Jump to content
Vesperala Forum
Sign in to follow this  
pufonel

Muzica dupa 2000

Recommended Posts

Peste cateva zile se incheie primul deceniu din mileniul III. M-am gandit ca in acest topic sa facem un bilant muzical al acestei perioade, bilant la care va rog sa contribuiti si voi.

Primul post vorbeste despre muzica internationala. Dupa anii '90, dominati de formatii de fete (Spice Girls, All Saints) sau de baieti (Take That, Backstreet Boys), in anii 2000 au fost la putere artistii solo, eventual proveniti din formatiile amintite mai sus (Robbie Williams). Nu prea au mai aparut formatii "fabricate" de vreun producator, insa abunda show-urile prin care se incearca descoperirea de talente, un produs interesant al unui astfel de concurs fiind Kelly Clarkson.

O alta tendinta este "inmuierea" rock-ului dur (hard, heavy, grunge) din anii '80-90 si apropierea lui de pop. A rezultat un fel de pop-rock melodic si "radio-friendly", dar uneori cam repetitiv. Si-au continuat activitatea trupe mari cum ar fi U2, Bon Jovi, REM, Red Hot Chili Peppers, dar au aparut si multe noutati, cum ar fi Coldplay (o trupa emblematica pentru aceasta decada), Kaiser Chiefs sau solisti precum James Blunt, Jason Mraz etc.

Am mai observat si o tendinta de revenire la muzica retro, in special cu accente soul, RnB sau chiar blues si jazz. Printre cei care au mers pe acest drum se numara Amy Winehouse, Duffy sau Michael Buble.

In concluzie, o decada cu bune si cu rele, dar care nu a trecut neobservata si care va lasa macar cativa artisti si cateva cantece memorabile.

Iata si selectia mea (in ordinea preferintelor personale):

Voci feminine: Amy Winehouse, Kelly Clarkson, Gwen Stefani, Christina Aguilera, Beyonce

Voci masculine: Jason Mraz, Michael Buble, Robbie Williams, James Blunt

Grupuri: Coldplay, Red Hot Chili Peppers, Nickelback, Kaiser Chiefs, Black Eyed Peas

One hit wonders:

1.

2.

3.

Astept comentarii! :D:

Desi risc sa repet un cliseu, o sa o fac, pentru ca e adevarat: muzica de azi e de toata jena. De fapt, asta a inceput de la sfarsitul anilor '80, cand au aparut tot felul de genuri muzicale dubioase. Supravietuirea muzicienilor mari a salvat, totusi, perioada aceea. Apoi au venit anii '90...o perioada gri in istoria muzicii (atunci a s-a dezvoltat intr-un mod uimitor hip-hopul, care a distrus muzica - tinerii numai asta ascultau). O perioada de tranzitie spre perioada neagra, si anume anii 2000. Perioada muzicii facute pentru radio, a muzicii artificiale, comerciale.

Nu pot numi pe nimeni la categoria "cei mai bunii din '00". Muzicienii buni nu mai exista.

Peste cateva zile se incheie primul deceniu din mileniul III. M-am gandit ca in acest topic sa facem un bilant muzical al acestei perioade, bilant la care va rog sa contribuiti si voi.

Iata si selectia mea (in ordinea preferintelor personale):

Voci feminine: Amy Winehouse, Kelly Clarkson, Gwen Stefani, Christina Aguilera, Beyonce

Voci masculine: Jason Mraz, Michael Buble, Robbie Williams, James Blunt

Grupuri: Coldplay, Red Hot Chili Peppers, Nickelback, Kaiser Chiefs, Black Eyed Peas

One hit wonders:

1.

2.

3.

Astept comentarii! :D:

Pufosule, iata si selectia mea, eu alta mai selecta n-am gasit. :rolleyes:

Voci feminine: Maria Lataretu, Angelica Stoican, Niculina Stoican, Nina Predescu.

Voci masculine: Vasile Ciobanu, Petrica Matu Stoian, C. Enceanu.

Grupuri: Vasile Ciobanu-Nina Predescu, Niculina Stoican-Petrica Matu, Constantin Enceanu.

Exemplificari:

Nina Predescu si Vasile Ciobanu - Fire-ai tu , nana , de hot !

http://www.youtube.com/watch?v=GOKJfj7TfKM

Niculina Stoican - Ungurica

http://www.youtube.com/watch?v=aRMsUOFVeo8

Niculina Stoican - A naibii de ibovnica

http://www.youtube.com/watch?v=uYu_rNoMOY0...feature=related

Niculina Stoican&Petrica Matu

http://www.youtube.com/watch?v=4EZIaFwkwVE...feature=related

Petrica Matu Stoian,Niculina Stoican&Contantin Enceanu

http://www.youtube.com/watch?v=EmWDNoxnMwQ...feature=related

Eu nu astept niciun comentariu, asa ca-mi rezerv dreptul de-a protesta in stil propriu daca ziceti ceva de rau despre gusturile mele in materie . :agg:

Ca nici eu nu suflu o vorba despre gusturile voastre, din moment ce habar n-am ce ziceti pe-aci! :resent:

well...parerea mea:

in 2000 nu prea se "stia" de clisee din ziua de azi,nu erau stiluri noi...pe cand in 10 muzica e facuta prin autotune in general si romanii ajung sa cante si in chineza.

in '00 nu "se stiau(sau ma rog..nu se foloseau)"de chestiile astea...si nu exista stilu' asta....5 cuvinte,3 versuri..incepi melodia cu refrenu' si o engleza de clasa 1..stil pitziponc gen inna..in general cam toate folosesc genu' asta....

pana si hh'ul in 00 nu era asa..atunci nu cantai americandrim sau undeva'n balkani..era alt stil,alte subiecte,alte versuri si alti artisti...nu era stilu' asta comercial si mixat.

that's all.

Edited by Barcelona

Bine punctat, Barcuta. Ascultand muzica romaneasca de acum, mai ca regret grupuri ca Andre, 3SE sau Genius, care ma enervau prin '98-2000 :D: Cat despre hip hop, am prins perioada de glorie a BUG Mafia, La Familia, RACLA, Parazitii cand eram in facultate, aveam colegi de camera la camin care erau innebuniti. Imi mai placeau si mie cateva melodii, dar n-am fost niciodata mare fan. Insa intr-adevar parca pe atunci aveau si ceva mesaj, nu erau doar copii nereusite dupa americani.

