Jump to content
Vesperala Forum

laptop nou


chestie

Recommended Posts

Core i7 2630QM este arhisuficient pentru un procesor.

Daca vrei sa te mai si joci bine, la bugetul ala iti poti lua maxim cu Nvidia GT 540M.

 

Optiunea 1: http://www.pcgarage.ro/notebook-laptop/asu...i7-2630qm-2ghz/

 

Optiunea 2: http://www.pcgarage.ro/notebook-laptop/ace...hz-linux-black/

 

Si daca mai poti pulsa cu niste bani, optiunea 3:

http://www.pcgarage.ro/notebook-laptop/len...qm-22ghz-black/

 

Sfatul meu? Asteapta pana in aprilie mai cand apare noua generatie de procesoare Intel si placi video Nvidia. Daca nu mai ai rabdare si vrei ce e mai bun pana in jurul valorii de 30 mil, ai optiunile de mai sus :)

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa-mi cumpar un laptop acum de sarbatori. Multa lume recomanda sa merg pe un Sony, dar e destul de scump. Am zis sa merg pe Toshiba Satellite L750-1NX, dar parca are un pret destul de piperat. Voi ce recomandati?

Uite si aici niste informatii:

http://blog.nisi.ro/2011/12/cum-sa-iti-cum...op-pentru-2012/

Link to comment
Share on other sites

Destul de bun "articolu'" dar....

Pentiumu' nu e acelasi cu i3'u.

Sunt mai multe laptopuri cu 4gb si i7...

Mdeah.hardurile pt laptopuri sunt mici pt ca n'au ideea de desktop gen stocare insa poti sa iei un hard disk extern(iti iei unu' de 1gb si ala e).

Placile integrate sunt facute pentru vizionarea unui film hd(nu full),un clip youtube sau un joc cu cerinte mai mici(acu' doar nu vrei sa joci gta iv pe maxim(anyway,iti tre' 2000$ ca sa faci jocu sa aiba 30fps la maxim).

Sunt 2 tipuri:

alea pt gaming si alea pentru grafica(quadro).Si alea quadro se descurca bine in jocuri insa ele sunt facute pentru grafica.Btw unele facute pt jocuri sunt bune si in grafica insa nu dau acelasi randament(desi unele la desktop sunt mai bune decat alea quadro(sli'uri gen)

 

 

ala de 1.469 ron nu e bun(i mean daca cauti bine gasesti dual core cu 4gb)

ala de la 15 idem

la la 18..nu stiu placa vid' da am gasit laptop la 18 mil' cu i3,4gb,750 gb hd si placa video gt de la nvidia.

de la 21...wtf. sa dai 21 de mil pt laptop cu placa integrata?pai in banii astia iei i5 cu 4gb +hard mare si placa de la nvidia si n'ai treaba

25'u..sa zicem ca'i ok

26'u e ok

35'u..ASA DA!

93'u...wutafuck! hd5850 ??? la 60 mil iti iei asus cu i7 quad core,8 gb,placa video de 3gb care e printre cele mai bune din lume..

Link to comment
Share on other sites

Unu la mana, unele recomandari ale lui..sunt total aiurea.

Cea gaming la 36 milioane, e un esec. i5 generatie veche? cel mai slab i3, adica i3 2310M din generatia actuala il intrece in absolut orice. Placa video e buna, dar cand nu ai un procesor care sa-i arate adevarata valoare? :)

 

93 milioane, e deja fantasmagorie. La banii aia iti iei Laptop Business, cu i7 quad si Nvidia Quadro[Fermi]. [Ca o paranteza, Quadro-urile care au acelasi numar de nuclee ca si placile de gaming, vor avea in jocuri, aceeasi performanta. Exact aceeasi. Un Quadro cu 96 CUDA cores va fi identic in Crysis 2 cu un GT 540M care are de asemenea 96 CUDA cores. Diferenta o fac Driverii pentru aplicatiile de grafica. Doar atat, si doar pentru atat, isi pot permite sa ceara un pret exorbitant pentru un Quadro, intrucat acei driveri optimiziati nu au voie sa aibe nici un bug, nici o eroare nimic. Altfel compania care cumpara acele placi pentru a-si duce la capat munca, va suferi pierderi. Si apoi Nvidia s-ar alege cu multe procese pe cap :) ]

