Jump to content
Vesperala Forum

Reclame Google Adsense siteuri romanesti tutorial cum le pun


pnv

Recommended Posts

  • Replies 179
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

aurel la 5 o sa fiu la vie:(( trebuie si aia muncita.... o sa vin acas pe la 7 si ceva cred, si la 9 plec iar la gajica ca pe 7 pleaca o luna in italia, maine seara sunt online si poimaine ca e sarbatoare toata ziua. sper sa nu te superi iar

Link to comment
Share on other sites

nu ma mai supar,nu mai pot daca ma iei asa

si imi pare foarte,foarte rau ca ti-am vorbit aiurea,indiferent de....nu conteaza.

sunt,poate ai simtit si tu cand am vorbit,distrus la pamant cu nervii si uneori imi sare imediat

ramane asa,ne vedem tot aici si sa ..nu te superi nici tu

dar va trebui sa scriem si aici ceva,nu doar sa vorbim pe chat intre noi

planul,cat de cat ce de facut

in ultima vreme se fac tot mai multe siteuri capcana,"ready made adsense site"

(iti pot dovedi ca fiecare lucru,absolut totul,de pe acel site este copiat)

cele mai multe sunt cumparate la cheie si or sa cada toate mai devreme sau mai tarziu

problema,asa cum ti-am spus,este ca nu ai mai deloc trafic natural

intai va trebui sa tragi pe google,sa intri la cautare pe primele pagini cu ce ai pe site

(mai schimbi titlurile,sa le pui dupa ce se cauta pe google in constructii,mai pe la continut

o sa-ti dau cateva exemple maine seara cum sa le modifici

si neaparat sa uiti un timp de reclame adsense...ca sa nu pierzi domeniul si numele

nu te-au verificat la inceput dar o s-o faca cand va fi sa primesti primi bani

inteleg ca via trebuie muncita dar si siteul tau la fel

nu va dura mult dar n-ai sa scapi fara o luna de tras la el

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

nu mai imi fac sperante asa devreme.... sper numai sa nu pierd contu, poate sa dureze si 2-3 sau mai multe luni da sa fac ceva care sa fie rentabil si sa nu am probleme decat sa fac porcarii si sa le fac degeaba. mi-am mai facut 5 minute timp sa mai intru repede, acum ma duc la udat... nu ma plang ca stau la tara, chiar daca e munca tot cred ca e foarte bine sa stai la tara:D.

O sa mai intru maine seara cum am promis si poimaine toata ziua ca este sarbatoare si stau linistit acas.

Reclamele le-am scos deja, nu o sa le mai pun decat atunci cand vei zice u ca e timpu:).... ne auzim maine seara daca intri sau poimaine. Va salut

Link to comment
Share on other sites

Aurel, nu ma uita nici pe mine cu ultimele 2 puncte de pe ordinea de zi, ca joi am convocat un brainstorming si ma fac de rusine ca n-o sa stiu ce sa cer mai mult si mai bine. Ma intalnesc cu aia de au facut site-ul si imi zic aia doua in limba "cibernetica" de-mi sar ideile pe pereti. Deci eu la ei tre' sa am duc cu lista de cereri clara ca altfel ma vor lua la intors si n-am notiuni in domeniu ca sa le dau replici. Le-am zis doar ca vreau sa ne intalnim ca sa imi optimizeze site-ul pentru adsense si mi-au spus ca asta inseamna ca va trebui sa discutam sa fac noi spatii unde sa punem modulele adsense. Eu stiu ca e mai mult de atat si ca optimizare inseamna mai multe, dar nu stiu exact ce sa cer. Pana joi am sa citesc din nou tot ce ai scris aici ca sa-mi intre bine in cap.

Link to comment
Share on other sites

ti-am spus de la inceput ca nu ai pus reclamele google asa cum trebuiau puse

voi aveti si alte reclame acolo...afilieri,(asta e treaba voastra dar lucrurile se complica)

pe portiunea din dreapta,reclama google adsense e plasata la urma dupa inca doua reclame de afiliere!

site-ul vostru pare incarcat de reclame

vreau sa stiu de la tine daca merita sa faceti manevra asta,sa puneti alea acolo cu emag si ce-o mai fi sau sa puneti peste tot 3 reclame google mari

vreau sa stiu daca ati incercat vreodata si exact cum am spus.

imi doresc sa fie bine,sa castigati ceva in plus din ce aflati de aici

dar daca eu spun si tu nu faci ce spun,atunci eu o sa ma necajesc sigur.

am crezut mereu ca e bine sa fie si un chat aici

ca nu putem vorbi totul pe site,pe fata, dar nu asta..sa zicem ca noi suntem nebuni si putem direct,dar sunt atat de multe amanunte...ar insemna sa scriem topice sa va doara degetele dand scroll pana jos ca sa fie totul limpede

mai rau,pe altii nici nu-i interesaza exemple specifice de pe un anumit site

vor doar sa stie in general cum se face si se vor plictisi de postarile noastre

asta daca nu cumva ne injuram intre noi.