Iata si cateva melodii romanesti din ultimii 10 ani care merita ascultate, poate tocmai pentru ca sunt altceva decat ce se da azi pe kiss fm si alte radiouri de acest gen:

(preferata mea :giveheart: )

Mai postez si altele, pe masura ce imi aduc aminte :D:

Hoobastank - The Reason

N-am auzit de ei.Sună bine. :hatoff:

Mai sunt, dar primii care-mi vin în minte sunt:

şi febleţea mea portugheză/braziliană

Am ales câte-o melodie care zic eu cǎ le evidenţiazǎ talentul.

:pink:

Multumim, mesmerize! Cine zicea ca in ultimii ani nu se mai face muzica buna? :nono:

Nu se mai face. Muzica buna a disparut la inceputul anilor 90, cand a inflorit hip-hop-ul (care nu se incadreaza la categoria muzica, asta e clar, cel mult la poezie) si pop-ul a inceput sa devieze spre ceva oribil.

Iar muzica romaneasca buna n-a existat niciodata, poate cu cateva exceptii...prea putine.

Ma enerveaza faptul ca nu voi putea, cand voi fi la varsta a doua, sa zic despre o trupa "am crescut ascultandu-i, eram la toate concertele lor, etc.", cum ii vad pe cei din ziua de azi. De aici imi dau seama ca nu se mai face muzica buna. Cu niste exceptii, si aici, dar densitatea e infima.

Asimetric, poţi sǎ iei partea bunǎ.Creşti cu cei care fac muzicǎ pe gustul tǎu, chiar dacǎ erai în ţǎrile calde în perioada în care s-au fǎcut cunoscuţi.Ca şi cum ai creşte în casa bunicilor.Nu e nouǎ, dar are un farmec irezistibil şi peren. :)

You’re welcome. :D:

Am aflat cu maximǎ încântare cǎ pe 9 aug. apare noul album al lui Gavin deGraw, Sweeter.

Lansatǎ ca teaser, melodia -->

Alte voci bune ale decadei de pe topic,

Daughtry -->

Maxwell -->

Singura melodie din 2000 incoace(inafara de hip hop,rap) gen dance imi care imi place este Nadia Ali-Rapture varianta 2011(pe cea din 2003 n'am ascultat'o).

Si alta melodie:Katy Perry-E.T.(cam toate melodiile ei in general da' asta imi place cel mai mult) si P!nk-F*ckin' Perfect..

a..mai imi plac melodiile lu' Shakira si ale lui Beyonce

Mai......sunt cumva inapoiat in muzica?i mean..aud pe strada,la scoala numa' house si manele ...am incercat si eu sa ascult melodii d'astea..pur si simplu n'am suportat mai mult de 5 minute...voci modificate,autotune etc etc..

prefer un album d'alu' Eminem decat 1435465474 melodii house

Mai sunt exceptii(MICI) cand aud tot un fel de house,dance sau cum se numeste..Lady Gaga..pe care n'o so ascult mai mult de 5 minute..

Si Justin Beiber....numa' cand aud numele imi vine sa vomit :)) are fane(fani nu cred :)) ) mai multe ca Beatles,MJ,Beyonce(exemplele sunt random..).

so...e ok sau nu?

Barcuta, e OK sa asculti ce-ti place tie, sa nu te iei neaparat dupa ceilalti. Cu cat asculti muzica mai diversa, cu atat poti sa-ti faci o parere mai buna despre ceea ce iti place, dar daca asculti un singur gen de muzica o sa pierzi multe melodii interesante. In plus, nu e neaparata nevoie ca astia care acum sunt mari vedete sa mai fie ascultati peste 10-20 de ani.

Si, ca sa fiu on-topic:

(foarte talentat Brandon, o sa mai auzim de el si de Killers)

... si altele, cand imi mai amintesc de ele :D:

LE: ascult chiar acum la un radio online:

:giveheart:

Si Justin Beiber....numa' cand aud numele imi vine sa vomit :)) are fane(fani nu cred :)) ) mai multe ca Beatles,MJ,Beyonce(exemplele sunt random..).

Mi-e greu sǎ înţeleg o astfel de înverşunare.Adicǎ ce ţi-a fǎcut pânǎ la urmǎ JB – te-a împiedicat sǎ-ţi asculţi muzica preferatǎ, ţi-a monopolizat destinul, ţi-a luat caii de la bicicletǎ? :blink:

Dar sigur, nu vreau sǎ rezulte de aici cǎ-ţi contest dreptul de a vomita pe tot ce nu-ţi place.

Cǎ tot veni vorba, JB îmi place.Are voce bunǎ, carismǎ, e simpatic.Dupǎ ce am dat, nu de mult, de piesa

cântatǎ în colaborare cu Rascal Flatts, am citit câte ceva despre el pe wiki şi m-am minunat.M-am + minunat.Am cǎutat pe iutub şi câteva interviuri.Are prezenţǎ de spirit, umor, naturaleţe, dialog, adecvate vârstei.

Rǎutǎţile nu-şi au locul.

A considera cǎ 1 miliard de vizualizǎri pe iutub e efectul isteriei adolescentelor care-l vor de bǎrbat e o afirmaţie care nu rezistǎ criticilor.

Oricât te-ar ajuta cineva şi ar investi în tine, dacǎ nu existǎ şi alte ingrediente în afarǎ de talent şi farmec personal, succesul e de o varǎ.Sunt suficiente exemple în acest sens.

Zic cǎ are multǎ forţǎ pt un adolescent şi o rezistenţǎ excepţionalǎ la efort susţinut - ceea ce înseamnǎ echilibru şi disciplinǎ.

Cum o sǎ poatǎ face faţǎ în timp unei vieţi atât de solicitante şi cum va evolua artistic, vom vedea.În orice caz, nu-i va fi uşor.Probabil va trece prin multe etape.

