Jump to content
Vesperala Forum

Asigurarea obligatorie a locuinţelor

vesperala

Recommended Posts

Fiecare companie de asigurare are un anumit portofoliu de asigurari pentru care a primit autorizatie. La fel si cu RCA-ul. Nu toate companiile incheie acest tip de polita.

Cat despre optiune. E complicat. Fiecare va alege compania in care are incredere, caci pretul "standard" e acelasi la toti asiguratorii.

Am incredere in continuare in ASIROM!

Problema ar fi ca "doar 13 asiguratori şi reprezentanţii lor autorizaţi au dreptul să vândă poliţele obligatorii: ABC Asigurări, Ardaf , ASTRA Asigurări, Carpatica Asigurări, Certasig, CITY Insurance, Platinum Asigurări, Credit Europe Asigurări, Euroins, Generali, Grawe, Groupama, Uniqa."

Prea multe "de buzunar", nesigure. :confused:

• 2 weeks later...

S-a amanat termenul pana la 15 iulie. Desiu guvernul i-a amenintat pe cei din zone cu probleme ca daca la primavara ii inunda, nu vor mai primi bani de la guvern :nono: Deci ar mai fi timp, dar cu cat mai repede, cu atat mai bine.

Cat despre firma, inca nu m-am hotarat. Astept sa vad daca vreo firma ofera ceva bonus (de exemplu vreo tombola cu premii) si ma hotarasc atunci :D:

PS Ma mir ca nu apare Allianz Tiriac pe lista. Si in plus eu stiam ca Uniqa a inghitit Astra, asa ca ma mir ca apar ambele pe lista :huh:

Eu unul sunt foarte curios ce clauza vor invoca asiguratorii ca sa se eschiveze de la plata :) fiindca, nah ...vor avea de pregatit foarte multi bani in caz de vreo calamitate de proportii (Doamne fereste! )

Atunci se va vedea care societate pune banul jos fara sa clipeasca, si care va aburi lumea cu dume de genul ''mai stau partial 2 ziduri si s-au recuperat 28 de tigle intregi, deci despagubim doar intr-o proportie procentuala'' .... (derizorie, dupa cate imi pot eu imagina)

dar cine stie, poate gresesc.

'om trai si 'om vedea. :pardon:

Eu unul sunt foarte curios ce clauza vor invoca asiguratorii ca sa se eschiveze de la plata :) fiindca, nah ...vor avea de pregatit foarte multi bani in caz de vreo calamitate de proportii (Doamne fereste! )

Atunci se va vedea care societate pune banul jos fara sa clipeasca, si care va aburi lumea cu dume de genul ''mai stau partial 2 ziduri si s-au recuperat 28 de tigle intregi, deci despagubim doar intr-o proportie procentuala'' .... (derizorie, dupa cate imi pot eu imagina)

'om trai si 'om vedea. :pardon:

Categoric gresesti.

Vrei sa dezvolt?

• 2 months later...
(asiguratorii) vor avea de pregatit foarte multi bani in caz de vreo calamitate de proportii

...

sunt foarte curios ce clauza vor invoca asiguratorii ca sa se eschiveze de la plata

...

Categoric gresesti.

Vrei sa dezvolt?

Asadar, se da un dezastru de calibrul celui din Japonia. Foarte multe victime, toata tara facuta haram, guvernul dezorientat, industria energetica (si industria in general) pusa cu botul pe labe. Ca sa nu mai spun de indicii bursieri cazuti dramatic.

Poti sa-mi indici un asigurator (+re+re+re...reasigurator) care in aceste conditii ar mai fi in stare sa-si despagubeasca clientii?

Asadar, se da un dezastru de calibrul celui din Japonia. Foarte multe victime, toata tara facuta haram, guvernul dezorientat, industria energetica (si industria in general) pusa cu botul pe labe. Ca sa nu mai spun de indicii bursieri cazuti dramatic.

Poti sa-mi indici un asigurator (+re+re+re...reasigurator) care in aceste conditii ar mai fi in stare sa-si despagubeasca clientii?

Exista o clauza inventata tot de japonezi, in contractele de asigurare.

