Jump to content
Vesperala Forum

Uniunea Social-Liberala


Eonica

Recommended Posts

Este înfricoşător ce se petrece în România zilele-astea. Opoziţia s-a unit ca un animal încolţit care e gata să muşte şi să zgîrie, să facă orice ca să scape. Mă întreb ce i-a putut speria în halul ăsta. Probabil le cam miroase a bulău.

 

Eram niţel supărat că l-am votat pe Orban la primărie, ba chiar i-am dat şi semnătură, şi p-ormă o luase pe ulei. Acum s-a mai spălat un pic, a fost singurul din PNL care a votat contra.

 

Recapitulare. De cîţiva ani nu mai avem partid liberal, PNL-ul era doar cu numele, iar partidul lui Stolojan a fost asimilat de Borg. Acum nu mai avem deloc partid de dreapta. Chiar dacă Boc trage încă dreapta, PDL-ul e un partid destul de confuz, probabil n-o să mai ţină mult. Viitoarele bătălii se vor da între socialişti şi comunişti.

 

Am deschis mai deunăzi televizorul pe televiziunea de partid şi de stat să văd ce trebuie să creadă poporul despre alianţa asta contra naturii, şi m-am lămurit. La inevitabila întrebare despre nepotrivirea de doctrine, a venit o patrupedă şi a răspuns, sec: doctrinele nu ţin de foame. Nu cred că mai e ceva de comentat.

 

Acum se dicută despre opoziţia unită şi suspendarea lui Băsescu strict în termeni numerici. Cîte voturi avem? Nu mai contează nimic altceva. Încălcarea Constituţiei? Chichiţă, găsim noi ceva. Cota unică? Taci, să nu te-audă cineva. Program politic? Da, sigur, avem, programul apare săptămînal în TV Guide.

Link to comment
Share on other sites

Lectură interesantă. Viorel Hrebenciuc pe hotnews: http://www.hotnews.ro/stiri-politic-827709...i-ora-12-30.htm

 

Exemple:

 

- Credeţi că această struţo-cămilă Social Democrată şi în acelaşi timp Liberală va fi agreeată de electoratul care posedă discernământ şi o minimă pregătire cetăţenească ?

R: Cel putin in momentul de fata aceasta Alianta este agreata de peste 60% din electorat. In ce masura poseda discermanant sau nu, e o alta discutie. Tin sa va reamintesc ca mai sunt tari in care asemenea aliante au functionat, cum dealtfel functioneaza de ani de zile si la PE.

 

- impozit progresiv sau cota unica?

R: Impozit progresiv mai mic.

 

(nu m-am lămurit mai mic decît ce, şi nici dacă chiar au avut dicuţia asta cu PNL-ul)

 

- Singurul plan, concret, spus raspicat, al USL este schimbarea lui Base. Restul, cel putin de aici vazut, e gargara, pomana electorala ieftina. Credeti ca e de ajuns acest plan pt a castiga alegerile?

R: Intr-adevar, discutiile in jurul schimbarii lui Basescu au aparut mult mai des decat planurile concrete referitoarea la ceea ce avem de gand sa facem. Aceasta este si preocuparea noastra, de altfel.

 

- Despre ce principii politice se mai poate vorbi in Romania cind dreapta se aliaza cu stinga? Credeti ca oamnii sunt la fel ca si politicienii fara nici un principiu moral sa accepte aceste aliante fara fond si forma?

R: Cred ca lumea este mai putin framantata de ideologie, si este preocupata de imbunatatirea situatiei economice a Romaniei.

 

- Care va fi politica fiscala a USL? Cota unica? Ce se va intampla cu TVA-ul?

R: Nu pot sa raspund in momentul de fata la aceasta intrebare.

 

- cum veti reda taierile salariale daca veti constata ca guvernul Boc le-a taiat in mod corect

R: Nu cred ca guvernul Boc le-a taiat in mod corect.

 

- Este adevarat ca primul lucru pe care l-ati negociat in actuala coalitie este ca va veti pastra locurile eligibile toti parlamentarii actuali?

R: Acesta nu este primul lucru care s-a negociat, dar nu va ascund faptul ca s-a discutat ca parlamentarii actuali sa-si pastreze colegiile pe care le au, daca si sondajele de opinie sunt favorabile acestui lucru.