Mi-ar plǎcea sǎ reziste pt cǎ eu consider cǎ are un potenţial excelent.

Cât priveşte reacţia fetelor, nu diferǎ de cea pe care o aveau fetele la concertele lui MJ, ale Beatles-ilor etc.

Important e cum se raporteazǎ el la efectul pe care-l produce prezenţa sa.

În ceea ce o priveşte pe Lady Gaga, are o viziune sofisticatǎ de muzicǎ-spectacol, are un mesaj complex, se adreseazǎ mai multor nivele de receptare.Dacǎ aş fi fost acum adolescentǎ, aş fi fost fascinatǎ de viziunile ei fabuloase.

Disponibilitatea mea pt spectacolul pe care-l face e redusǎ deoarece eu sunt într-o etapǎ a vieţii în care simplific.Fabulosul îl receptez din alt gen de surse şi în alte forme.

Asta nu mǎ împiedicǎ sǎ-i apreciez capacitatea de-a crea, vocea, unele compoziţii şi inteligenţa artisticǎ excepţionalǎ.

. M-a amuzat acel 'vintage' :)

printre preferatele mele:

I Wish You Were Here

Mesme, nu sunt de acord cu tine in privinta lui Lady Gaga. Dupa mine, e o copie a Madonnei in tinerete. Se aseamana atat ca melodii cat mai ales prin dorinta de a soca si de a crea scandal cu orice pret. Madonna a cantat Like A Virgin imbracata in rochie de mireasa si tavalindu-se pe jos. Gaga a venit cu alte extravagante cum ar fi rochia din carne si altele pe care nu le mai tin minte acum. In orice caz, ma indoiesc ca sub masca asta exista intr-adevar ceva talent muzical. Pana acum nu m-a convins, dar poate cand va mai imbatrani va deveni mai buna (btw, tot ca Madonna...)

LE: am schimbat titlul topicului in Muzica dupa 2000, ca sa putem vorbi despre muzica noua si buna, cata este ea :D:

:) la madonna era şi ceva talent...

dar lady gogu parcă îi e rudă :)

subscriu postul lui pufo..

apropo de Beiber:e doar un pusti "rasfatat" de media..rasarit peste noapte si acum ca e "pe val"(la moda) tot universu' parca e al lui.vezi cumva AC/DC pe posturile de muzica?si oricum...sa faca altceva cu vocea aia..ca asa fac si eu sub dus ouuu ouuuu ouuuu.

si despre lady gaga=la fel ca Beiber numa' ca nu a fost promovata pe youtube.si despre felu' cum se imbraca...zici ca'i satanista...apropo de "conspiratiile" alea cu illuminati etc ...vorba lu' pufo:e copia lu' Madonna..nu's eu vre'un fan infocat da' am ascultat cateva melodii si e mai buna ca Le Gaga :lol:

E O CHESTIE LEGATA DE PREFERINTELE ADOLESCENTILOR.acum se vand numa autotuneuri si vezi in videoclipuri numa' fete goale..

nu se asculta lady gaga,se asculta alessia..nu se asculta alessia,se asculta elena gheorghe..nu se asculta e. gheorge,se asculta rihanna si asa mai departe...

Mesme, nu sunt de acord cu tine in privinta lui Lady Gaga. Dupa mine, e o copie a Madonnei in tinerete. Se aseamana atat ca melodii cat mai ales prin dorinta de a soca si de a crea scandal cu orice pret. Madonna a cantat Like A Virgin imbracata in rochie de mireasa si tavalindu-se pe jos. Gaga a venit cu alte extravagante cum ar fi rochia din carne si altele pe care nu le mai tin minte acum. In orice caz, ma indoiesc ca sub masca asta exista intr-adevar ceva talent muzical. Pana acum nu m-a convins, dar poate cand va mai imbatrani va deveni mai buna (btw, tot ca Madonna...)

Pǎi nu e nicio problemǎ cǎ nu suntem de acord.Suntem în statistici. :smile:

Deşi ‘Alejandro’ e de la cap la coadǎ un produs Madonna-like, iar ‘Born This Way’ evocǎ puternic ‘Like a Prayer’ şi Vogue’, mǎ întreb de ce sǎ fi fǎcut Gaga o imitaţie atât de evidentǎ în condiţiile în care are (deci poate face) melodii şi clipuri de succes care n-au nicio legǎturǎ cu Madonna.

Sǎ fi vrut publicitate pe seama ei?Nu face sens, avea notorietate când a lansat aceste piese.

Premii în plus?Nu cred, avea la activ şi avea recunoaştere (premii, public) fǎrǎ sǎ-i fie asociat numele cu al Madonnei.

Atunci ce sǎ fi vrut?S-o ofenseze?De ce sǎ fi vrut asta, ce-ar fi avut de câştigat?Nimic în raport cu ceea ce deja avea.Doar de pierdut, eventual, pt cǎ Madonna nu e genul care sǎ se lase ofensatǎ, iar publicul amendeazǎ ofensele de genul ǎsta.Deşi a avut parte de critici, curentul de opinie dominant a fost acela cǎ a imitat creativ şi a inovat.

Eu înclin sǎ cred c-a vrut s-o complimenteze, kinda tribute.Pt mine aşa face sens.

Şi se pare cǎ Madonna n-a reacţionat veninos.

Ca o notǎ de subsol, Madonna a avut parte de multǎ publicitate negativǎ lately.Odatǎ cu imitaţiile Gaga, numele ei a revenit într-un spot pozitiv, având parte de multǎ expunere - toatǎ favorabilǎ – favorabilǎ şi din partea celor care considerǎ tributul lui Gaga un plus, şi din parte celor care-l considerǎ un minus.

Pe de altǎ parte, nu vǎd care-i problema ca şi în muzicǎ sǎ aparǎ periodic noi figuri ce polarizeazǎ atenţia, evocându-i pe ‘clasicii’ genului respectiv.Nu se pune problema de ‘A murit regele, trǎiascǎ regele’, cǎ nu se detroneazǎ istoria, ci doar de ‘Muzica pop are un nou rege/reginǎ’.

