Jump to content
Vesperala Forum

Copiii care beau cola sunt expusi la boli!


absolutep0wer

Recommended Posts

75% dintre copiii americani beau zilnic sucuri bogate în cofeină, de tip cola, arată un studiu recent. Pentru a ajunge la această concluzie, cercetătorii americani au întrebat 2.000 de părinţi, care aveau copii cu vârste cuprinse între 5 şi 12 ani, cât de des beau micuţii cola.

Rezultatul sondajului a arătat că astfel de sucuri nu lipsesc din dieta zilnică a copiilor.

Medicii pediatri şi nutriţionişti atrag atenţia asupra pericolului la care părinţii îi expun pe minori, lăsându-i să bea astfel de băuturi. Sucurile bogate în cofeină sunt asociate cu apariţia ADHD-ului, tulburări ale somnului, lipsa puterii de concentrare şi compromit sănătatea oaselor, din cauza cofeinei conţinute.

 

Link to comment
Share on other sites

cercetătorii americani au întrebat 2.000 de părinţi, cât de des beau micuţii cola.

Nu apar neaparat sucul asta, dar pe mine nu m-a convins ca fix COLA ar fi de vina.

Oare nu cumva patrunjelul din supa face rau in combinatie cu cola? :D:

 

O fi intrebat macar si despre cantitatea consumata? despre momentul zilei in care copilul o bea? despre faptul ca o bea pe stomacul gol sau nu? Daca e din frigider sau calda? Au intrebat si despre milky way, cascavalul pane, supa de fasole, pireul de castane? ...ma-ndoiesc.

 

+ inca o suta de parametri ce pot da peste cap rezultatul ...ma rog.

Oricum, inca un studiu facut degeaba. Sper ca n-a costat mult. :imao:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Eu am vazut si invers: copiii care au boli, sunt expusi la cola.

Cand eram io copil, cola era foarte buna. Pepsi se gasea la sticla si cand facea tata rost de cate vreo lada, era beton. In rest, ne delectam cu brifcor.

Partea nasoala este aceea ca desi nu mai imi place la fel de mult, singurul suc din comert care imi pare buvabil e Cola Zero. Partea buna este ca, mai nou, ambalajul ne asigura ca are arome naturale si zero conservanti. Practic, poti s-o bei si pe stomacul gol. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...