Jump to content
Vesperala Forum

Invata de la pasari...


Recommended Posts

Vrabiutele...

 

... în vara aceea, din 18 zile cât am stat în staţiune, 15 zile a ploua demenţial, aproape neîntrerupt. Pe balcon, veneau zilnic vrăbiuţele şi cereau de mâncare. Am mers la cantina restaurantului şi am luat nişte mălai, l-am pus pe o farfuriuţă şi vrăbiuţele veneau şi-şi serveau zilnic masa de acolo. Dar, s-a terminat mălaiul şi pentru că tot veneau, am luat cu mătura mălaiul de pe lângă farfurie, l-am pus în farfurie şi... aşteptam să-l servească, dar NU! Ciripitul vrăbiuţelor se transformase într-un ţipăt jalnic, disperat şi băteau nervoase cu aripile-n geam ca şi cum ar fi încercat să-mi spună, să-mi transmită ceva. La început am fost nedumerită, nu puteam să înţeleg de ce nu mănâncă că doar aveau ce, nu ştiam ce vor, nu pricepeam de ce nu se ating de mălai. După vreo trei zile, am aruncat mălaiul adunat de pe jos, am spăla farfuriuţa şi-am mers la cantină de-am luat mălai curat. L-am pus pe balcon, pe locul ştiut de vrăbiuţe, şi-am aşteptat.

S-au ospătat bietele vrăbiuţe şi cu un ciripit vesel parcă au vrut să-mi mulţumească pentru că am descifrat mesajul lor şi le-am servit mălai curat, fără praf şi gunoaie...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Meteorologii necuvantatori

 

La apropierea ploii,gainile cauta un loc ridicat pe care sa se aseze,in cotet sau in aer liber. Daca gainile nu fug de sub picaturile de ploaie e semn ca ploaia va dura mult.

Cand simt venirea ploii,vrabiutele isi infoaie penele si se tavalesc in praf. Daca,dupa o perioada indelungata de vreme ploioasa ele incep sa ciripeasca vesel,e semn ca vremea se va indrepta.

Inainte de ploaie, zboara razant cu pamantul,foarte jos.

Ciocarliile,inaintea unei furtuni stau nemiscate si isi umfla penele iar pe timp furtunos umbla pe aratura.

Cand bufnita tipa strident, prevesteste sosirea frigului.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...