Gaga e privitǎ de mulţi ca o nouǎ Madonna (largo sensu), într-o bunǎ zi va apǎrea un nou Elvis sau un nou MJ.

E loc pt toatǎ lumea.Sǎ cânte, sǎ ne transmitǎ energia lor artisticǎ, sǎ ne inspire etc, pt cǎ fǎrǎ muzicǎ am fi cu mult mai sǎraci.

Ca o parantezǎ, la capitolul imitaţii lista e lungǎ şi surprinzǎtoare, pt cǎ toţi artiştii care au avut ceva de spus – la modul artistic, s-au raportat cumva la cei care i-au inspirat.

Câteva exemple care au fǎcut valuri: ’Strong Enough’ al lui Cher care are o mare afinitate cu ’I Will Survive’ al Gloriei Gaynor, iar asta n-a împiedicat receptarea cu succes a melodiei ‚epigon’ şi nici n-a pus în umbrǎ valoarea hitului pe care l-a imitat; ’Fergalicious’ a lui Fergie sunǎ ca ‚Supersonic’-ul lui J.J Fad.Ba chiar şi originalul Prince trece prin ’Automatic’-ul de la Pointer Sisters cu ‚Lavaux’.

Imitaţia creativǎ e ton pe ton cu ce zicea Dali:Dacǎ nu imiţi nimic, nu poţi sǎ creezi nimic.

Aş zice cǎ cel mai comun mod de a crea are în reţetǎ ‚something old, something new, something crazy’.

Am fǎcut un mic research ca sǎ mǎ edific în legǎturǎ cu Gaga, dincolo de impresiile mele rezultate din câteva muzici ascultate, câteva clipuri vǎzute şi statisticile dintr-un articol recapitulativ 2010 cu privire la premii muzicale, iutubul muzical şi impactul unor artişti pe piaţa muzicalǎ, pe care mi-am bazat concluziile din postul anterior.

Am cǎutat câteva interviuri cu ea şi câteva clipuri din care sǎ-mi rezulte cum e receptatǎ de fani şi de artişti consacraţi– muzica, show-ul, ideile.

Ea a declarat cǎ au influenţat-o, printre alţii, David Bowie, Grace Jones, Madonna, Elvis, Queen, Andy Warhol.

Sunt mulţi artişti care o considerǎ, la acest moment, ’regina muzicii pop’.Calitǎţile ei vocale nu sunt contestate nici de cei care ar vrea o pauzǎ de cel puţin o lunǎ de Lady Gaga (Ozzie).

N-are vocea Cristinei Aguilerra, dar e deasupra Madonnei.

Cei care au colaborat cu ea în proiecte muzicale o considerǎ inteligentǎ, sclipitoare artistic, cu o dedicaţie ieşitǎ din comun şi dinamitǎ cât priveşte energia.

M-a amuzat observaţia lui J.B. Jovi:’Dacǎ Madonna şi Elton John ar fi avut un copil împreunǎ, ar fi fost Lady Gaga’.

Cât priveşte rochia de carne crudǎ, zic cǎ nu e un argument care sǎ aibǎ relevanţǎ în caracterizarea muzicii şi a spectacolelor ei ca fiind artǎ sau nu.

Aşa cum ea însǎşi a spus în emisiunea lui Ellen de Generes, una din semnificaţiile rochiei a fost aceea cǎ dacǎ omul nu luptǎ pt drepturile lui, riscǎ sǎ aibǎ tot atâtea drepturi câtǎ are carnea pe oase, iar ideea avea legǎturǎ cu ceva decizii politice controversate.Dacǎ-şi scria textul ǎsta pe un tricou, evident nu fǎcea valuri.Nici dacǎ era un celebru anonim care se arunca de la balconul Parlamentului.Doar îi deranja umpic din somn pe parlamentarii adormiţi.

Rochia nu e plǎcutǎ vederii, dar mi s-a pǎrut extrem de inspiratǎ la nivel de idee, mai ales în contextul în care a fost purtatǎ – la decernarea premiului pt cel mai bun video al anului pt ‘Bad Romance’.

Şi cea mai lipsitǎ de ipocrizie cu privire la propria persoanǎ şi la etapa pe care o parcurge lumea azi.Carne crudǎ accesorizatǎ cu diamante.

Ceea ce se vinde şi se cumpǎrǎ (în sens larg) cel mai bine e carnea.

E relevant faptul cǎ atât timp a cântat la pian într-o rochie banalǎ, fǎrǎ alt arsenal de imagine decât talentul şi emoţia artisticǎ, n-a auzit prea multǎ lume de ea şi a câştigat 1 leu.Când a adǎugat muzicii un vizual intens şi extravagant, a fǎcut avere şi a devenit ‘public icon’.

Evident, a ştiut cum s-o facǎ şi rezultatele o confirmǎ.

Sǎ nu subestimǎm nici oferta, nici cererea, dacǎ e vorba de o piaţǎ mondialǎ.

Oamenilor le trebuie azi stimulente mai puternice şi mai sofisticate pt a reacţiona decât cu ani în urmǎ.Dar asta ar fi o altǎ discuţie, cu alt izvor de argumente.

Un act artistic sau de alt fel acceptat/detestat/controversat/ pe scarǎ largǎ dǎ repere şi pt o o analizǎ a perioadei în care se produce, permiţând aprecieri cu privire la evoluţia viitoare.

Aceste aspecte intereseazǎ cu atât mai mult cu cât o figurǎ de mare impact poate influenţa generaţia cea mai sensibilǎ, generaţia care-şi cristalizeazǎ valorile, principiile, şi care urmeazǎ sǎ creeze valorile societǎţii viitoare.

Asta ar trebui sǎ le dea de lucru celor implicaţi în educaţie, societǎţii în general, în definirea criterilor pt scara valorilor la un moment dat – lucru dificil pt cǎ lupta pt supravieţuire şi lupta pt pǎstrarea valorilor morale se întâlnesc tot mai mult pe un fond de contradicţii şi tensiuni.

Şi apropo de statistici, gogu n-are inhibiţii când face statistici:actual, pornografia e cel mai cǎutat item.