 

Memoria, poate sa fie si 2gb sincer. La cat de ieftine sunt memoriile DDR3 la ora actuala, iti iei 8 sau 16 gb si ai rezolvat problema. 4 gb e deja un standard si intr-o destul de mare masura ajunge daca nu te apuci de programare, randari, masini virtuale si jocuri, toate in acelasi timp :)

 

In legatura cu Intel HD, generatia actuala, este chiar foarte buna. Intel HD = Nvidia GT 520 = Radeon 6470M. Intr-o destul de mare masura, un latptop care are si Intel si una din acele placi, este o eroare inginereasca :) Sau alte combinatii de gen i7 Quad core si placile low end Nvida si AMD. Cele mai echilibrate optiuni la ora actuala raman i5-24XXM sau i7-2XXXQM cuplate cu minim GT 540M.

 

Desigur, mai exista problema ca traim in Romania si preturile sunt usor piperate.

In America, un Asus gaming cu i7-2630QM si GTX 460M si 2 hard-uri de 500 gb minim, costa in bani romanesti....36-37 bulioane.

 

P.S. Ce spune nenea de LCD si LED e vrajeala absoluta. Toate ecranele sunt pe tehnologie LCD, difera sursa de iluminare a lor. In cazul unui LCD clasic e vb de 2 lampi cu mercur[neoane] situate in partea superioara si inferioara a display-ului. Si in cazul LED-ului, in loc de lampi, sunt LED-uri. Deci nu poate exista termenul de "LCD sau LED" :) Se cheama LCD with LED backlight.

 

Link to comment
Share on other sites

^that's what sayin'.

anyway poti sa dai +60 mil' pe un laptop cu procesor i7 da' sa fie d'ala cum e la pc gen "i7 extreme(ala de 40j' de milioane)".

Oricum workstationurile in general sunt mai bune pe pc deoarece intra mai mult ram,poti sa faci un sli etc+plus ca nu tre' sa stai cu lupa sa vezi detaliile.iti iei un monitor HP LA2405wg s'ala e.

Edited by Barcelona
Link to comment
Share on other sites

Workstation = Server ?

 

Dacă e vorba de calculatoarele de tip server este adevărat că îi poți băga RAM șu etc, dar OS-ul și administrația cam costă.

 

Un laptop nou, depinde de utilizare.

 

Eu am Asus K53-SJ și totuți performanța e bună.

Am observat că în ultima vreme, firmele care produc jocuri, nu mai pun accent așa mult pe procesor dacă minimul jocului este mai mic cu 500Hz.

I5 și I7 sunt bune pt tehnologia TurboBoost, în rest sunt o căruță de bani, iar pe un laptop mi se pare cam inutil.

Asta e părerea mea.

Link to comment
Share on other sites

I5 și I7 sunt bune pt tehnologia TurboBoost, în rest sunt o căruță de bani, iar pe un laptop mi se pare cam inutil.

 

i5 si i7 ofera performanta garla la consum infect de mic[chiar si fara TurboBoost]. Si pana la urma, asta vrei de la un laptop nu? Sa tina mult fara ca viitoarele aplicatii sau sisteme de operare sa-l gafaie ;)

 

Si in legatura cu pretul, la ora actuala sunt oferte mult mai bune ca raport perf/pret decat acum 2 ani :)

Link to comment
Share on other sites

Kyky@

Workstation=d'ala pentru grafica....3d,photoshop,corel,draci,laci si toata gama

Daca os'u si administratia costa atunci dece d*cu' 'ti iei server?:))

