Jump to content
Vesperala Forum

Runtime error r6002

Barcelona
 Share

Recommended Posts

• 2 months later...

pai eu de vreo 5 ani am numa` xp. :lol:

deci am bagat windu` acum 2 luni..l-am bagat crezand ca-i virusat si d-aia da eroarea...windu' era bagat de 1 an si nu facuse fenta..tin sa spun ca eroare apare la football manager(irony,i know :)) )...

cum adica ce faceam?dadeam click :)).. pai nu ramane cracku,

..bagi patchu' ca sa vina cracku de la 9.03 peste ala normal*9.0.0 sa mearga.poti sa joci doar odata..dupa ce iesi daca dai click iar da eroarea si nu poti sa joci

am incercat si programe d-alea gen solving runtime errors si pe d*cu' ca nu s-a intamplat nimic..ori scaneaza si nu gaseste nimic ori scaneaza,gaseste,cere cd key,cauti pe net si nu gasesti :lol:

mna nu stiu daca ai inteles ceva..lasa ca macar merge sa joc s-asa :))

• 2 weeks later...

trebuia sa te intreb mai bine, vroiam sa stiu din ce an e jocul...ca sunt mai multe

eroarea e chiar din felul in care a fost scris, o instructine de la procesor..floating point e ceva de la calcul cu virgule

si eu cred ca trebuie sa cautam o alta versiune a acelui patch

Edited by de belea

da, am aflat si eu, este ceva specific jocului, asa a fost scris....programat

eroarea nu apare la toate computerele, pentru ca depinde de arhitectura procesorului

poate nu reusim, dar daca as sti ce versiune e, din ce an..as sti macar ce sa caut

2009

Daca nici fara patch nu merge, atunci e de la crack sau chiar de la joc. Sau trebuie sa instalezi Java Runtime Environment. Cum zice si colegu' de mai sus, e o greseala de programare. Nu prea ai ce-i face. Decat sa ii dai de urma si sa o corectezi. Dar nu e indicat. Acum, nu stiu cine a gresit. Eu am jucat FM 2009 si a mers bine, din cate imi aduc aminte. Incearca sa iei o versiune a jocului crack-uita de allti oameni. Si sa o joci putin "pe curat", fara patch-uri. Dar inainte de asta, instaleaza ultimul driver al placii video, DirectX si JRE.

pe forumul lor oficial se recomanda, in general la erori, dar si special doar la asta,uite-o jos

football manager 09-microsoft C++-runtime error r6002- floating point support not loaded

sa instaleze acel patch de la ei, ultima versiune este 9.3.1

download patch

trebui sa-ti faci cont acolo, altfel nu poti vedea toate topicele, si nu poti cauta pe site

la search am gasit un singur topic cu eroarea floating point, insa evident ca sunt mai multe

(in general cand se posteaza putini scriu toata eroarea tehnic, e bine daca scriu si jumate...)

se mai recomanda, dar nu chiar la beleaua asta:

update la ultima versiune de directX, de net.framework, driver video, java sdk

ciudat ca se mai zice c-ar trebui sa se instaleze Microsoft DirectX SDK, nu inteleg de ce dar il poti lua de jos

download Microsoft DirectX SDK

iar la net.framework, trebuie atat "Microsoft .NET Framework Version 2.0 Redistributable Package"

cat si "Microsoft .NET Framework 2.0 SP1"

care ar trebui instalate in ordinea asta....asta doar pentru windows xp

la naiba, au mii..la propriu, mii de erori pe forum, e clar ca jocul asta a avut multe probleme

zic sa mai vedem maine, poate gasim ceva mai clar

n-am gasit o cauza limpede la beleaua asta, se intampla doar in anumite circumstante...pf, da, complexe

daca o cauti intreaga pe siteul lor ai s-o gasesti o data, insa daca scri jumate ai s-o gasesti de sute de ori

la multe din ele nu s-a raspuns deloc, bat aia in zadar... sunt topice si cu 50 de pagini fiecare acolo

la toate invariabil se recomanda acel patch, (au scos multe versiuni, de bine ce l-au facut desigur)

dar si acele cerinte pe care l-am scris pe sus, unele aiurea, dar in fine...ei stiu mai bine

eu as dezinstala complet jocul, nu din control panel, as folosi Revo sau Advanced uninstaller

desigur nu stiu ce are Barcelona in computer

insa e posibil ca in momentul instalari sa nu fi avut toate acele ..asa cum se cer

si sa le fi pus dupa, ceea ce ar putea fi de-ajuns, dar poate ca nu

........*................