Pe de altǎ parte, dacǎ analizǎm efectele impactului în timp şi spaţiu produse de artişti cu mare notorietate, zic cǎ sunt nesemnificative pe lângǎ efectele produse de deciziile proaste ale unor politicieni, de sistemele incoerente de învǎţǎmânt şi educaţie, de crizele economice şi alte asemenea.

Tot ca o parantezǎ, strict sub aspectulul mesajului, când sânii ies ‘din greşealǎ’ din bluzǎ la ‘Dansez pt tine’ şi se comenteazǎ chicotind la nivel de media, apreciindu-se cǎ asta atrage interes, simpatie şi voturi, se transmite un mesaj pervers şi periculos pt adolescentele cu discernǎmântul în formare, dornice sǎ se afirme.Dacǎ tot se comenteazǎ, ar trebui amendatǎ o astfel de ‘scǎpare’.De ce nu se întâmplǎ aşa, iar e altǎ discuţie.Exemplul poate nu e cel mai expresiv, dar ideea e cǎ atunci când dansul nu mai e doar dans şi capǎtǎ nepermis conotaţii sexuale, copila sau adolescenta nu mai delimiteazǎ categoriile şi nici nu percepe consecinţe viitoare nefaste ale acestei lipse de delimitare.

A nu se interpreta cǎ vederea unui sân ar trebui sǎ fie de domeniul paranormalui.Dimpotrivǎ.Barza ne-a plasat pe toţi la sân pt prima masǎ, anatomia e obiect de studiu la şcoalǎ etc.

Contextul face diferenţa.

În orice caz, când se expun sânii cu bunǎ ştiinţǎ într-un act artistic care evidenţiazǎ faptul cǎ femeia e folositǎ la modul industrial ca obiect sexual, mesajul are la pachet butonul de alarmǎ.

Revenind la Gaga, nu i-am vǎzut toate clipurile, nu i-am ascultat toatǎ muzica, dar din ceea ce am ascultat-vǎzut, o consider o artistǎ.În postul meu anterior doar la asta m-am referit.Acum am mai multe argumente în acest sens.Cǎ place sau nu e chestie de gust.

Când Madonna s-a tǎvǎlit Like a virgin, a fǎcut-o în cadrul unui act artistic.Cǎ a şocat, a fost cenzuratǎ, a pierdut sponsorizarea Pepsi, sunt aspecte care privesc consecinţele manifestǎrii artistice, dar nu neagǎ acest fapt.

Şi Queen s-a manifestat artistic în ‘Body Language’ , dar asta nu a împiedicat banarea clipului de MTV în 1982 (primul astfel de ban ever).

Un aspect pe care-l consider pozitiv la Gaga e acela cǎ promoveazǎ şi o esteticǎ a urâtului, lucru bun într-o societate care a înnebunit tinerele fete cu tipare de frumuseţe artificiale, cu un marş forţat cǎtre silicon şi anorexie/bulimie.Modelul android pe care şi-l asumǎ şi cu care are succes dǎ o stare de bine/de speranţǎ cât priveşte şansa de a reuşi în societate şi acelor fane care nu sunt pe şablonul 90-60-90.

Apreciez şi faptul cǎ n-a trecut la cupa D.Pe de o parte, n-a fǎcut din aspectul sexy o premisǎ a succesului, pe de altǎ parte, rezultǎ cǎ n-a fost dispusǎ la orice (deocamdatǎ) pt a-şi asigura toţi fanii din lume, ca sǎ zic aşa.Cu doi gemeni supradimensionaţi ar fi cucerit imediat un eşantion de potenţiali fani a cǎror ureche muzicalǎ e stimulatǎ de nervul optic.

Zic cǎ apreciez asta şi consider cǎ e un plus la început de carierǎ, şi un mesaj pozitiv totodatǎ, în condiţiile în care fete din întreaga lume îşi pericliteazǎ sǎnǎtatea fizicǎ şi mintalǎ pt a se alinia idealului de frumuseţe promovat prin toate clipurile publicitare.De ce, iar e altǎ discuţie.

Tot ca o parantezǎ, aspectul sexy ca atu şi premisǎ a succesului are efect de bumerang.Cazul Madonnei.

Madonna lipsitǎ de atributele feminitǎţii incitante şi lipsitǎ de dinamism îşi pierde aura, oricât de cameleonic s-ar reinventa şi cu oricâtǎ inteligenţǎ artisticǎ ar cǎuta sǎ focalizeze atenţia publicului cǎtre alte elemente ale manifestǎrii artistice decât propria persoanǎ.

Un caz în care dinamismul incitant a venit ca un bonus e cel al Tinei Turner, de pildǎ.Ea n-a mizat pe sexualitate pt succes, dar a delectat şi-a inspirat cu forţa feminitǎţii ei.Those dancing legs.. :D:

Când Gaga a trecut de la pian la show, a fǎcut-o cu un impact uriaş.De unde rezultǎ o datǎ în plus cǎ nu mai sunt suficiente vocea, talentul, arta interpretativǎ pt a crea un tsunami public.

Piaţa muzicalǎ are artişti de autenticǎ valoare, voci şi talente de excepţie, mai vechi şi mai noi, unii cu activitate constantǎ, care au fani fideli şi dobândesc fani noi, dar nu pot intra în competiţia pt notorietate cu fenomene tip Gaga (cǎ vor sau nu, n-are relevanţǎ sub acest aspect).Şi asta pt o mulţime de motive care n-au legǎturǎ cu muzica pur şi simplu.

Nici mǎcar cu ideea de-a şoca pt cǎ nu oricine poate zgudui piaţa muzicalǎ de o asemenea amploare.În plus, şocul e o chestie care doar declanşeazǎ ceva.

Mǎ întreb ce ar fi trebuit sǎ adauge de ex. Beatles-ii muzicii lor dacǎ s-ar fi lansat în 2010, pt a avea succesul pe care l-au avut când s-au lansat.

Sunt absolut convinsǎ cǎ doar plasând clipuri pe iutub şi susţinând concerte ca cele pe care le-au susţinut la vremea lor, în 2010 n-ar fi explodat pe piaţa muzicalǎ aşa cum a fǎcut-o Gaga.