 

statistic cei de la google adsense au vazut ca nu pui bine reclamele,si e simplu de ce,ca doar si ei castiga de la tine

daca tu iei putin, si ei tot asa o sa ia...

ce sa le spui alora?

vreau ca in orice pagina,in template-uri,deasupra si sub div-ul articolului si inca una pe portiunea din dreapta, sa intre 3 reclame google mari.

pe stanga sa ramana una lunga a lui emag..mama lor,daca tu crezi ca se ia bani de acolo.

pastreaza acest template, asa cum e acum..faceti o copie a template-urilor de acum si incercati decat 3 zile asa.

nu-ti cer sa scoti reclamele de afiliere, vreau doar sa apara si reclamele google adsense acolo unde trebuie sa apara!

 

in rest..pai,alarma,frecare brain pe:

cand scriu un topic,va intra la cautare in primele 2 pagini?

apoi,vind ceva cuvintele din titlu si din primele 30 de cuvinte?,un produs,un serviciu dorit de oameni?!

daca nu vand, atunci ramane decat ca o dam la plezneala.

si google cu mila ce reclame ne da si cati bani vom lua

tu nu ai vreme sa te ocupi de site iar acolo nu e nimeni caruia sa-i pese

cum sa va fac sa intelegeti ca am stat nonstop calare pe ele ca sa aflu pe ce reclame se da click si care sunt mai scumpe,cand o sa intelegeti ca nu se poate altfel?

 

Link to comment
Share on other sites

Emag-ul deja l-am mutat mai jos. celelalte 2 (cea de foarte sus si prima din dreapta) sunt platite de o agentie de publicitate din Bucuresti. Cele doua din mijloc sunt venite exact de la cei care isi fac reclama. Deci afiliate nu mai am nimic in afara de emag. Vreau sa bag adsense intre articole, insa nu am spatiu si asta va trebui sa-mi faca ei neaparat. Stiu ca a inceput sa fie incarcat de reclama, dar asta era si ideea. Pana acum cel mai prost merge emag-ul si am sa renunt foarte repede la el. De indata ce am noutati, te anunt... ca sa punem tara la cale si sa vedem cum o mai rasucim sa fie bine.

 

 

 

:think: ....ma gandeam eu acuma in mintea mea de fimeeie nepriceputa: daca reclamele alea seamana a afililiate, e posibil oare ca acea agentie sa fi facut vrei smecherie? Nu ca ar conta, caci banu' vine lunar, dar macar pentru cultura mea generala.

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa bag adsense intre articole, insa nu am spatiu si asta va trebui sa-mi faca ei neaparat.

 

:think: ....ma gandeam eu acuma in mintea mea de fimeeie nepriceputa-smechera: daca reclamele alea seamana a afililiate, e posibil oare ca acea agentie sa fi facut vrei smecherie? Nu ca ar conta, caci banu' vine lunar, dar macar pentru cultura mea generala.

 

mie treaba cu aia din bucuresti imi suna a ceva "cu pile"

in general tipul asta de site..se pare ca fiecare oras are cate un "monitor",

sa se fi luat toti unii dupa altii..sa fi visat cu totii aceasi vis?

 

tu ai vazut ca pana si site-urile cu peste o suta de mi de vizite zilnic au reclame google adsense, oricate "combinatii" mai au pe-acolo..reclamele google sunt puse la vedere si cat mai "in continut", pe sus, in header, sau pe jos mai baga si afliliate, iar cand e cazul la comanda baga una tare direct in popup, aia le apare din prima in ochi vizitatorilor de nu mai vad bine nici site-ul

 

pune-le in centru,chiar langa articole, peste si sub fiecare

sa fie incarcat in mijloc, acolo unde e zona fierbinte...nu chiar peste tot

 

repet ca titlurile si primele vorbe din articole,postari fac banii mai multi sau mai putini

am spus ca putem scoate de la "competetive ad filter" reclamele care nu ne convin, insa eu de exemplu am ajuns demult la 500 (atat cat e maximul acceptat) si atunci a trebuit sa gasesc alta smecherie...si spuneti voi, care naiba mai era?

