Jump to content
Vesperala Forum

Lectura clasica si cea virtuala


Mnemosyne

Recommended Posts

  • 4 months later...
Cum preferati ? Au aparut e-book-urile? Biblioteca s-a digitalizat . Cum putem sa ne intoarcem la esenta cand totul devine o masura de biti ?

 

Mai, intreaba fata ceva pe-aici, de ce nu ziceti niciunul nimic? :confused: Ca eu as zice, dar mi-e ca ma fac de ras, nu stiu termenii astia noi. :blush-1:

 

Rhini, daca inteleg eu corect intrebarea, nu ne mai putem intoarce la esenta. Din simplul motiv c-am diluat-o intr-atat, pana am reusit s-o facem apa chioara. Progresul a adus mult, dar a si luat tribut greu. Cititul "cu cartea-n mana" doar pentru varstnici mai inseamna ceva. Pentru ei a insemnat aproape totul.

Biblioteca digitala este rece, Rhini. Searbada, uscata. N-o simti, n-o poti trai, nu te poti contopi cu cartea. Si sufletele oamenilor tot asa vor deveni. De gheata.

 

Link to comment
Share on other sites

Mai, intreaba fata ceva pe-aici, de ce nu ziceti niciunul nimic? :confused: Ca eu as zice, dar mi-e ca ma fac de ras, nu stiu termenii astia noi. :blush-1:

 

Rhini, daca inteleg eu corect intrebarea, nu ne mai putem intoarce la esenta. Din simplul motiv c-am diluat-o intr-atat, pana am reusit s-o facem apa chioara. Progresul a adus mult, dar a si luat tribut greu. Cititul "cu cartea-n mana" doar pentru varstnici mai inseamna ceva. Pentru ei a insemnat aproape totul.

Biblioteca digitala este rece, Rhini. Searbada, uscata. N-o simti, n-o poti trai, nu te poti contopi cu cartea. Si sufletele oamenilor tot asa vor deveni. De gheata.

 

Ai dreptate

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Iubesc cărţile tipărite, dar n-am nicio problemă să citesc pe calculator.

 

Îmi plac la nebunie coperţile.O idee, un desen pt povestea din carte.

 

Coperţi --> 1 , 2, 3 etc.

 

Aliniate cu coperta la vedere - aşa mi-ar plăcea să stea cărţile în bibliotecă.Ar fi un vizual de continuă inspiraţie. :D:

 

Cred că lectura cărţii tipărite şi e-lectura, cinematograful şi filmul scos din buzunar coexistă f bine, aşa cum coexistă multe alte lucruri vechi şi noi.Cele noi vin în întâmpinarea unor nevoi noi.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Incepusem, la un moment dat, sa citesc de pe tableta. M-am lasat repede. Ma gandisem ca pot avea zeci de mii de carti intr-un singur loc. Fara spatiu fizic ocupat prin casa. Dar nu mi-a placut deloc aceasta metoda de a citi. Totusi, dezavantajul faptului ca am renuntat a fost ca, atunci cand a trebuit sa ma mut, am umplut o masina numai cu carti. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Cu ce citeai de pe tabletă? Eu foloseam Cool Reader, dar am trecut pe Moon Plus Reader, mi se pare mai bun (și - foarte important - nu crapă). Cool Reader crăpa random și uita unde am rămas.

 

Mai am și un Kindle Touch 4, de care sînt foarte mulțumit (acum e la încărcat, nu l-am mai folosit de ceva vreme), e bun în special vara, pentru că se poate citi de pe el la soare.

Link to comment
Share on other sites

Imi place sa citesc poezi. Sa le inteleg sensul ascuns printre randuri. Azi rasfoind printre sute de catarge am dat de strofele acestea cu ecouri adanci

 

Glossă

 

Vreme trece, vreme vine,

Toate-s vechi şi nouă toate;

Ce e rău şi ce e bine

Tu te-ntreabă şi socoate;

Nu spera şi nu ai teamă,

Ce e val ca valul trece;

De te-ndeamnă, de te cheamă,

Tu rămâi la toate rece.