Îmi imaginez cǎ aş fi dat de ei pe iutub, aşa cum am dat de James Morrison, de pildǎ, aş fi zis – sunǎ bine, sunt talentaţi, i-aş fi postat pe topicul de faţǎ, în rând cu fetele-alea talentate încheiate la toţi nasturii, ca sǎ zic aşa, şi-aş fi zis – sǎ vedem cum vor evolua, cum va arǎta cariera lor artisticǎ, ce diferenţǎ va face peste ani muzica lor şi la ce nivel de popularitate, va avea sau nu mesajul lor artistic vreun impact, vor schimba ceva şi dacǎ da, ce.

Tot ca o parantezǎ, un caz punctual de vizual controversat care a avut efect de trambulinǎ este ‘Girls On Film’ al lui Duran Duran.Cu acest clip şi-au resuscitat cariera.Evident nu sunt singurii care au fǎcut pace cu vizualul de impact pt succes.

Eu n-am nevoie de vizual ca sǎ apreciez o melodie, dar ǎsta e şi efectul faptului cǎ am ascultat in the first place ani de zile muzica doar la radio, pick-up, magnetofon, casetofon.Cei care s-au nǎscut cu video în casǎ, au primit muzica la pachet cu show-ul, caz în care de la bun început percepţiile s-au dimensionat altfel.

Dar îmi place spectacolul, îmi place sǎ vǎd o desfǎşurare de resurse şi forţe pt a crea show.

Un videoclip ce conţine un act artistic şocant nu diferǎ, substanţial, de vizualul şocant din filme artistice, documentare, fotografii.Problema e accesul oricui la orice.Existenţa internetului face aproape imposibilǎ cenzura normalǎ, dictatǎ de nevoia de a proteja minorii de orice informaţie pt care sunt prea mici.

Dacǎ ne referim strict la vizual, piaţa muzicalǎ geme de clipuri care nu sunt pt copii şi nici pt adolescenţi cu discernǎmântul în formare.

Aş cenzura sub acest aspect anumite clipuri în sensul cǎ aş avertiza cǎ sunt pt majori, dat fiind cǎ pot perturba gândirea, pot virusa mintea unui copil în curs de a-şi cristaliza reperele, incapabil sǎ înţeleagǎ/sǎ interpreteze/sǎ aleagǎ conştient de consecinţe etc

Am mai zis cǎ dacǎ aş fi fost acum adolescentǎ, spectacolul Gaga m-ar fi fascinat.Absolut.Cei mai mulţi adolescenţi sunt rebeli, curioşi, au atracţie pt pt fantasme, viziuni, big time stories etc.N-am fǎcut excepţie.Nici fii-mea n-a fǎcut excepţie.Nici elevii mei n-au fǎcut excepţie.Şi am avut destui.Am putut sǎ le observ universul trepidant, în special la orele de dirigenţie, când am fǎcut cu ei diverse activitǎţi extraşcolare ori când am fost cu ei în tabere, excursii etc.Sigur, apetitul pt the dark side of the moon se manifestǎ cu intensitǎţi diferite şi în forme diverse, dar ghemul acela de ‘de toate care aşteaptǎ sǎ fie cunoscute şi experimentate’ e acolo.

Şi într-o oarecare mǎsurǎ, subzistǎ toatǎ viaţa.

Oricum, dacǎ nu putem fi receptivi ca adulţi la excese pt cǎ vremea lor a trecut pt noi, zic cǎ putem manifesta mǎcar acea indulgenţǎ pe care am fi fost mulţumiţi s-o primim la vremea când am fost excesivi sau doar aparent excesivi, dornici şi de altceva decât considerau pǎrinţii noştri cǎ e necesar şi suficient pt a fi satisfǎcuţi artistic, ca sǎ zic aşa.

Un artist nu poate fi împiedicat sǎ se exprime, dacǎ prin ceea ce face nu încalcǎ nicio lege, doar pt cǎ produsul lui artistic îi poate tulbura pe copii şi adolescenţi, ci trebuie datǎ eficienţǎ educaţiei şi instrumentelor pe care societatea le are la dispoziţie în scopul de a-i proteja pe cei pt care informaţia respectivǎ e nocivǎ.

Pt copii şi adolescenţi cântǎ JB, de ex, mesajul lui se circumscrie unor emoţii adolescentine.Produsul JB e unul ‘uscat şi curat’.Deocamdatǎ.

Cǎ actuala Gaga e sau nu e pe gustul meu nu e relevant.Am spus cǎ o consider o artistǎ, am spus cǎ are voce, talent, inteligenţǎ artisticǎ.Melodiile pe care le-am postat n-au legǎturǎ cu spectacolul, cu prezenţa şocantǎ, cu felul în care se îmbracǎ/dezbracǎ etc.

Personalitǎţi artistice care au iscat controverse, curente artistice care au întors lucrurile cu susu-n jos au existat multe de-a lungul timpului.Impactul pe care l-au produs n-a ţinut strict de temǎ, ci de modul în care au ales artiştii respectivi sǎ-şi exprime punctul de vedere.

Oricum, efectele produse la nivel mondial de artişti nu pot concura cu cele produse de decizii politice proaste, de sisteme de învǎţǎmânt şi educaţie incoerente, de crizele economice şi alte asemenea.

Cât priveşte muzici care au creat controverse pe diferite teme – religie, nuditate, sexualitate, homosexualitate, droguri, criminal mind etc sunt destule exemple: clipul ‘I Want Your Sex’ al lui George Michael, versurile melodiei Purple Pills, ‘Stan’ a lui Eminem – varianta iniţialǎ, ‘Relax’ a lui Frankie Goes To Hollywood, ‘Try Try Try’ a lui The Smashing Pumpkins, ’Turn The Page’ - Metallica, ’Criminal’ - Fiona Apple, ’Arise’ - Sepultura, ’Trip Dill’ a lui Nelly, ’Juicebox’ a lui The Strokes a fost editat de MTV, ‚Justify My Love’ al Madonnei, 1990, banat de MTV, apoi ‚Like A Prayer’, ’Coma White’ a lui Marlyn Manson, cǎ doar nu era sǎ lipseascǎ tocmai el, ’Pagan Poetry’ a lui Bjork, ’Heart Shaped Box’ - Nirvana, ’Jeremy’ -Pearl Jam, ‚Protege Moi al lui Prodigy, clipul necenzurat al melodiei ‚Beliy Plashchik’ al fetelor de la tATu n-a trecut niciodatǎ de cenzura canalelor publice, ’Rock DJ’ a lui Robbie Williams a fost banatǎ de multe canale TV

N-a fost banat şi s-ar fi justificat ‚Baby One More Time’ al lui Britney Spears - în care minore îmbrǎcate în uniformǎ danseazǎ provocator în incinta unei şcoli.

