Jump to content
Vesperala Forum

Lista alba - produse pe care le-ati cumparat si care va plac


Recommended Posts

Va propun sa trecem aici produsele cosmetice pe care le achizitionam si ne plac, le-am recomanda si altora, le-am recumpara etc. O sa incep eu cu marile descoperiri ale anului acesta:

- fondul de ten Clinique oil free make-up;

- lacul de unghii Kallos extralasting, cel nou aparut, cu uscare rapida;

- cateva dintre sampoanele de la Yves Rocher;

- Yves Rocher intense color gloss;

- lotiune micelara Bioderma crealine;

- gama Gerovital h3 evolution, 30+

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

L'oreal - Accord Parfait Touche Maqique -cel mai bun anticearcan pe care l-am incercat pana acum (si am incercat muulte)

 

Kallos - High Gloss Nail Colour Quick Dry - oja care intruneste cele mai multe calitati, la doar o patrime din pretul altora (apartinand unor brand-uri faimoase) : multe culori sunt nesidefate, dar se usuca repede ( asta chiar e o performanta pentru oja mata, eu urand din toata inima mea sideful), rezista impecabil pe unghii cam 5 zile, cu spalat de vase cu apa calda & chestii :imao:, nu stiu daca pateaza unghia pentru ca eu folosesc base coat. Singurul dezavantaj pe care l-am observat e ca nu are nici pe departe culori atat de "moderne" ca niste marci mai sofisicate, insa are o gama ultra-super-mare de nuante de rosu, iar cam astea sunt domeniul meu.

 

Bioderma Photoderm AKN mat SPF 30 - singura crema de protectie solara care poate fi tolerata de tenul gras si peste care se poate purta un fond de ten. Mi-a salvat viata, pacat ca nu au aceeasi texutura si pentru SPF-uri mai mari.

 

Cele doua seruri de la Oriflame Ecolagen nu mai stiu cum, mustesc de acid hialuronic.

Link to comment
Share on other sites

Va propun sa trecem aici produsele cosmetice pe care le achizitionam si ne plac, le-am recomanda si altora, le-am recumpara etc. O sa incep eu cu marile descoperiri ale anului acesta:

- fondul de ten Clinique oil free make-up;

- lacul de unghii Kallos extralasting, cel nou aparut, cu uscare rapida;

- cateva dintre sampoanele de la Yves Rocher;

- Yves Rocher intense color gloss;

- lotiune micelara Bioderma crealine;

- gama Gerovital h3 evolution, 30+

eu ce as putea folosi :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau, "vin" dupa o zi de duminica si de concediu in care am corectat aproximativ 1500 de teste aferente unei meserii in care suntem bugetarii cei mai bine platiti pe ora, nu am suficienta intelepciune/bunavointa incat sa-ti recomand ceva mai mult decat un tratament medicamentos. Asta nu se gaseste la magazinele de cosmetice, bine inteles. Eventual il putem lua concomitent. :tease:

Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau, "vin" dupa o zi de duminica si de concediu in care am corectat aproximativ 1500 de teste aferente unei meserii in care suntem bugetarii cei mai bine platiti pe ora, nu am suficienta intelepciune/bunavointa incat sa-ti recomand ceva mai mult decat un tratament medicamentos. Asta nu se gaseste la magazinele de cosmetice, bine inteles. Eventual il putem lua concomitent. :tease:

 

:giveheart:

 

Link to comment
Share on other sites

La Plafar sau la magazinele naturiste. Uneori gasesti chiar si in farmacii.

Se zice ca albastrelele is bune pt cearcane, eu nu am vazut sa aibe acest efect dar cum am si eu o varsta deja imi trtebuie o crema pentru pielea din jurul ochilor care-i sensibila si uscata si mie imi face bine acest gel. E ieftin pe a 6 lei si te tine tot anul.

 

Link to comment
Share on other sites

Aaa, pe vremea cand traiam cu iluzia ca cearcanele au vreun leac neinvaziv, am incercat si eu multe creme/solutii etc., pe baza de albastrele si/sau de multe alte chestii, insa nici urma de rezultat. Pentru conturul ochilor mi-a placut, pe vremea cand eram mai tanara, aslavitalul. De fapt, mi-a placut intreaga gama, insa tenul meu a evoluat invers sensului fiziologic, si acum aceeasi crema este mult prea mult pentru mine, imi ingrasa tenul groaznic, nu o mai tolerez. Si cum ridurile sunt cam singura problema care imi lipseste cu desavarsire :imao: , acum ceea ce folosesc pentru fata folosesc si pentru conturul ochilor. :imao:

Revin si imi retrag recomandarile legate de gerovital H3 evolution, gama care imi placea pentru ca avea pe langa clasicele ingrediente de umplutura si ceva ingrediente active si reusea pe timpul ceva mai rece sa nu imi ingrase tenul, din nefericire mi-a deshidratat pielea groaznic. Am fost la cosmetica si mi-a iesit combinatia perfecta : piele serios deshidratata, dar bine imbibata cu sebum( vara imi ating apogeul, fapt deja cunoscut de vreo 3 ani). De altfel ceva asemanator a reusit sa-mi faca si o crema de la elmiplant asta iarna, mi-a deshidratat pielea atat de tare incat am putut folosi o crema anti-rid puternica, ce-i drept era si iarna, insa pielea mea in alte conditii nu ar fi putut tolera asa ceva. :doh: Cu asta capitolul "cosmetice romanesti" este definitiv incheiat pentru mine.