decat sa scriu ma bine, mai cu cuvinte de reclama -de vandut ceva- si fara sa ma mai impiedic de logica ori ca nu stiu cum le suna celor care citesc

ei isi fac treaba lor si iau sau afla ce au nevoie, trebuie s-o fac si eu pe-a mea

dupa ce ca sunt nenorocit varza.macar atat, cifrele alea ma mai fac sa zambesc cateva clipe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

nicu, moldo000, m-a anuntat azi ca pacientul nostru a decedat aseara tarziu,

tocmai cand ne hotarasem sa-l bagam intr-o operatie complicata si dureroasa

google adsense i-a inchis contul la reclame dupa numai 2 saptamani si cativa euro

 

a mai murit un vis, dar nu speranta...iar nicu va continua sa lupte cu robotii

Link to comment
Share on other sites

nu ma las orice-ar fi.... 1 euro daca scot numai sa imi indeplinesc visu, muncesc :homework: pana reusesc... hai ma ca nu o fi imposibil sa reusesc si eu:)... nu sunt chiar asa de batut in cap sa nu inteleg cum sta treaba cu nenea google.

Mi-au blocat contu ca am fost un nestiutor si un prost, eu intai m-am apucat de chestia asta si dupa aceea m-am documentat si intrebat oameni care stiu cum se mananca treaba asta.

Omu din greseli invata, nu o sa se mai repete :yessir:

Aurel iti multumesc din suflet ca esti alaturi de mine si tot timpu imi spui vorbe de incurajare :airkiss: (sa nu se inteleaga altceva din pupiciu ala:D)

Asa ca nenea google pazea ca vin, sa ii spui si lu fratele tau mai mare Adsense :hatoff:

 

Link to comment
Share on other sites

nicu ma abureste aici, n-am facut nimic..nu se mai putea face nimic.

dar de maine, si 8 luni de aici incolo o sa aibe vreme sa ma spurce

o sa faca un alt site, o sa-l ajut cat pot si mai am inima. dar o singura clipa sa nu asculte si sa vedeti ce frumos o sa se vorbesca iar de mine.

 

Link to comment
Share on other sites

Azi am pus la cale cu mesterii urmatoarele chestii pentru site:

- am descoperit ca doar dupa primul div e loc de reclame si la sfarsitul lor, asadar intre articole nu e loc. Urmeaza sa faca loc de reclame dupa fiecare articol. Vor baga la fiecare articol si butonul acela de la google - nu stiu cum se numeste - care seamana cu like-ul de la facebook. Au bagat si codul pentru google analitics. Mai baga un loc de reclama chiar in frontul site-ului. Deci in urmatoarele zile se vor rezolva toate (sper) si atunci voi putea pune adsense-ul asa cum zici tu. In plus vreau sa mai pun un adsense special in pagina de mica publicitate caci am vazut ca e printre preferatele vizitatorilor.

Vom vedea ce-o sa iasa.

Link to comment
Share on other sites

Azi am pus la cale cu mesterii urmatoarele chestii pentru site:

- am descoperit ca doar dupa primul div e loc de reclame si la sfarsitul lor, asadar intre articole nu e loc. Urmeaza sa faca loc de reclame dupa fiecare articol.. In plus vreau sa mai pun un adsense special in pagina de mica publicitate caci am vazut ca e printre preferatele vizitatorilor.

Vom vedea ce-o sa iasa.

 

e bine si asa, sa incerci

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
e bine si asa, sa incerci

 

 

Salut Pnv...ti-am trimis si eu un mail pe adresa lasata aici,de tine.Ti-as fi recunoscator daca ti-ai arunca macar un ochi...

Sper sa nu te stresez prea tare

 

Take care man!

Edited by alecs
Link to comment
Share on other sites

Salut Pnv...ti-am trimis si eu un mail pe adresa lasata aici,de tine.Ti-as fi recunoscator daca ti-ai arunca macar un ochi...

Sper sa nu te stresez prea tare

 

Take care man!

 

cam tarziu pentru pnv sa mai aibe vreo grija, o sa ma uit eu

nu am atata timp cat avea nebunul ala dar sper sa te pot ajuta

 

 

Link to comment
Share on other sites

am luat legatura ieri cu alecs, a ramas sa vorbim aici apoi pe un chat audio

acum nu stiu nimic, ce site vrea sa faca ..ce a inteles din ce s-a delirat pe acest topic

o sa-l rog sa scrie aici cate ceva despre ce a facut pana acum, si cam ce are de gand

nu ca sa spuna...nimic stanjenitor, decat lucruri simple cum ar scrie pe orice alt forum

 

