Jump to content
Vesperala Forum
Eonica

Gaura de ozon peste Romania

Recommended Posts

Iaca dupa eruptii vine si gaura de ozon peste noi. Vezi aici cum evolueaza gaura asta de ozon. Eu tot nu pricep cum o gaura se poate deplasa, dar e drept ca nici n-am studii de specialitate in domeniu. Asa o fi ca prea o spun strainezii cu foc. O sa sfarsim precum crapul la tigaie.

Si daca e asa, cum ne afecteaza, cum ne aparam sau n-avem cum?!

:) Stăm în casă, dacă nu suntem nevoiţi să ieşim.

Eu am mâine seminar.

Şi uite aşa, se făcu şi gaură în cer...

:) Stăm în casă, dacă nu suntem nevoiţi să ieşim.

Eu am mâine seminar.

Şi uite aşa, se făcu şi gaură în cer...

daca nu iei macar 5 chiar ca se face gaura in cer :uf:

Ba mai mult, se lasa si norul radioactiv purtat de vant tot pe la noi. Maaaai mai mai, parca am fi buricul pamantului. :rade:

Gaura in ozon deasupra Romaniei? Tot stratul de ozon care inconjoara Pamantul e o gaura. Si nu e o gaura noua.

Si "norul" ala nu a parcurs drumul Japonia - Romania trecand doar prin cele doua tari. Poate s-a mai schimbat geografia de cand nu am mai citit eu litaratura de domeniu, dar nu suntem chiar vecini cu Japonia. :lol: De data asta, nu suntem cei mai oropsiti. :D:

Inca una pe langa cele doua. Se apropie si ploile acide din cauza razboiului din Libia. La bulgari cica au ajuns. Maaai sa fie. V-am spus eu ca suntem buricul pamantului?

"Se pare că emisiile de gaze toxice sunt exagerate, nivelul de dioxid de carbon din atmosferă fiind alarmant, iar până la finele secolului, adică în mai puţin de 90 de ani, e posibil ca temperatura globală să crească cu până la 4 grade Celsius, depăşind cu două grade pragul de alertă.

În prezent mediul înconjurător are de suferit, oamenii sunt afectaţi deoarece media de temperatură a crescut cu numai un grad, iar dacă va creşte cu patru grade, aşa cum se preconizează, efectele vor fi devastatoare.

Mai mult, deja e târziu că încercăm să mai facem ceva. Chiar dacă vor fi luate măsuri de stopare a emisiei de gaze, chiar dacă nu se vor mai tăia atât de multe păduri, s-a făcut prea mult rău pentru a opri schimbarea. Singura noastră şansă e să încercăm să diminuăm răul cât de mult se mai poate."

Si tot imi vine-n gand intrebarea Samsarei : "S-a meritat?" Daca aici ne-a adus progresul mult trambitat, s-a meritat investitia in el, in inovatiile "geniale"?

"Se pare că emisiile de gaze toxice sunt exagerate, nivelul de dioxid de carbon din atmosferă fiind alarmant, iar până la finele secolului, adică în mai puţin de 90 de ani, e posibil ca temperatura globală să crească cu până la 4 grade Celsius, depăşind cu două grade pragul de alertă.

În prezent mediul înconjurător are de suferit, oamenii sunt afectaţi deoarece media de temperatură a crescut cu numai un grad, iar dacă va creşte cu patru grade, aşa cum se preconizează, efectele vor fi devastatoare.

Mai mult, deja e târziu că încercăm să mai facem ceva. Chiar dacă vor fi luate măsuri de stopare a emisiei de gaze, chiar dacă nu se vor mai tăia atât de multe păduri, s-a făcut prea mult rău pentru a opri schimbarea. Singura noastră şansă e să încercăm să diminuăm răul cât de mult se mai poate."

Si tot imi vine-n gand intrebarea Samsarei : "S-a meritat?" Daca aici ne-a adus progresul mult trambitat, s-a meritat investitia in el, in inovatiile "geniale"?

ma scuzi ca intervin :rolleyes:

noi santem ca romani cu 200 de ani in urma altora :lol:

si oricum platim taxa de poluare si mai mare din 9 decembrie :tomato: