Cand aveam 16 ani, intr-un parc m-a rugat o tiganca cu niste ochi foarte ciudati sa o las sa imi ghiceasca in carti in schimbul unei sume nu prea mari de bani. Bineinteles, stiind ca nu trebuie sa vorbesc cu strainii, am refuzat-o si in acel moment a rostit/bolborosit niste vorbe ce nu le-am inteles, i-am evitat privirea, dar apoi mi-a fost atat de rau de cap, incat am sfarsit prin a ajunge la spital. Nu stiu daca a fost o coincidenta, dar asa durere de cap nici ca am mai vazut de atunci.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...