Jump to content
Vesperala Forum

politicieni.ro


Recommended Posts

Starea natiei

 

"Se întoarce Piedone. L-a durut ce l-a durut în suflet, după care a început să aibă dureri și-n fund…

Și-a zis: aa, Colectiv, clubul ăla de la mine din sector în care au murit atâția tineri?, da parcă îmi spune ceva, dar haideți să ne vedem de viață. Mă rog, ăștia care o mai avem.

Nu ți-e, omule, rușine?"

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 170
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

"Păi, bine fraților, așa ne-a fost înțelegerea? Atât v-a ținut compasiunea pentru dezastrul din fatidica noapte de octombrie? Cinci luni??!! Mai mare rușinea pentru o nație care ani la rând ieșea în stradă și urla: Noi de aicea nu plecăm acasă! Sau, ca să mergem și mai adânc către izvoarele neatârnării noastre naționale: Pe aici, nu se trece! Unde au dispărut toate acele elemente care ne-au definit secole la rând?

 

E și normal să asistăm la încercarea lui Piedone să se înscăuneze în fotoliul de edil. Doar a plecat forțat de stradă și de împrejurări! Creduli sunt cei care au sperat că a lui carieră e sfârșită! Dihonia nesimțirii și tupeului de mahala nu moare niciodată! Și cu atât mai mult ea trăiește și se mărește pe zi ce trece în dimensiuni, cu cât societatea, cea care ar fi trebuit să iasă în stradă să-l jugănească pe derbedeul care înainte făcea pe justițiarul prin piețe, (luându-i în răspăr pe cei, chipurile incorecți – așa ni-i zugrăvea presa adulatoare din cârdul lui, dar care, o spune folclorul local, nu voiau să cotizeze la fondul de bază al camarilei), preferă să stea să bocească, precum fata mare rămasă nemăritată, la căpătâiul mafiotului Spoitoru (ajuns și ăsta mare valoare națională).

 

Piedone face parte din marea șleahtă a nesimțiților postdecembriști lipsiți de orice scrupule și care ar face orice ca să ajungă din nou pentru a fi primul la țâța cu bani a Primăriei. Dar cine să priceapă și să-l sancționeze?"

 

 

Link to comment
Share on other sites

Preşedintele Klaus Iohannis a donat 1500 de lei în vederea achiziționării de către statul român a operei lui Constantin Brâncuși "Cumințenia Pământului. Alţi oficiali care au donat au fost Vlad Alexandrescu, ministrul Culturii (100 de euro), Adrian Curaj, ministrul Educaţiei (450 de lei) şi Anca Dragu, ministrul Finanţelor (500 de lei), Marius Bostan, ministrul pentru Societatea Informaţională (2000 de lei). Campionul donaţiilor este Victor Vlad Grigorescu, ministrul Energiei, care a donat 8000 de lei.

 

Link to comment
Share on other sites

KWI a donat deci un salariu de profesor; adică a facut donaţia în calitate de profesor, interpretez eu. :angelnot: Eh, unde-i Ponta cu calităţile lui multe, de premier şi deputat. Atunci să fi văzut donaţii.

Link to comment
Share on other sites

Au anunțat că dacă nu se strânge toată suma, se înapoiază donațiile. Așa că nu e prea riscant să donezi, faci impresie bună și știi că-i primești înapoi, că milioanele alea de euro nu se strâng.

 

În altă ordine de idei, Ciucu pe care voiam eu să-l votez la primărie s-a înscris în PNL, deci nu-l mai votez, că e fripturist, huo, huo!

 

Până la urmă rămâne doar Șordan :(

Link to comment
Share on other sites

Eram pe strada cand trecu convoiul celor din Rovinari, se miscau anevoios oamenii, obosisera deja, isi strigau nemultumirile, necazurile, o mare de tristete simtii cum imi inunda sufletul... o tacere de mormant pastrara trecatorii . Cum apropie suferinta si revolta oamenii !

" Trezeste-te, Romania!" Asa strigau. :(

 

Eu am auzit altceva.

 

Adu-ti aminte Romania!