Gaga are mai multe clipuri cenzurate/banate în diferite ţǎri.

‘Space Bound’ al lui Eminem e un candidat f bun la banare, by the way.O bad romance, finalizatǎ cu o sinucidere, Eminem se împuşcǎ în cap.

Dacǎ Gaga imitǎ?Aş zice cǎ prelucreazǎ creativ influenţe.E la început de carierǎ, are 25, e scuzabil şi chiar normal.Puţini artişti au apǎrut out of the blue cu un stil unic, nemaiîntâlnit.Majoritatea au fost contaminaţi la început de carierǎ de influenţe ale altor artişti.Nu doar în muzicǎ, în orice domeniu.Şi în profesii nonartistice existǎ influenţe ale mentorilor.

În niciun caz nu e o imitaţie gen copy-paste.Sunt preluate idei şi elemente.Raportul cu Madonna în cele 2 clipuri controversate sub acest aspect, îl vǎd ca având alt izvor decât imitaţia de dragul imitaţiei pt a atrage atenţia intrând în controversǎ cu Madonna.

La început de carierǎ, oricare ar fi domeniul, originalitatea rezultǎ cel mai des din îmbinarea particularǎ a influenţelor cu fondul.

Oricum, în mǎsura în care imitǎ, o face flatant la adresa celor pe care îi imitǎ.

A anunţat cǎ intenţioneazǎ s-o imite într-un clip şi pe Beyonce, cu care de altfel a şi colaborat, deci vom mai avea surprize-surprize.

Madonna aratǎ mai bine decât Gaga, a avut un sex-appeal pe care, de altfel, l-a exploatat la maximum.

A fost mai creativǎ, raportat la momentul de wow de la începutul carierei muzicale, dar acum 30 ani se receptau ca şocante unele lucruri care în ziua de azi nu mai atrag atenţia.Pǎstrând proporţiile, azi e nevoie de butoane mult mai fierbinţi, ca sǎ zic aşa, pt a crea impact public de mari proporţii.

Cât priveşte vocea, Gaga e deasupra Madonnei.Versurile Gaga sunt mai bune, iar majoritatea melodiilor e mai catchy.În fond, pop-ul e o muzicǎ de dans, care te scoalǎ de pe scaun, dinamicǎ şi fun.Cultura pop are multǎ culoare, cultivǎ diversitatea, bucuria de a trǎi.

Am ascultat câteva iutuburi ale lui Gaga din concerte live şi Cântǎ.

Şi Madonna e un produs complex.S-a reinventat continuu.Dacǎ ar fi cântat în faţa microfonului, îmbrǎcatǎ ca Gaga în clipul din postul meu anterior, fac pariu cǎ nu fǎcea istorie oricât de impresionante/şocante ar fi fost versurile melodiilor, oricât de avântat ar fi luptat cu bemolii.

Majoritatea cântǎreţelor pop-post Madonna au fost influenţate de ea.Ceea ce e explicabil.

Madonna a pus accent pe forţa sexualitǎţii ca un atu propriu (‘In Bed with Madonna’ e doar un exemplu), Gaga are ca premisǎ exemplarul android.Cum o sǎ se reinventeze Gaga, vom vedea.Oricum, potenţial şi forţǎ are.

În anii ’80, fetele voiau sǎ arate ca Madonna, sǎ se îmbrace ca ea etc, în anii 2010 vor sǎ fie little monsters.What’s new? :D:

Arta de orice fel are excesele şi nebunia ei.Cât priveşte muzica şi spectacolul, oamenii aşteaptǎ de la idolii lor sǎ-i uimeascǎ sau mǎcar sǎ-i surprindǎ, vor sǎ-şi regǎseascǎ viziunile şi fantezia în cele ale artistului favorit.

Dacǎ pe scenǎ un artist doar interpreteazǎ melodiile ca în studio şi nu face spectacol, nu provoacǎ şi nu animǎ publicul astfel încât acesta sǎ se simtǎ parte a show-ului, fanii se vor întreba – pe bunǎ dreptate, de ce au plǎtit biletul, cǎ doar aveau albumele şi iutubul.

Prezenţa scenicǎ, vectorul fashion, coregrafia, luminile, ‘artificiile’ de orice fel, sunt ingrediente şi parte a atmosferei care naşte acel wow al unui spectacol reuşit.

Iar Gaga ştie sǎ facǎ show, big time show.

Cât priveşte fabulosul, let me introduce you Madame Peripetie.

Vorba lui Einstein, imaginaţia te duce oriunde. :D:

Dacǎ lǎsǎm vizualul de-o parte şi ne imaginǎm cǎ Gaga ar rǎsuna doar la radio sau de pe cd-uri, muzica ei are un mesaj pozitiv.

Dacǎ de pildǎ Born This Way e fǎrǎ clip, face sens şi pt un copil, şi pt un adolescent.

M-a surprins sǎ gǎsesc

.Maria Aragon e pur şi simplu adorabilǎ.

2010

un duet cu Sting -->

şi unul cu Elton -->

Nice live NY performance 2010, de la min.2.20

You & I

În concluzie, fata asta e un diesel*. :D:

Cam atât.Deocamdatǎ :blink:

A, apropo de JB, sunt câţiva cântǎreţi azi celebri şi de necontestatǎ valoare care atunci când s-au lansat erau percepuţi ca nişte ‘cutie little things’ pt cǎ erau drǎguţi.