Ba se pune accent pe procesor,da' mai mult pe placa video.de exemplu:hot pursuit(2010) iti trebuie cred gtx 580,6950 sa mearga pe full.The runu' e mai al dreacu' la cerinte.Si faza e ca amandoua au limita de 30fps :)).Gta IV,un joc optimizat de pe consola excrecabil,i mean iti trebuie la drivere,patchuri pt fps'uri si tweakuri + pc de 2000 eur ca sa'l joci doar la 30 de fps pe full.(e un vid. pe yt cu 2000'u ..gameplay gen)

Din ce in ce jocurile cer mai mult..i mean iti trebuie sli cu 6990 ca sa mearga la 30fps metro 2033.Mai e si the witcher care mananca s'asta la resurse...

Faza e asa:Aia optimizeaza de pe consola ca d*cu un joc si ii pun cerinte de 120'j de milioane si dupa tot ei se plang ca nu'l joaca/cumpara(defapt downloadeaza :)) ) nimeni.

 

Link to comment
Share on other sites

e un laptop cu 3 ecrane da' costa vre'o 3000$

pai...banuiesc ca poti sa conectezi un monitor ceva...

ce intelegi tu prin "imaginea principala s'o impart in 3?"

adica...http://www.machinesthatgobing.com/computers/alienware-48-inch-monitor/ <-ceva de genu' asta numa' sa fie impartit in 3?...

ori bagi un monitor ori...nu stiu altceva..

daca era pc se putea...da' trebuia sa ai o placa video care sa permita 3 monitoare.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

sunt mici secrete ale celor au luat teapa deja, ori privesc zilnic pe siteuri de specialitate

insa, laptop-urile nu sunt facute pentru jocuri!

va garantez ca o sa aveti vesnic probleme daca le luati pentru asta.

 

e clar deja, toate laptop-urile sunt la fel de...la fel

daca nu iei unul cat casa de scump, nu te mai obosi, oricum nu sti niciodata ce nimeresti

nu-ti dau voie sa le verifici inainte, apoi ramai la mana lor

decat firma mai ramane...cumva de onoare

Edited by de belea
Link to comment
Share on other sites

Hai sa ma laud un pic cu desktopul primit de Paste de la copii:

Componente Calculator

- Carcasa CoolerMaster HAF 932 Advanced

http://www.cel.ro/carcase/carcasa-cooler-m...advanced-l/poze

- Placa de baza

http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/evga/...132-bl-e758-a1/

- Procesor

Intel Core i7 920 2.66GHz skt 1366 Nehalem Box

- Memorie RAM

http://www.pcgarage.ro/memorii/corsair/xms...channel-3x-2gb/

- Placa Video

http://www.dvhardware.net/article37702.html

- H.D.D.

156GB Western Digital WDC WD1600JD-00HBB0 ATA Device (SATA)

488GB Western Digital WDC WD5000AAKS-00YGA0 ATA Device (SATA)

1954GB Western Digital WDC WD2002FYPS-01U1B0 ATA Device (SATA)

- Monitor Philips 190C

- DVD Writer LG with LightScribe

- WebCam Apollo Multimedia

- U.P.S. AEG 1000W

- Sursa alimentare 750W

-Boxe Dell

-Mouse cu laser.

-Tastatura Microsoft

Cam asa arata montat:

desktopst.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

MAMAAAAAAAAAAAA CE-I ACOLOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

 

Big eu in locul tau as lasa plimbarile prin parc si m-as pune sa joc toate jocurile.2,5 tb spatiu :O(2500 de gb)

 

 

de belea@poate alea de la alienware(unele au sli la placa)..defapt poti considera si asusurile alea gaming.dai 60 de milioane pentru componente mai bune decat la alienware care e +100 si pentru care dai 10 pentru numele firmei si luminite,beculete..

da' se incalzesc ca d*cu'/

 

Edited by Barcelona
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...