Link to comment
Share on other sites

 

intrebarea ta este buna, pentru ca e clar ca nu poti face bani din reclame, de orice fel

fara sa ai trafic, si deci fara sa te ocupi intai de google

si eu ma bucur...inseamna ceva pentru mine faptul ca esti intersata de ce delirez

mai ales ca esti singura

insa noi,noi toti impreuna acum, facem ceva..vorbim despre google adsense,despre reclame

si trebuie sa continuam sa vorbim aici,pe acest topic numai despre asta,cu orice pret..chiar sa fim ridicoli

 

facem asa, daca imi promiti ca la fiecare intrebare vei strecura si ceva de reclame,de adsense

atunci vom putea delira impreuna in voie,pentru ca goole nu intelege ce vorbim noi aici

si Google nu va intelege niciodata ce ne chinuim sa scriem noi pe siteuri!

el vede exact ca un orb..cu acel baston loveste in ziduri si in ce nimereste

si ceea ce cauta in drumul lui , sunt cuvintele cheie...asta ii indruma pasii

putem povesti orice, chiar fara noima, daca vom picura un cuvant cheie la 15-20 de cuvinte,

atunci o sa reusim sa-l aducem pe monstrul asta de google direct aici in vizuina noastra mica

 

 

 

as avea o intrebare.... acesti pasi, ca pana la urma sunt niste pasi pt ca noi, cei care nu avem experienta sa "incercam marea cu degetul", sunt valabili pentru orice fel de site? de exemplu, eu vreau, sau mai bine zis voi incerca, sa fac un site cu wallpapers... crezi ca este o idee buna? multumesc anticipat :)

Edited by aleepyPCR
Link to comment
Share on other sites

mno.acu' sa nu crezi ca e pentru piczo :))

ce site'uri are adsense nu stiu..insa cred ca sunt site'uri cu constructie grea(html astea)

cat despre site..

mno..poti sa faci site cu orice subiect...daca vrei site care sa fie cautat..fa ceva youtube da' iti tre server mare..spatiu de stocare(+2 tb daca e ceva de viitor.)

 

Link to comment
Share on other sites

as avea o intrebare.... acesti pasi, ca pana la urma sunt niste pasi pt ca noi, cei care nu avem experienta sa "incercam marea cu degetul", sunt valabili pentru orice fel de site? de exemplu, eu vreau, sau mai bine zis voi incerca, sa fac un site cu wallpapers... crezi ca este o idee buna? multumesc anticipat :)

 

e o idee buna..de bani,doar in masura in care daca atunci cand pui un wallpaper

vei scrie si ceva de el, ..cate nu se pot delira de o imagine?

daca google adsense este contextual, din vrajeala-text, si asa este

atunci e limpede ca poate fi dirijat doar prin cuvinte

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Am pus intre articole, pe centrul paginii principale, inca un banner. Problema e ca in dimensiunile standard oferite de adsense nu gasesc una potrivita. Cea aleasa e mai ingusta decat mi-ar trebui, iar urmatoarea dimensiune e prea mare. Am tot cautat, dar nu am gasit nicaieri vreun "buton" care sa ma lase sa stabilesc eu dimensiunile. Cum sa fac? Crezi ca daca le-as scrie un mail, s-ar rezolva problema?

Link to comment
Share on other sites

Am pus intre articole, pe centrul paginii principale, inca un banner. Problema e ca in dimensiunile standard oferite de adsense nu gasesc una potrivita. Cea aleasa e mai ingusta decat mi-ar trebui, iar urmatoarea dimensiune e prea mare. Am tot cautat, dar nu am gasit nicaieri vreun "buton" care sa ma lase sa stabilesc eu dimensiunile. Cum sa fac? Crezi ca daca le-as scrie un mail, s-ar rezolva problema?

 

o sa ma uit in seara asta pe site-ul tau

nu stiu ce sa zic de manevra cu schimbarea dimensiunilor..

decat sa incerci, n-ai ce pierde

mai vorbim maine..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

se pare ca lucreaza cineva pe-acolo pentru ca au inceput sa apara reclamele google adsense lipsa

reclama de 470x68 ar trebui schimbata cu una mare, si sa cada la mijloc

acum e pe stanga, trebuie pe centru, fie din CSS, fie cu tagul div, <div align="center">

iar la finalul articolului, inca o reclama patrata

oamenii sunt invatati sa dea scroll si or sa ajunga oricum si la comentarii

 

alea cu "like", facebook, google +1, trebuie scoase de sus si puse jos de tot, ultimele

si alea cu "da mai departe"..e abureala cu ele

chiar si tagurile, si-asa vad ca sunt alese aiurea:

daca, care, parca, pentru, fost...astea nu sunt taguri bune

tagurile avand rolul de keywords, adica de cuvinte cheie

 

desigur ca eu as baga una direct sus, chiar sub titlul articolului si deasupra continutului

(pe langa cea imediat de sub articol)

sus ar ramane numele autorului in stanga, si reclama google adsense in dreapta

sau bagati 2 reclame mari patrate in linie imediat sub continutul articolului

poate macar una din ele le cade cu tronc si se dau la ea cu un click

 

mai zi si tu ceva...