Nu e cazul lui Jon Bon Jovi, dar probabil cǎ JBJ la vârsta lui JB arǎta cam la fel.Pe bune, chiar mi se pare cǎ seamǎnǎ umpic. :D:

-----

Sǎ mai adaug decadei 0-10 douǎ ‘benzinare’ pline de graţie, cu voci minunate:

Sara Bareille

Michelle Branch

Breathe

Everywhere

Mno..sa analizez la sange putin :))

"Deşi ?Alejandro? e de la cap la coad? un produs Madonna-like, iar ?Born This Way? evoc? puternic ?Like a Prayer? şi Vogue?, m? întreb de ce s? fi f?cut Gaga o imitaţie atât de evident? în condiţiile în care are (deci poate face) melodii şi clipuri de succes care n-au nicio leg?tur? cu Madonna."-

Simplu...publicul..alta generatie..

"Gaga e privit? de mulţi ca o nou? Madonna (largo sensu), într-o bun? zi va ap?rea un nou Elvis sau un nou MJ.

E loc pt toat? lumea.S? cânte, s? ne transmit? energia lor artistic?, s? ne inspire etc, pt c? f?r? muzic? am fi cu mult mai s?raci."-

Revin la faza cu new generation...si in alte tari cat si la noi muzica asta gen house,dance,pop(si cum ii mai zice) e facuta pentru adolescenti...la noi e in voga alessia,e.gheorghe etc si la ei gaga...gaga canta house,dance,pop(whateva') nu pentru toata lumea cum canta romanasii..ci pentru fanii aia gen "hardcore"..

"Ea a declarat c? au influenţat-o, printre alţii, David Bowie, Grace Jones, Madonna, Elvis, Queen, Andy Warhol."-A spus asta sa dea bine..

"Rochia nu e pl?cut? vederii, dar mi s-a p?rut extrem de inspirat? la nivel de idee, mai ales în contextul în care a fost purtat? ? la decernarea premiului pt cel mai bun video al anului pt ?Bad Romance?."-hardcore..

sa zicem ca 50 cent castiga premiu' ala..e genu sa vina cu bling-blinguri si la inmormantare..dar daca ar castiga Eminem..el n'ar veni imbracat gangsta(nu bling bling ca nu poarta)

"E relevant faptul c? atât timp a cântat la pian într-o rochie banal?, f?r? alt arsenal de imagine decât talentul şi emoţia artistic?, n-a auzit prea mult? lume de ea şi a câştigat 1 leu.Când a ad?ugat muzicii un vizual intens şi extravagant, a f?cut avere şi a devenit ?public icon?."-mno...exista pe youtube multe exemple mai bune decat pianu' ei(n'am ascultat melodia in care canta(cred) da' presupun ca nu e cea mai buna cantareata la pian) care n'au ajuns "mari" ..ea a fost promovata EXTREM de mult( nu doar la faza cu pianu..in general) si d'aia e public icon..

Mno,ca au fost banati cei de la Queen ...asa era pe "vremea" aia..acu' se vinde pornografia si iesiri d'alea ...d'aia vezi mereu pe programe unde se difuzeaza muzica numa' funduri..gen mamacita,candy shop etc..si ea creeaza controverse..iese bine din controverse si i se ridica reputatia..peste 2-3 ani poate ajunge regina muzicii.. :lol: (NOT :|)

"Piaţa muzical? are artişti de autentic? valoare, voci şi talente de excepţie, mai vechi şi mai noi"-depinde care piata

si de la noi are nevoie da' si aia din afara...in afara se promoveaza de pe youtube..asa o ajuns J.B. sa aiba miliarde de fane (nu chiar) si d'aia a ajuns rebecca aia sa aiba 999999 vizualizari pe youtube..da' adevaratele talente n'au asa ceva...

"M? întreb ce ar fi trebuit s? adauge de ex. Beatles-ii muzicii lor dac? s-ar fi lansat în 2010, pt a avea succesul pe care l-au avut când s-au lansat.

Sunt absolut convins? c? doar plasând clipuri pe iutub şi susţinând concerte ca cele pe care le-au susţinut la vremea lor, în 2010 n-ar fi explodat pe piaţa muzical? aşa cum a f?cut-o Gaga."...-again,new generation..daca s'ar lansa in 2010 NU S'AR FI VANDUT pentru ca nu sunt "tru".

"Am mai zis c? dac? aş fi fost acum adolescent?, spectacolul Gaga m-ar fi fascinat."-personal..pe mine nu :lol:

"Pt copii şi adolescenţi cânt? JB, de ex, mesajul lui se circumscrie unor emoţii adolescentine.Produsul JB e unul ?uscat şi curat?.Deocamdat?."..ce mesaj?din ce am ascultat eu el parca e B0$$ si are fetele la picioare..astea sunt melodiile lui..numa' despre fete..

muzica lu' jb e un fel de manea romaneasca :lol: numa' ca nu vorbeste de dusmani,palate etc :))..INCA( =))) prezic viitoru') :lol:

"?Stan? a lui Eminem ? varianta iniţial?,"-hmm..a fost banata ca spunea realitatea..de ex la noi:Apar melodiile lu' Cedry2k,Haarp Cord,Deliric( sange de porc..daca ai timp asculta..si nu inchide youtubu' dupa prima injuratura ..),Doc,Nimeni altu pe posturile tv?astia au si melodii in care nu folosesc injuraturi da' totusi mesaju' e prea "hardcore"..spun aia care baneaza..insa ei spun realitatea...

Pai daca e asa si Psycho(filmu') n'a prins la debut da' dupa 5 ani(parca) era "film de 10" ...de ce n'a mers la debut? nu se vindeau filme cu crime,cu psycho..d'astea thrillere..

"?Space Bound? al lui Eminem e un candidat f bun la banare, by the way.O bad romance, finalizat? cu o sinucidere, Eminem se împuşc? în cap."-nu o baneaza pentru ca se vinde genu' asta de videoclipuri..

"Cât priveşte vocea, Gaga e deasupra Madonnei"-Si Katy Perry e peste Gaga..asculta refrenu' la E.T sa vezi cum ridica vocea..da' e promovata ca Gaga? :huh:

Edited by Barcelona