 

(probabil este al doilea lucru, primul fiind să-l dea jos pe Base)

 

Merită citit tot, e interesant. Dacă vrei un rezumat, nu ştim ce o să facem, dar e clar că cilalţi au făcut mai rău şi trebuie înlăturaţi. Nu au nimic: 0 măsuri de ieşire din criză, 0 măsuri de orice fel, tot ce au negociat e să-l dea jos pe Base şî să-şi păstreze locurile. E cea mai găunoasă alianţă de pînă acum. Înainte toţi se mai chinuiau, măcar să inventeze nişte minciuni care să sune frumos. Acum, nimic. :blink:

Link to comment
Share on other sites

L-am citit pe tot. Multumesc ca mi-ai atras atentia asupra lui. Nu zice nimic, asa e. Guzganul Rozaliu n-o sa spuna niciodata mai mult de atat. Si a confirmat din nou acest lucru. Face ce a facut dintotdeauna. Sta cat mai retras desi e una dintre cele mai importante rotite ale partidului lui. Iese din cand in cand, stie el momentul in asa fel incat sa-l favorizeze.

Ca nu promite noua alianta nimic? Poate e mai bine asa, Si daca promiteau, oricum nu-i credea nimeni. Nici pe unii, nici pe altii. Poate e timpul sa nu mai promita nimic, oricum nu vor duce pana la capat nicio promisiune. Doar pe cele care au ca termen 2012.

Sa stii ca in ceea ce priveste tot acest interviu, am ramas cu o singura intrebare:

 

"Intrebare - Cand Dl Baconschi a fost audiat pt ministerul de externe, l-ati intrebat "de ce credeti ca a spus Papa ca Romania este Gradina Maicii Domnului?". As dori sa va pun si eu aceeasi intrebare: de ce credeti ca Papa a spus ca Romania este Gradina Maicii Domnului?

Va multumesc.

 

Raspuns: - Daca stiam, nu-l intrebam pe dl. Baconschi, care a fost ambasador la Vatica, si credeam ca stie mai multe."

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nu se teme de nimic. Isi pregateste terenul pentru viitoarele alegeri. Sa iasa tot dintre ai lui. Eu sunt total contra lui basescu(mi-e scarba sa ii scriu numele cu majuscula) dar sincer sa fiu nici aceasta alianta nu cred ca va da roade. Desi mi-as dori.... Lumea il uraste prea mult pe Iliescu , pe Geoana, pe Crin, pe Ponta.... Pe Iliescu stiu de ce , sau presupun, eram prea mic sa imi amintesc amanuntele dar cu ceilalti nu inteleg ce au. In orice caz, mi-e teama ca lumea ii va vota tot pe PDL-isti...mi-e groaza de treaba asta...

Edited by piko
Link to comment
Share on other sites

La câți milogi sunt în țara asta , n-o sa-i fie prea greu USL-ului să câștige . Pentru ca singurul plan pe care-l au , in afara de obsesia Basescu , pare să fie decât promisiuni de genul va dăm , va dăm și iar vă dăm . Evident , inapoi ...

Mi-ar fi placut dacă aduceau un pic si vorba despre muncă .

 

 

In alta ordine de idei , mă intreb dacă ăia din diasporă or fi buni doar să trimită bani în țară ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

La câți milogi sunt în țara asta , n-o sa-i fie prea greu USL-ului să câștige . Pentru ca singurul plan pe care-l au , in afara de obsesia Basescu , pare să fie decât promisiuni de genul va dăm , va dăm și iar vă dăm . Evident , inapoi ...

Mi-ar fi placut dacă aduceau un pic si vorba despre muncă .

 

 

In alta ordine de idei , mă intreb dacă ăia din diasporă or fi buni doar să trimită bani în țară ?

 

Basescu ce a facut din tot ce a promis? S-a smiorcait ca PSD-ul i-a lasat in gaura si ca el a luat tara in perioada de criza... a uitat ca e deja la ultimul mandat si ca el ca condus tara pana acum. Ce a facut in afara faptului ca a taiat? Da-mi tu exemple. A facut autostrazi? Unde?

Link to comment
Share on other sites

Basescu ce a facut din tot ce a promis? S-a smiorcait ca PSD-ul i-a lasat in gaura si ca el a luat tara in perioada de criza... a uitat ca e deja la ultimul mandat si ca el ca condus tara pana acum. Ce a facut in afara faptului ca a taiat? Da-mi tu exemple. A facut autostrazi? Unde?

