Jump to content
Vesperala Forum

CARE-I NEMERNICUL??


LIVIA BATAIOSU

Recommended Posts

Ma tot intreb de ceva vreme:

Care din ei e mai nemernic?

Cel care te prosteste-n fata

Sau cel ascuns c-o alta fata?

 

Primul te-njoseste si jigneste

Fara a tine cont de aparente,

Ti le tranteste drept in fata

Fara respect, cu nonsalanta.

 

Celalat se ascunde dupa vorbe

Cu dulci cuvinte te ameteste

Si te trezesti cu un pumnal in spate,

Cu nemernicie te loveste.

 

Primul ai zice ca macar e sincer,

Isi bate joc fara sa-i pese.

Te calca in picioare, te striveste.

Oricum o iei, tot nemernic este.

 

Al doilea e ascuns in aparente

Si te loveste tot la fel de dur dar, dulce.

Oricum o dai tot nemernic este

Dar, mai ascuns si mai tenace.

 

Si iar ma-ntreb care din doi

Ar fi nemernicul de soi?

As spune ca-s la fel de rai

Chiar daca-s sinceri sau lingai.

Voi ce parere aveti de ei?

Link to comment
Share on other sites

Nemernicul cel mai de "soi" , in opinia mea, este cel parsiv, ascuns.... cu fata blanda. Daca in fata celui dintai detii controlul si stii cu cine vorbesti astfel limitand proportiile neplacerilor ce ti le poate cauza, in cel de-al doilea caz, al prefacutului, lucrurile se complica, intrucat nestiind cu cine ai de-a face, te poti deschide, expunandu-ti practic viata asa cum este ea atat pe dinafara dar mai ales pe dinauntru, astfel ca atunci cand te loveste este mult mai napraznica lovitura fata de cel ce o face zilnic si pe fata, aceasta aduna in ea mult mai multa forta, aduna in ea toata increderea acordata acelei persoane, incredere ce a fost tradata, aduna sperantele spulberate brusc de o faptura inveninata, o asemenea lovitura darama din temelii intreaga structura a intelegerii, a existentei, a increderii in oameni. Desi amandoua tipurile de nemernici au acelasi scop, efectul final nu este la fel de distrugator in ambele cazuri. Personal prefer nemernicul pe fata celui perfid, ascuns si prefacut.

Link to comment
Share on other sites

Nemernicul cel mai de "soi" , in opinia mea, este cel parsiv, ascuns.... cu fata blanda. Daca in fata celui dintai detii controlul si stii cu cine vorbesti astfel limitand proportiile neplacerilor ce ti le poate cauza, in cel de-al doilea caz, al prefacutului, lucrurile se complica, intrucat nestiind cu cine ai de-a face, te poti deschide, expunandu-ti practic viata asa cum este ea atat pe dinafara dar mai ales pe dinauntru, astfel ca atunci cand te loveste este mult mai napraznica lovitura fata de cel ce o face zilnic si pe fata

 

 

De acord intrutotul. Acesta e tipul nemernicului veritabil.

Link to comment
Share on other sites

Nemernicul cel mai de "soi" , in opinia mea, este cel parsiv, ascuns.... cu fata blanda. Daca in fata celui dintai detii controlul si stii cu cine vorbesti astfel limitand proportiile neplacerilor ce ti le poate cauza, in cel de-al doilea caz, al prefacutului, lucrurile se complica, intrucat nestiind cu cine ai de-a face, te poti deschide, expunandu-ti practic viata asa cum este ea atat pe dinafara dar mai ales pe dinauntru, astfel ca atunci cand te loveste este mult mai napraznica lovitura fata de cel ce o face zilnic si pe fata, aceasta aduna in ea mult mai multa forta, aduna in ea toata increderea acordata acelei persoane, incredere ce a fost tradata, aduna sperantele spulberate brusc de o faptura inveninata, o asemenea lovitura darama din temelii intreaga structura a intelegerii, a existentei, a increderii in oameni. Desi amandoua tipurile de nemernici au acelasi scop, efectul final nu este la fel de distrugator in ambele cazuri. Personal prefer nemernicul pe fata celui perfid, ascuns si prefacut.
subscriu la aceasta parere si la celelalte asemanatoare...realitatea este cruda uneori ,...sunt intru totul de acord..
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

PAMANTU-I PLIN…

 

autor: LIVIA BATAIOSU

 

Pamantu-i plin de ipocriti,

Parsivi in haine de matase.

Minciuna multa-n aur tese

Si isi ascund cu dibacie cele doua fete.

 

Cu masti atragatoare isi imbraca chipul,

Sa nu-i poti patrunde, sa descoperi monstrul.

Zmulgi o masca, crezi ca l-ai aflat,

Dar mai are multe, alte dedesubt.

 

Pamantu-i plin de nesimtiti nevolnici,

Ce isi etaleaza bunele intentii.

Dar la o adica isi arata coltii,

Si atunci descoperi cat sunt de netrebnici.

 

Isi urmeaza scopul, calacand pe cadavre,

Strivesc vieti umile, fara indurare.

Nesimtirea-n ei e la ea acasa,

Macar dac-ar fi putin dureroasa.

 

Pamantu-i plin si de lichele,

Ce sug vlaga din al vostru trup.

Traiesc ca parazitii prinsi pe piele,

Hranindu-se fara sa dea nimic in schimb.

 

Pamantu-i vrea pe cei naivi ca mine,

Ce cred in bunatate si adevar.