Are un nume ciudat la ei. Il stiam de la un cunoscut rezident in Japonia in anii 9o.

Era cuprins si-n legislatia lor. Acum imi scapa.

In mare se rezuma la trai decent ulterior. Cam asa l-a tradus el.

Asta-i pragul de asigurare.

In limite financiare rezonabile. Accesibile.

LE.

In 96 cand a fost cutremurul care a distrus Kobe a primit automat in contul asigurarii

cam 80 de dolari, drept dauna psihica. Desi nu avea probleme directe.

E alt sistem fata de ce stim noi. E cu totul altul.

Exista o clauza inventata tot de japonezi, in contractele de asigurare.

In mare se rezuma la trai decent ulterior

Asa ceva n-o sa cred niciodata. :)

Adica tu iti asiguri bunuri mobile si imobile, sa zicem in valoare de 10 miliarde de dolari si platesti anual o prima egala cu valoarea vilei lui Tom Cruise din Beverly Hills,, iar in caz de dauna (totala si irecuperabila) societatea iti cumpara o garsoniera confort-2 in Berceni si iti promite sa-ti plateasca intretinerea forever. .. Se poate spune ca-ti asigura un trai decent, nu-i asa? :o:

Oricum, hai sa revenim la minunata noastra tara si te intreb din nou: --> Poti sa-mi indici un asigurator suficient de pregatit, incat sa poata despagubi o tara intreaga, facuta praf de un cutremur calumea? :uf: Dar vorbim de despagubiri corecte, nu de folozofia budista a traiului decent; umbland desculti si infasurati in cearsafuri. :)

Asa ceva n-o sa cred niciodata. :)

Adica tu iti asiguri bunuri mobile si imobile, sa zicem in valoare de 10 miliarde de dolari si platesti anual o prima egala cu valoarea vilei lui Tom Cruise din Beverly Hills,, iar in caz de dauna (totala si irecuperabila) societatea iti cumpara o garsoniera confort-2 in Berceni si iti promite sa-ti plateasca intretinerea forever. .. Se poate spune ca-ti asigura un trai decent, nu-i asa? :o:

Oricum, hai sa revenim la minunata noastra tara si te intreb din nou: --> Poti sa-mi indici un asigurator suficient de pregatit, incat sa poata despagubi o tara intreaga, facuta praf de un cutremur calumea? :uf: Dar vorbim de despagubiri corecte, nu de folozofia budista a traiului decent; umbland desculti si infasurati in cearsafuri. :)

Faci pe nestiutorul cu mine. E-n regula.

Defineste clauzele si costul unei asigurari ca cea marcata mai sus.

Fa daca vrei o analogie cu RCA. Fa-o si cu o asigurare completa.

Scumpa, asa-i?

Sper ca nu ai avut vreun gand sa compari Japonia cu Ro.

Dpdv al asiguratorilor. De exemplu, ei nu au notiunea de auto second hand.

Insa tu cunosti asta. Dar ti-e drag sa combati. :yessir:

Defineste clauzele si costul unei asigurari ca cea marcata mai sus.

Clauzele sunt cele obisnuite: Asiguratul plateste ratele politei, asiguratorul plateste in caz de dauna. Simplu ca buna ziua.

Fa daca vrei o analogie cu RCA. Fa-o si cu o asigurare completa. Scumpa, asa-i?

Am amintit in mod special despre Tom Criuse si vila lui, ca sa se inteleaga ca vorbim despre bunuri valoroase si asigurari full-options. Suntem corecti: Nu facem economie la bifat casute,, dar si suntem pretentiosi in caz de dauna.

Intrebarea mea (pusa a treia oara) este: ---> In Romania, care asigurator il vezi tu in stare sa despagubeasca corect daune de proportiile amintite?

Sper ca nu ai avut vreun gand sa compari Japonia cu Ro. Dpdv al asiguratorilor.

Este normal ca asigurarea sa fie mai scumpa in J , dar pretul politei se calculeaza raportat la gradul local de risc. De ce ar fi asa aberant sa compar Japonia cu Romania dpdv al asiguratorilor? :confused:

De exemplu, ei nu au notiunea de auto second hand.