Nu cred că e cazul sa mai avem vreun dialog . În ultimul pe care l-am avut ai dus mitocania pe culmi înalte .

Du-te și cântă la altă masa . Eventual , caută o masuță ca să poa' să ajungă la ea si buzițele alea ale tale , purtatoare de urme de fund de mazăre . Știi tu ce vreau sa spun ...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Atat stiu sa raspunda toti pupinbasestii. Exact cum ma asteptam. Niciun argument. Pur si simplu ura fata de opozitie si atat.Asta e motivul pentru care ne ducem d*cu de tot :lol:

Taicule , degeaba îti agiti războinic săbiuța aia a ta de plastic , si boantă pe deasupra . Pe mine n-ai cum să mă impresionezi . Îți trebuie mult mai mult de atât .

Nu cred ca poti sa-mi arati in ceva scris de mine ca l-am pupat , pe unde vrei tu , pe Basescu . În schimb tu cu dom' Mazare se pare ca ai o relatie , chiar daca intr-un singur sens , nu tocmai platonică . Și asta-i un eufemism cât farul ala mare de la tine din oraș .

Hai sa incercam sa nu mai comunicam . Nu de alta , dar chiar nu vreau sa raspund cu răutate la gânguritul tău ...

Te pupă nenea și promite că nu-ți mai adreseaza nici un cuvințel .

Link to comment
Share on other sites

Ar fi culmea sa-i voteze iar. Oriunde te duci, auzi lumea injurandu-i.

Eu cred că depinde şi în ce medii te-nvîrţi. Personal, nu aud prea multă lume înjurîndu-i. Bine, nici la televizor nu mă uit prea des, poate de-aia. Probabil, dacă ar fi alegerile acum, n-ar mai ieşi, dar asta e normal, scăderea în popularitate vine la pachet cu măsurile de austeritate. Dacă încep să se vadă şi nişte rezultate, s-ar putea să aibă o şansă. (e un dacă cam mare, recunosc)

 

Atat stiu sa raspunda toti pupinbasestii. Exact cum ma asteptam. Niciun argument. Pur si simplu ura fata de opozitie si atat.Asta e motivul pentru care ne ducem d*cu de tot :lol:

Piko, noi nu avem opoziţie. Avem o gaşcă care e veşnic contra. Asta nu înseamnă opoziţie. Opoziţia democratică nu se ocupă cu sabotajul, de exemplu. Datoria lor ar fi să vină cu programe politice alternative. Ei vin doar cu slogane. Puterea a făcut ceva, şi asta se vede (respectiv se simte). A scăzut salariile, a crescut TVA-ul. Nu-ţi plac, dar sînt măsuri luate de putere. Nu poţi spune că nu au făcut nimic, tocmai ţi-am dat două exemple. Poţi spune că nu au făcut nimic bun, dar asta e altceva. E dreptul tău să nu fii de acord.

Link to comment
Share on other sites

Nu te contrazic.Am ajuns la un nivel de saturatie cu astia. :lol: Va fi rau indiferent cu cine. Poate tin cu alianta din cauza ca urasc taierile si scumpirile. Dar nu ma cert cu nimeni pentru nimic , imi place doar sa il vad pe "nenea" ala cum se agita.I-am zis,nu va fi in stare sa aduca argumente pro-basescu niciodata. Atat.

Link to comment
Share on other sites

Poţi spune că nu au făcut nimic bun, dar asta e altceva.

 

In haosul creat , cine mai distinge cele 0,057 procente de "bine"...

 

 

Nu te contrazic.Am ajuns la un nivel de saturatie cu astia.

 

Nici eu nu mai contrazic pe nimeni, Doamne -fereste! :blush-1:

Cat despre nivelul de saturatie, l-am depasit de vreo 2-3 ani.

Link to comment
Share on other sites

Îi consideri o turmă de idioți care votează la comanda PDL-ului ?

 

 

Ii consider falsi patrioti care alearga la votare pentru tara, insa realitatea din tara nu e cea pe care o vad doar o data pe an timp de cateva saptamani cand vin in vizita/concediu. Realitatea este cea care se simte zi de zi. Si daca tot e atat de bun regimul pe care l-au votat, ar trebui sa se reintoarca in tara, ca tot e raiul pe pamant aici.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...