 

Sa le fie rusine!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Mda... :think:

 

"Cu tine vorbesc, cutremuratul de scârbă, indignatul şi dezamăgitul. Ai toate motivele din lume să stai acasă duminică, cum vor face foarte mulţi din jurul tău. Oferta marilor partide arată prost, nu mai ai încredere în nimeni şi te-ai convins în 26 de ani că toţi fură, indiferent pe cine alegi. În mintea ta de om raţional şi grijuliu cu votul lui a încolţit demult ideea că nu vei putea schimba nimic în veci. Stiu, cunosc foarte bine satisfacţia interioară pe care o simţi la gândul că vei întoarce spatele tuturor. Te protejezi, te simţi chiar puţin superior şi imposibil de păcălit încă o dată. Eliberat de răspunderea alegerii, te refugiezi de mizeria politică într-un ecosistem unde întâlneşti tot mai mulţi prieteni, la fel de mulţumiţi că, în sfârşit, au descoperit reţeta unei vieţi liniştite.

Fără politică e chiar mai bine. Nu te mai cerţi la nesfârşit cu cei mai buni prieteni în fiecare weekend şi descoperi de pe noua ta bicicletă frumuseţea naturii, berea băută senin, fără spume la gură şi noduri în gât. Dacă te uiţi mai bine la ceilalţi, care încă îşi mai pierd vremea cu fleacurile politice, te umflă râsul cât de proşti, orbi şi naivi au rămas în comparaţie cu tine. Spre deosebire ei, tu ai avut norocul să te luminezi la timp.

 

Insa, profitând de absenţa ta absolut justificată, de protestul tău mut, toţi penalii şi borfaşii ăia de pe liste vor fi votaţi cu entuziasm de cealaltă Românie, de compatrioţii tăi mai indolenţi, mai neinformaţi, mai uşor de manipulat şi de cumpărat decât tine. Tu, am convenit deja, nu mai poţi fi tras pe sfoară prea uşor încă o dată.

Dar cealaltă Românie există şi va exista mereu la marginea ecosistemului tău oricât te străduieşti să nu o mai vezi. Partidelor li se va rupe de absenteismul uriaş, de votul de blam dat de o parte din societate. Se vor bucura, chiar, că, în sfârșit, au scăpat de tine, că nu le mai încurci socotelile la vot."

Link to comment
Share on other sites

Asimetricul e răzbunat:

 

Dacă ajunge Firea primar în capitală, bucureștenii nu mai au voie să facă mișto că a fost Mazăre primar la Constanța. (de pe Twitter)

Link to comment
Share on other sites

Suntem un popor de .......daca alegem primari care sunt in puscarie, atunci seful penitencirelor ar trebui sa fie presedinte, iar adjunctul prim-ministru!

Si cei care am votat sa mergem cu totii la puscarie ca ii avem pe toti acolo!

Link to comment
Share on other sites

Suntem un popor de .......daca alegem primari care sunt in puscarie, atunci seful penitencirelor ar trebui sa fie presedinte, iar adjunctul prim-ministru!

Si cei care am votat sa mergem cu totii la puscarie ca ii avem pe toti acolo!

 

Ai dreptate. Trebuia data lege prin care sa fie interzisa candidatura acestor oameni. Pentru ca , la nesimtirea lor , numai asa pot fi impiedicati sa iasa ca paduchii in frunte hotii si escrocii astia. Dar cine s-o dea? Cum, Doamne sa poata candida puscariasi, oameni cercetati cu probe solide, indicii temeinice, de catre DNA, nici macar celor asupra carora planeaza suspiciuni de tot felul de marlanii nu le-as mai da dreptul de-a candida, decat dupa ce justitia ii scoate albi ca neaua. Nicidecum inainte, prezumtia de nevinovatie , cand vorbim de functii atat de inalte , nu ar trebui invocata in atare situatii. Ca niciodata nu iese foc fara fum.

Link to comment
Share on other sites

in realitate nici vorba de doctrine clare de dreapta sau de stanga, doar de interese strict materiale . vezi traseismul grotesc dictat de aceste interese. un haos, o nebuloasa, cand facem un pas inainte facem si doi -trei inapoi. narcisa a votat ecologistii si-acum ii cauta cu lupa.

Link to comment
Share on other sites

narcisa a votat ecologistii si-acum ii cauta cu lupa.