 

Multe trec pe dinainte,

În auz ne sună multe,

Cine ţine toate minte

Şi ar sta să le asculte?...

Tu aşează-te deoparte,

Regăsindu-te pe tine,

Când cu zgomote deşarte

Vreme trece, vreme vine.

 

Nici încline a ei limbă

Recea cumpăn-a gândirii

Înspre clipa ce se schimbă

Pentru masca fericirii,

Ce din moartea ei se naşte

Şi o clipă ţine poate;

Pentru cine o cunoaşte

Toate-s vechi şi nouă toate.

 

Privitor ca la teatru

Tu în lume să te-nchipui:

Joace unul şi pe patru,

Totuşi tu ghici-vei chipu-i,

Şi de plânge, de se ceartă,

Tu în colţ petreci în tine

Şi-nţelegi din a lor artă

Ce e rău şi ce e bine.

 

Viitorul şi trecutul

Sunt a filei două feţe,

Vede-n capăt începutul

Cine ştie să le-nveţe;

Tot ce-a fost ori o să fie

În prezent le-avem pe toate,

Dar de-a lor zădărnicie

Te întreabă şi socoate.

 

Căci aceloraşi mijloace

Se supun câte există,

Şi de mii de ani încoace

Lumea-i veselă şi tristă;

Alte măşti, aceeaşi piesă,

Alte guri, aceeaşi gamă,

Amăgit atât de-adese

Nu spera şi nu ai teamă.

 

Nu spera când vezi mişeii

La izbândă făcând punte,

Te-or întrece nătărăii,

De ai fi cu stea în frunte;

Teamă n-ai, căta-vor iarăşi

Între dânşii să se plece,

Nu te prinde lor tovarăş:

Ce e val, ca valul trece.

 

Cu un cântec de sirenă,

Lumea-ntinde lucii mreje;

Ca să schimbe-actorii-n scenă,

Te momeşte în vârteje;

Tu pe-alături te strecoară,

Nu băga nici chiar de seamă,

Din cărarea ta afară

De te-ndeamnă, de te cheamă.

 

De te-ating, să feri în laturi,

De hulesc, să taci din gură;

Ce mai vrei cu-a tale sfaturi,

Dacă ştii a lor măsură;

Zică toţi ce vor să zică,

Treacă-n lume cine-o trece;

Ca să nu-ndrăgeşti nimică,

Tu rămâi la toate rece.

 

Tu rămâi la toate rece,

De te-ndeamnă, de te cheamă;

Ce e val, ca valul trece,

Nu spera şi nu ai teamă;

Te întreabă şi socoate

Ce e rău şi ce e bine;

Toate-s vechi şi nouă toate:

Vreme trece, vreme vine.

 

poetul cred ca stiti cine ii ...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Clasic, e mult mult multtttttttt mai fain. Ce poate fi mai placut decat o carte ingalbenita cu mirosul ei specific de "vechi", o carte de aventuri care-ti strarneste curiozitatea prin ea insasi "oare cine a mai citit-o? cine a mai trait aceleasi emotiii si intrebari ca mine?" sau macar una noua, mirosul de tipar este... delicios :lol:

Link to comment
Share on other sites

Kindle ține minte unde ai rămas, are ca un soi de semn de carte încorporat. Ai și search :D: Și adnotări. Și am impresia că dacă-l înregistrezi (ceea ce eu n-am făcut) poți să sharezi adnotările cu alții, și să citești ce părere au avut alții despre anumite pasaje, sau să le împărtășești părerea ta, și asta fără să zmângălești cartea.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Exista semne de carte. Mult mai misto. Am vreo 50. Aveam mai multe, le-am pierdut cu mutarile sau le-am dat o data cu cartile. Si faza e ca le pot refolosi, deci nu sunt niciodata prea putine. De share-uit pasaje, pot sa o fac pe facebook. :lol: Sau alte site-uri antisociale. Chestia cu adnotarile e folositoare, totusi. Exista solutii si in mediul traditional. Post-it-uri. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...