jocul se poate scoate si manual, pe langa folderul din program files, are si un folder important

C:\Documents and Settings\numele contului vostru\Application Data\Sports Interactive\Football Manager 2009

(acolo are niste subfoldere "cache" si "settings"..in fine, dar cred ca au un rol ciudat in eroarea asta, mai ales "cache" ala)

apoi din registri windows, are 2 chei principale care trebuie sterse

HKEY_CURRENT_USER\Software\Sports Interactive

si

HKEY_LOCAL_MACHINE\\Software\Sports Interactive

se da click dreapta pe "Sports Interactive" si apoi "delete" la ambele chei

.........*............

apoi, as verifica daca am otravarile pe care le recomanda ei, si abia apoi l-as reinstala

- "NET Framework Version 2.0 Redistributable Package" si "Microsoft .NET Framework 2.0 SP1"

de java, driver video, si directX se pare sunt ok, dar as verifica si asta

- Microsoft Visual C++ 2008 Redistributable Package (x86)

paguba asta, si cu net.framework, e foarte importanta, chiar si Visual C++ 2005 ar trebui pus inainte

fratele Barcelona a spus

"..bagi patchu' ca sa vina cracku de la 9.03 peste ala normal*9.0.0 sa mearga.poti sa joci doar odata..dupa ce iesi daca dai click iar da eroarea si nu poti sa joci"

cred ca folderul "cache" e cu rezolvarea, ceva din el...eu n-am jocul, n-am timp

dar ar trebui copiat undeva si vazut ce anume se modifica in el de nu mai poti juca a doua oara decat cu eroare

Cand ne apare o eroare in Windows pe ecran este destul de seaca...

insa in EVENT VIEWER ai ceva sanse sa gasesti informatii care te-ar putea ajuta sa afli sursa erorii

cam asta e, si imi cer scuze pentru alarma in gol

ciudat.in folderul unde sunt salvarile/meciuri salvate/tactici/antrenamente astea e un folder crash dumps care are un fisier fix asa:

FM 2009 v9.3.1.88284

(data din calculator).dmp

DMP file

o sa il dezinstalez cu alea cu tot si vad dupa ce se`ntampla si o sa sterg si crash dumpu' care se formeaza singur ca folder dupa o eroare..

a..eu aveam pe langa fm 2009 si 2010,2008,2011 si au mers luni intregi astea fara sa dea nici o eroare si dintr-o data nu mai mergea nici un joc din ele(din astea fm).m-am gandit ca poate am facut eu ceva naspa si am incercat programe gen astea regirstry cleaner chestii..nimic n-a functionat si am bagat windowsu din nou si aceasi problema la fm 2009.pur si simplu mi-au mers jocurile astea luni intregi si dupa fiecare dadea eroarea asta..

mda..am sters cu revo ala..am sters folderu din aplication data si cand sa intru in regedit apare aia cu disabled from your computer..& nici taskmanageru' nu merge...

ce ziceti incerc sa bag acum jocu` sa vad ce se intampla? cu revo ala am scanat la maxim si am sters tot ce tinea de fm 09..

mda..am sters cu revo ala..am sters folderu din aplication data si cand sa intru in regedit apare aia cu disabled from your computer..& nici taskmanageru' nu merge...

ce ziceti incerc sa bag acum jocu` sa vad ce se intampla? cu revo ala am scanat la maxim si am sters tot ce tinea de fm 09..

nu, stai sa-ti dau ceva sa dai drumul la task manager si regedit

ia de jos, l-am pus aici pe site mai demult...

Re-Enable.v2.Portable.download.Vesperala.com.exe

Edited by de belea