Jump to content
Vesperala Forum

Configuratie sistem ieftin pentru jocuri


Recommended Posts

A trecut ceva vreme de cand o cunostinta ma ruga sa-i fac un sistem ieftin, in jurul sumei de 1000 RON, dar care totusi sa ruleze jocuri decent, asta era in 2010. Acum vreau eu sa-mi iau un sistem, ca mi s-a facut pofta de jucat, si pentru ca data trecuta n-am facut cele mai bune alegeri de data asta l-am rugat pe Alex sa-mi faca un sistem in jurul sumei de 1500 RON dar care sa poata rula jocuri fara probleme.

 

Laptopul meu de baza, pe care-mi faceam treaba, s-a stricat. Mi l-au reparat totusi baietii de la StasComputer Timisoara si acum il vand, fie de bun fie pentru piese, astept oferte. Momentam lucrez pe un Lenovo IdeaPad S205 cuplat la un monitor BenQ, deci sistem mobil am, monitor am, mai am nevoie de un sistem pentru putere. Dupa aceasta introducere mai lunga sa vedem ce a iesit.

Componenta Pret

CPU AMD Athlon II X4 641 2.8 GHz box 345 lei

MB Gigabyte A55-DS3P, socket FM1 300 lei

RAM Kingston 4 GB 1600 MHz DDR3 (optional 2 x 4 GB) 110 lei

GPU MSI GeForce GTS 450 1 GB 700/1800 MHz 128 bits 350 lei

HDD Seagate Barracuda 1 TB 7200 rpm 64 MB SATA 600 380 lei

Case DeLux MT457 Middletower ATX 450 W 120 lei

PSU box 0 lei

Cooler box 0 lei

Total 1610 lei

 

E foarte posibil ca unele componente sa fie mai ieftine la alte magazine online. Alex zicea ca sunt si diferente semnificative, eu n-am cautat. Daca aveti alte pareri sunt liberi sa le expuneti dar sa ne incadram in aproximativ aceeasi suma.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...