 

Ce ceata deasa, cum sa mai gasesti cararea? Am zis c-oi putea si eu salva vreun pom, vreun animal, vreun firicel de iarba... ca altceva... :(

Mai, oameni buni, cum, spuneti-mi cum au putut romanii sa-l voteze pentru inca un mandat pe primarul ala prins beat la volan care, fugind cu politistii pe urma lui, a sarit gardul la un consatean si-a ramas agatat intr-un tufis pe-acolo? " Dom' primar, iesi, dom'le de-acolo, ca sperii copiii si te mananca cainii, ce cauti in curtea mea...?" :imao:

 

Link to comment
Share on other sites

"Noul primar Capitalei, Gabriela Firea, a declarat, marţi seară, la B1 Tv, că va face totul pentru ca transportul public de suprafață din București să fie gratuit."

 

Ma-ntreb cine va mai prinde un loc in mijloacele astea de transport, ca si cu bani era nenorocire cu aglomeratia...

Link to comment
Share on other sites

E stupidă. A început bine. Parcul de vehicule este grav subdimensionat, dar nimic în direcția asta - doar pomeni. Pe urmă probabil o să zică cu tupeu că după ce că e gratis ne mai și plângem. Bătaie de joc.

Link to comment
Share on other sites

E stupidă. A început bine. Parcul de vehicule este grav subdimensionat, dar nimic în direcția asta - doar pomeni. Pe urmă probabil o să zică cu tupeu că după ce că e gratis ne mai și plângem. Bătaie de joc.

 

Da, si eu tot asa vad situatia.

 

Link to comment
Share on other sites

Suntem un popor de .......daca alegem primari care sunt in puscarie, atunci seful penitencirelor ar trebui sa fie presedinte, iar adjunctul prim-ministru!

Si cei care am votat sa mergem cu totii la puscarie ca ii avem pe toti acolo!

 

Sa nu exageram!

 

Eu vad partea buna. Absenteism care sa confirme faptul ca avem rules si nu conteaza neaparat cine iese.

 

Democratia asta televizata cam apune.

 

E un pas.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Românii mai deţin doar 30% din suprafaţa agricolă a ţării! :(

 

Si de ce ar conta proprietarul?

 

Fiindca asa e manipulata pulimea?

 

Toti proprietarii straini de terenuri le vand si le cumpara fara greturi.

 

Neirigat este cam 5000-6000 euro la strigare si pseudocadastrat. In real nu sare de 3000-3500 euro/hectar. Cadastrarea este deja o iluzie.

 

Si nu prea reusesc sa vanda nimic. Prefera 200 euro chirie pe hectar.

 

Ne vaietam ca prostii.

 

Bataia mare si pe care pulimea nu a vazut-o este pe ADS.

 

daniel constantin va spune ceva? ponta va spune ceva?

 

De fapt seful lui constantin si socrul(sarbu) lui ponta.

 

Bleah.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

asa e manipulata pulimea?

 

Ne vaietam ca prostii.

pe care pulimea nu a vazut-o .

 

Bleah.

 

Aia e! Cnd credeam ca-mi e si mie bine, sa ma desfasor sloboda cu suprematia-n brate, hop si RoAp din cele ceturi dese cu gardul de maracini in fata :tomato: ! Apoi, sefule RoAp, de cand e lumea lume doar prostii se vaita, ca doar pe ei ii doare. Desteptii se descurca luand din farfuria pu... in fine, cum zisesi tu mai sus, da :yes:

 

Link to comment
Share on other sites

Aia e! Cnd credeam ca-mi e si mie bine, sa ma desfasor sloboda cu suprematia-n brate, hop si RoAp din cele ceturi dese cu gardul de maracini in fata :tomato: ! Apoi, sefule RoAp, de cand e lumea lume doar prostii se vaita, ca doar pe ei ii doare. Desteptii se descurca luand din farfuria pu... in fine, cum zisesi tu mai sus, da :yes:

 

Aici eu am exagerat, clar!

 

Haideti s-o dreg. Prunimea suntem noi.

 

Citat din cele dese ceturi dacice. Fara maracini pentru ca dacii au considerat ca maracinii fac santier rau cu cele scrise.

 

Si i-au indepartat.

 

Pe maracini, desigur. Absolut.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...