Jump to content
Vesperala Forum

Wireless


Recommended Posts

Salve!

 

So..am decis sa'mi bag net prin wireless..

am cateva intrebari:

1.daca am router mai imi trebuie adaptor?

2.pot sa'l folosesc numa' la un calculator?adica doar la 1 desk..fara laptop,ps,telefon etc?

3.trebuie sa am modem pt internet ca sa pot sa bag net?

4.Wirelessu'.Asta'i bun?am citit reviewurile si cica'i bun..

 

 

 

PS-cred ca nu am postat unde tre'..

PS1-unde'i gliph cand ai nevoie de ea :lol: :imao:

Link to comment
Share on other sites

1. Iti trebuie un router cu slot USB. De exemplu un TPLINK 3420 (daca nu ma insel)

2. Dupa ce-l pui in functiune, te duci pe site-ul producatorului si descarci ultimul firmware si faci update la router,, fiindca,,mai mult ca sigur, firmware-ul original nu are driver pt. modemul tau de vodafone. Acuma, nu stiu ce stickuri vinde Vodafone, dar eu am unul de la orange (model Huawei E-160, iar routerul nu avea driver pt. el),, dar am gasit firmware potrivit pe site.

3. Foarte important! ---->scoti cartela SIM din stick, o pui intr-un telefon, si setezi ---> PIN request = OFF

 

...setarile de conectare sunt mai stufoase,, si nu ti le pot spune acum, din memorie.

Sper sa te descurci :)

Link to comment
Share on other sites

Barcelona, :) reteaua trebuie sa arate asa:

 

1. Modem GSM (are mufa USB arata ca un stick)

2. Router wireless care are mufa-mama-USB

3. Laptopurile au in general placa de retea wireless, dar daca ai un caldulator tip desktop (deci ladita alba cu polita motorizata pt.cafea),, atunci trebuie sa cumperi ori o placa de retea wireless, ori un stick-wireless.

 

Stiu, stickurile au o problema:

un modem GSM, un stick de memorie, un adaptor de maus, un modem, sau un adaptor bluetooth,, toate arata la fel.. Totusi, chestiile aste au functiuni total diferite.

 

Nu le numi pe toate, pur si simplu ''ADAPTOR'', fiindca nu intelege nimeni la ce te referi.

 

:hatoff:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...