Ei nu ar face rau la nimeni,

Pentru ca sufletul le este pur.

Link to comment
Share on other sites

Am mai intalnit un tipic ''uman'' ce prefera trantitul usii in fata oricarui dialoc logic si care sub masca unei feminitati prost jucate incalca premeditat orice limita a bunului simt. Ridicol e faptul ca un astfel de caracter poate uite lesne orice traire anterioara, sub imperiul unei isterii de moment. In care ridicolul e luat drept virtute. In acest caz real, bunul simt cedeaza.

Link to comment
Share on other sites

Am mai intalnit un tipic ''uman'' ce prefera trantitul usii in fata oricarui dialoc logic si care sub masca unei feminitati prost jucate incalca premeditat orice limita a bunului simt. Ridicol e faptul ca un astfel de caracter poate uite lesne orice traire anterioara, sub imperiul unei isterii de moment. In care ridicolul e luat drept virtute. In acest caz real, bunul simt cedeaza.

 

Stati putin. Exista si evaluarea actiunilor persoanei in cauza.

 

A face o medie e desuet. Ceva va scapa in demers.

 

Ma uit si la colega Livia. La postul dumneaei, bineinteles. Brusc is cateva saptamani.

 

Nu e nimic rau in asta insa devine periculoasa revansa.

 

Am tot respectul insa e ceva "pregatit". Nu este spontan.

 

Nu vad motive. Nici nu e drept sa le cer. Dar e ciudat.

 

Ma inclin in fata dumneavoastra si tot binele. roap.

Link to comment
Share on other sites

Poate sunt eu exagerat in aprecieri, dar tocmai sunt dupa un esec in viata reala

 

Este in regula. Subiectivismul are o explicatie.

 

Personal inteleg si apreciez minima diferenta intre virtual si real.

 

Sper sa depasiti momentul. Tot binele dumneavoastra. roap.

Link to comment
Share on other sites

Lipsa unei educatii sau dupa caz a unei ''rigiditati'' comportamentale, tot badaranie se numeste indiferent cum o acoperi cu aur.

 

 

Asa credeti dumneavoastra. E ca in presa. Arunc ceva neverificat dar greu de acoperit ulterior.

 

Ieftin demers. Cata cota mai exista ulterior?

 

Chiar? Incotro bateti?

Link to comment
Share on other sites

Stati putin. Exista si evaluarea actiunilor persoanei in cauza.

 

A face o medie e desuet. Ceva va scapa in demers.

 

Ma uit si la colega Livia. La postul dumneaei, bineinteles. Brusc is cateva saptamani.

 

Nu e nimic rau in asta insa devine periculoasa revansa.

 

Am tot respectul insa e ceva "pregatit". Nu este spontan.

 

Nu vad motive. Nici nu e drept sa le cer. Dar e ciudat.

 

Ma inclin in fata dumneavoastra si tot binele. roap.

 

Chiar imi plac dezbaterile pe aceasta tema vreau doar sa precizez ca nu este nimic *pregatit ...dimpotriva totul este trait....imi doresc sa continuati discutiile daca va face placere..

Link to comment
Share on other sites

Chiar imi plac dezbaterile pe aceasta tema vreau doar sa precizez ca nu este nimic *pregatit ...dimpotriva totul este trait....imi doresc sa continuati discutiile daca va face placere..

 

Mi-ar placea dar nu ar fi potrivit acum. Imi pare rau de necazul colegului. Il inteleg.

 

Tot binele dumneavoastra.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Nemernicul cel mai de "soi" , in opinia mea, este cel parsiv, ascuns.... cu fata blanda. Daca in fata celui dintai detii controlul si stii cu cine vorbesti astfel limitand proportiile neplacerilor ce ti le poate cauza, in cel de-al doilea caz, al prefacutului, lucrurile se complica, intrucat nestiind cu cine ai de-a face, te poti deschide, expunandu-ti practic viata asa cum este ea atat pe dinafara dar mai ales pe dinauntru, astfel ca atunci cand te loveste este mult mai napraznica lovitura fata de cel ce o face zilnic si pe fata

 

Offfff....o sa ma tot zgarii pe ochi citindu-va si regasindu-ma in pielea personajelor negative pe care le descrieti :(

Link to comment
Share on other sites

In pielea. Pt ca nu am fost sincer fata de o anumita persoana, draga mie de la bun inceput. Am fost in situatia nemernicului in fata caruia ea s-a deschis, doar pt. ca eu sa-i fi facut cele mai urate probleme in viata reala, pana acuma. Inteles acuma de ce am spus acel lucru? :)

Link to comment
Share on other sites

In pielea. Pt ca nu am fost sincer fata de o anumita persoana, draga mie de la bun inceput. Am fost in situatia nemernicului in fata caruia ea s-a deschis, doar pt. ca eu sa-i fi facut cele mai urate probleme in viata reala, pana acuma. Inteles acuma de ce am spus acel lucru? :)

 

Incepi sa ma enervezi. Culca-te cu cine iti cade in mana. Tarfe, gaste, iubite.

 

Imi povestesti altadata.

 

Link to comment
Share on other sites

Si crezi ca eu, in disperare de cauza nu mi-am dorit asta?! Numai ca din nefericire eu nu pot. Ci doar toti cei din jurul meu. Si ii invidiez. Ca pe langa satisfacerea propriilor nevoi, sunt oricum iubiti. Acuma deja am deviat de la subiect. Sa speram ca nu se supara Sefa :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...