Imi vine sa ma impusc, la 18 ani imi curatam tenul cu demachiant si cu apa, aplicam o nivea din aia ordinara, la cutie de tabla si n-aveam nici pe d*cu' , iar dupa aia de la 26 de ani incolo tenul meu parca a innebunit, se ingrasa din orice. Imi vine sa-mi bag.. banii in banca ( in cont de economii) si sa nu ma mai dau cu nimic, asa de tare a ajuns sa ma exaspereze situatia asta. :doh:

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am facut-o si pe asta : am cumparat argila pentru uz cosmetic si mi-am facut masti din argila cu apa de la robinet si atat. Ce senzatie "naucitoare", sa te ungi cu "namol" pe fata, apoi sa stai sa se usuce, are mirosul ala de clisa, e "fenomenal", mi-am amintit de vremurile cand ma inomoleam dupa vreo ploaie serioasa, pe la bunica, la tara. Cert este ca merita efortul de a ma inomoli, pentru efectul ala de granulatie fina a pielii si de pori necracanati, as purta masca cu argila toata ziua. Dincolo de misto-ul de rigoare, o sa perseverez, imi place efectul. Ba inca o sa fac o investitie mai sanatoasa, decat sa-mi iau cutii cu 10 plicuri cu argila ( din fiecare plic sfarsesc prin a folosi maxim jumatate, restul merge la gunoi), o sa cumpar argila la galetusa. Sau poate ma duc la mamaia la tara si-mi iau un sac, da'asta nu-i din Piatra Craciului, o sa mai meditez. :imao:

 

Si da, embargoul adresat produselor romanesti a durat fix cateva zile, cand ma uit la o crema l'oreal ca are al doilea ingredient alcool denaturat si ca miroase propriu-zis a alcool (si inca e din aia cumparata din Americi), ori la vichy ca are exact aceeasi problema, mai degraba ... Cum pisicii lu' bunica poti cere atatia bani pe o crema plina de alcool?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Nude Magique de la L`Oreal...e un fond de ten 5 in 1, foarte bun, cea mai buna chestie de dat pe fata experimentata pana acum.

 

In rest, am mai experimentat de curand un lipstick de buze luat de la DM, vreo 17 lei parca, e chiar bun fata de ce am mai gasit pe piata.

 

Un rimmel bun, stie cineva? Am avut de toate si parca nimic nu m-a incantat in mod extraordinar. Ultimul pe care l-am aruncat, era un L`Oreal Double Extension, din ala cu 2 capete, care s-a uscat rapid, nu stiu daca l-am folosit 3 luni...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
De plastic? :tease:

 

Iote-l, nene, cum se iteste printre uluci si cum rade de antichitatile mele! :cry: :allwrong:

Afla , isr-ule istet, ca am colectie si de bani vechi, de la Burebista si pana in zilele noastre pline de glorie, vreo doua kilograme am si-i lustruiesc toata ziulica :lol: , doar banii noi imi lipsesc, de-astia care sunt acum in circulatie. :rules:

 

 

"Cosmetica si frumusete"

 

:)

 

Ei, ca de obicei, cu seful Asimetric ma descurc greu, ca vorbeste codificat, despre notiunile astea am auzit cate ceva prin tinerete, din cate-mi amintesc am apelat la prima pentru ca-mi lipsea cu desavarsire cea de-a doua...

 

Link to comment
Share on other sites

Ei, ca de obicei, cu seful Asimetric ma descurc greu, ca vorbeste codificat, despre notiunile astea am auzit cate ceva prin tinerete, din cate-mi amintesc am apelat la prima pentru ca-mi lipsea cu desavarsire cea de-a doua...

 

Nu vorbesc codificat, ci incomplet. Vream sa spun ca topicul este pe tema "Cosmetica" si chestii de-astea. Dar nu ma luati in seama... na, ca nu-i dupa mine. :tease:

Link to comment
Share on other sites

Nu vorbesc codificat, ci incomplet. Vream sa spun ca topicul este pe tema "Cosmetica" si chestii de-astea. Dar nu ma luati in seama... na, ca nu-i dupa mine. :tease:

 

Ahaaaa, pai atunci voi sunteti vinovati :haha: ca m-ati indus in eroare, daca ziceati acolo Produse cosmetice m-as fi descurcat si eu cumva in labirint, ca si-ale mele lingurite tot produse sunt, asa ca vi le adusei cu drag aici! :rade:

isr-ule, tu auzi ca aici e topic pentru doamne, ce cautasi sa te iei dupa mine? :allwrong:

 

Sefule Asimetric, iata ce si iata cum:o luai si eu pe scurtatura, ma luai dupa un vizitator care citea lista asta si topicul mare nu-l mai vazui. Mai grav mi se pare ca nici dupa ce ma atentionasi nu ma duse mintea sa verific. :glasses:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...