Jump to content
Vesperala Forum
samsara

Cate o reteta pe zi

Recommended Posts

Nu-i asa ca aici comentatul nu este interzis? :tease:

Apai, draga samsara, am intrat pentru doua chestiuni. In primul rand, am intrat sa-ti spun ca daca as fi barbat m-as insura cu tine fie si numai pentru felul in care gatesti. :tease: In al doilea rand si cel mai important, vreau sa te intreb cand o sa expui o serie de retete care folosesc ingredientele apa, paie si bataie, pentru cei care suntem sau, ma rog, vrem sa fim la dieta. :tease:

Edited by Yelle

Dimpotriva, comentariile sunt bine venite :)

Din pacate barbatu-meu nu e de parerea ta, a suferit ieri enorm ca a trebuit sa manance spanac si cartofi. A facut o fata acra si a mancat totul de gura mea. Este culmea ca-mi place sa gatesc variat si nu am cine sa ma aprecieze, caci sotului meu nu-i place cum gatesc :o: Acum nu stiu ce sa zic ... Uneori imi vine sa-l impusc.

La dieta sunt si eu. Cate putin din fiecare, asta-i cheia, echilibrul. Mai scap in balarii cateodata si apoi imi revin. E ciudat ca atunci cand ti-ai zis ca NU ai voie, atunci te trec toate poftele si pana si pietrele sunt apetisante.

Cate putin din fiecare, asta-i cheia, echilibrul. Mai scap in balarii cateodata si apoi imi revin. E ciudat ca atunci cand ti-ai zis ca NU ai voie, atunci te trec toate poftele si pana si pietrele sunt apetisante.

Pff, pai alde eu, in cinstea venerabilei :crazy: varste la care am ajuns, mi-am dat seama ca e cazul sa recunosc ca echilibrul nu e pentru mine, la mancare cu atat mai putin. Decat sa mananc jumatate de sarmaluta, asa cum face vara-mea, mai degraba nu mananc deloc. Decat sa mananc o lingurita dintr-o prajitura sau un patratel de ciocolata, mai degraba nu gust deloc. Ori mananc, ori nu mananc, ce, aia-i viata, nici in caruta nici in teleguta? :lol: Dar admir sincer oamenii echilibrati, imi par adevarate minuni ale vietii, asta pentru ca nu am cunoscut prea multi. :lol: Visez insa la clipa cand voi decide sa nu mai pun niciodata in viata mea papilele pe ceva dulce. Un regim cu apa, paie si bataie. :sunny:

Apropo de regimul la care l-ai supus pe sotul tau, mie imi plac si buruienile. De-abia astept sa iasa bine loboda in gradina si sa ma cufund intr-o porte de ciorba de loboda, acrita cu lapte (acrita cu lapte acru, stiu ca probabil vi se pare ciudat, insa la noi in zona se fac si ciorbe acrite cu lapte acru si sunt o minunatie, preferatele mele).

...si nu-i uita, rogu-te, si pe cei care vor sa mai puna vreo 3-4 kg! :think:

Nu se poate, voi sunteti extraterestri, va mutam pe alta planeta, ca sa nu ne contaminati! :tease:

Edited by Yelle

Eu in general, ador mancarea :lol: DEci imi plac si buruienile sau in special buruienile. Eu nu pap carne si nici nu prea gatesc cu carne si al meu ar manca mici cu friptura si cu gratar :shooting:

Nici eu nu am acest echilibru cu doar o patratica, eu daca mananc mananc ciocolata, dar in ziua aia mai mananc o supa si gata, la asta ma refeream :lol:

Narcisa iaca iti dau eu si 10 daca doresti, ca am de unde, numai bine ca doar atat mai vreau sa slabesc :D:

Nici eu nu am acest echilibru cu doar o patratica, eu daca mananc mananc ciocolata, dar in ziua aia mai mananc o supa si gata, la asta ma refeream :lol:

Aaa, pai asta e tot dezechilibru, insa macar nu-l lasi sa devina vizibil. Mie-mi place ciocolata, insa nu atata de tare sau nu cel mai mult, si apoi imi cam ruineaza tenul, asa ca de la ea ma pot abtine cu brio. Sigur, singura ciocolata care nu are efecte negative (in afara de niste unele scumpicele si ne-fabricate in Romania, nu stiu ce pun astia ai nostri in ele) este ciocolata de casa, a carei reteta nu o postez, ca e topicul tau. :tease: Si ca sa fiu sincera, nici eu nu o fac prea des, ca iese multa si mi-e mila de ea s-o las nemancata. :lol:

Adevarul e ca musacaua aia era mai buna cu carne, macar cu carne de pui, eu mai fac si asa. Ma mai bate si pe mine cate un gand sa redevin vegetariana, insa adevarul e ca si la o banala analiza a dietei mele imi reise ca sunt chestiuni mult mai toxice si mai periculoase in dansa decat carnea asa ca... sa scap de restul si sa raman doar cu carnea, ca doar nu vreau sa ma sanctifice cineva. :blush-1:

Maine posteaza ceva dietetic, ca "de maine" sunt la regim. :imao:

ESte un echilibru in numarul caloriilor :lol: Pe mine ma ajuta asa, pentru ca daca am pofta sa o mananc toata apai o mananc, nu e frustrarea aia ca stau cu lunile fara ceva dulce si pe urma iau doar o patratica. TE astept cu reteta de cioco :P

:lol: eram convinsă că o să fie un topic de succes, sami

pe drept te lăudăm, eşti grozavă în bucătărie :)

Sami tu esti modesta, Sefa are dreptate...ma gandeam sa iti spun si eu da sa nu ma intelegi gresit :giveheart:

Mai mult cacao, decât unt.

Samy, când prepari un tort mare de ciocolată (fără să foloseşti reţeta Yellei, că ne constipăm cu toţii) cu câteva smârcuri de frişcă presărate pe deasupra, ca să se veselească toţi capricornii?

Eram sigura ca nu va dezmintiti. Sotul mi-e capricorn si am si un frate mai mic capricorn. Numai tort cu ciocolata vor.

Uite aici o reteta care i-a placut sotului. Nu e numai ciocolata, dar se echilibreaza fain cu bananele.

Tort cu banane

Ingrediente:

pentru blat: 8 oua, 8 linguri de faina, 8 linguri de zahar, 2 linguri cacao

continuare

post-282-1335007253_thumb.jpg

O îngheţată mai specială ştii să prepari?

Inca nu am preparat, dar am in plan vara asta

Tarta cu branza dulce

Ingrediente:

Pentru aluat:

400 g faina

200 g unt

2 oua

continuare

post-282-1335117985_thumb.jpg