Edited by Aurel
Link to comment
Share on other sites

Am sa le spun cum sa centreze reclama aia dupa cum spui tu div.

Despre tag-uri. Nu cred ca le alege cineva. N-am stiut ce rol au. Probabil le alege programul automat. Nu stiu.

Dar am sa ii intreb maine daca au optiunea sa le aleaga cu manuta lor. Banuiesc ca da.

Aceste mici schimbari le pot face baietii care actualizeaza site-ul si care nu sunt foarte priceputi in domeniul asta.

Ei se ocupa cu altele, actualizarea site-ului fiind o chestie adiacenta.

Despre restul problemelor, trebuie sa vobesc cu webmasterul direct.

Te anunt maine ce au reusit sa faca.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 months later...

Va salut respectuos pe toata lumea :mousquetaire:

 

pnv, Aurel ... in primul rand, sincer, tin sa te felicit. Stau de cateva zile "la panda" pe acest topic, si admir atitudinea ta si bunavointa de ai ajuta si pe altii, mai ales k ai ajuns la un nivel oarecare, din cate am inteles, muncind si studiind singur.

 

Am ajuns accidental aici, cautand info despre adsense, prima data am nimerit daca nu ma insel pe pagina a 2-a, unde se vb despre mostru si vizuina noastra. Dupa ce mi-am facut o impresia ca calitatea informatiei e foarte buna am inceput sa citesc si sa recitesc incepand cu prima pagina a topicului.

 

Da ... si eu visez, si sunt un luptator de felul meu. Cu 2 ani in urma am vazut in adsense o oportunitate care m-ar reprezenta si o sursa de a face bani. Desi am tinut cu tot dinadinsul sa bag aceasta activitate prima in lista de prioritati, din anumite motive, in special financiare, am fost nevoit sa aloc mai putin timp afacerii cu anunturi. Si aici ma refer in primul rand la studiu, pentru ca cautand ceva pe google m-am lovit de multe cazuri de banare a contului, defapt ai pomenit si tu de asta pe prima pag daca nu ma insel.

 

In masura posibilitatilor, incercam zi de zi sa ma apropii de lansare, adica sa-i dau drumul unui site in larg... in oceanul google..astfel incat sa incep sa pescuiesc cate ceva, suficient k pe parcurs sa-mi permit sa am o nava tot mai mare si sa devin un capitan adevarat.

 

Primul pas a fost devorarea informatiilor, atat gratuite cat si platite (gen nadrag profitsigur). Am gasit tot felul de info, dar bineinteles k printre info era si multa informatie superficiala sau care nu mai are de actualitate.

 

Pe langa forumuri m-am abonat si la cursuri gratuite (gen romica banciu). Studiul meu, se rezuma, pe langa cunostintele it pe care le aveam, la notarea ideilor esentiale si de calitate intr-o agenda - asa, pas cu pas mi-am facut un fel de "biblie".

 

Mare mi-a fost mirarea cand o buna parte din informatiile structurate si adunate de mine le-am regasit in posturile tale.

 

Si da... e debelea :)

 

M-am gandit din prima sa ma bag pe engleza, am deja cateva zeci de articole unice, pregatite pt o anumita nisha. Inainte de a ajunge pe acest forum ma jucam cu statistica adwords, la concurenta, si nu stiu care ar fi mai bine sa le aleg.

 

De ex. daca scriu "kayak" apar diverse adwords, m-a uitam la alea cu cautari mai multe. Sunt care au concurenta mai mare, medie si redusa. De vandut ar fi, cred alea cu fishing, travel. trips ...

 

Dupa ce am citit posturile tale cred k m-as fi orientat la alt domeniu, dar am deja muncit ceva cu unicitatea si nr. acestora si i-as da drumul ...sa vedem ce iese. Nu m-am decis nici cu domeniul, desi din ce am vazut pe site-ul tau spre ex poti ajunge pe prima pagina numai din topicuri si cuvinte cheie alese in titlu...

 

nu ştiu ce sa zic....poate ai ceva timp si de mine, si kiar mi-ar face placere sa-ti rasplatesc sfaturile dupa ce ar incepe sa vina pestisorii desi corect ar fi kiar inainte....

 

mULTAM...

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...