Asta nu are relevanta in acest subiect, dar fie. Tu crezi ca ei nu-si vand niciodata masinile?

Sau crezi ca dupa 3-4 ani le dau direct la Remat? ... C'mon man! :hatoff:

Clauzele sunt cele obisnuite: Asiguratul plateste ratele politei, asiguratorul plateste in caz de dauna. Simplu ca buna ziua.

Am amintit in mod special despre Tom Criuse si vila lui, ca sa se inteleaga ca vorbim despre bunuri valoroase si asigurari full-options. Suntem corecti: Nu facem economie la bifat casute,, dar si suntem pretentiosi in caz de dauna.

Intrebarea mea (pusa a treia oara) este: ---> In Romania, care asigurator il vezi tu in stare sa despagubeasca corect daune de proportiile amintite?

Este normal ca asigurarea sa fie mai scumpa in J , dar pretul politei se calculeaza raportat la gradul local de risc. De ce ar fi asa aberant sa compar Japonia cu Romania dpdv al asiguratorilor? :confused:

Asta nu are relevanta in acest subiect, dar fie. Tu crezi ca ei nu-si vand niciodata masinile?

Sau crezi ca dupa 3-4 ani le dau direct la Remat? ... C'mon man! :hatoff:

Ai sa razi insa ei nu au notiunea de masina SH.

In Ro nu exista deocamdata la scara larga negocierea unei asigurari.

Poate doar la credite.

E interpretabila o discutie pe teme de asigurari pe malul lacului.

Sau interpretabila functie de costuri. Costurile asigurarii.

E de bun simt ca din salariu nu-ti permiti o asigurare completa.

La fel de drept ii ca in J doar clasa de jos accepta rezidenta in zone expuse.

Cu asigurari pe masura. Vezi ce-am scris ceva mai sus.

Edited by RoAp

• 2 months later...
S-a amanat termenul pana la 15 iulie. Desiu guvernul i-a amenintat pe cei din zone cu probleme ca daca la primavara ii inunda, nu vor mai primi bani de la guvern :nono: Deci ar mai fi timp, dar cu cat mai repede, cu atat mai bine.

Cat despre firma, inca nu m-am hotarat. Astept sa vad daca vreo firma ofera ceva bonus (de exemplu vreo tombola cu premii) si ma hotarasc atunci :D:

PS Ma mir ca nu apare Allianz Tiriac pe lista. Si in plus eu stiam ca Uniqa a inghitit Astra, asa ca ma mir ca apar ambele pe lista :huh:

Astra doar s-a folosit o perioada de numele UNIQA si a avut de castigat!

Au fost parteneri. De anul trecut nu mai sunt!

Ai sa razi insa ei nu au notiunea de masina SH.

In Ro nu exista deocamdata la scara larga negocierea unei asigurari.

Poate doar la credite.

E interpretabila o discutie pe teme de asigurari pe malul lacului.

Sau interpretabila functie de costuri. Costurile asigurarii.

E de bun simt ca din salariu nu-ti permiti o asigurare completa.

La fel de drept ii ca in J doar clasa de jos accepta rezidenta in zone expuse.

Cu asigurari pe masura. Vezi ce-am scris ceva mai sus.

Hei!

In primul rand cei 13 sunt doar intermediari pentru a strange acest bir!

Apoi daunele vor fi platite de stat(PAID)!

Va astept cand va hotarati sa va iau banutii pentru aceasta asigurare!

Nu conteaza unde o faci,la ce firma! Banii merg in OALA AIA MARE ,FARA FUND,A GUVERNULUI!

Atentie la pacaleala de la ASTRA care ofera in acelasi pret si incendiu,inundatie la/de la vecini!

Atentie la pacaleala de la ASTRA care ofera in acelasi pret si incendiu,inundatie la/de la vecini!

Pai spune-ne mai multe despre pacaleala asta ca sa stim cum sa ne ferim si la ce sa fim atenti. De ce e pacaleala? Daca e mai mult, nu e si bun?

Eonica, pai care poate fi pacaleala? :) Tu platesti corect iar ei nu.

Daca citesti cu atentie un contract de asigurare, iti dai seama ca asiguratorii platesc doar DACA VOR. Pe de alta parte,, daca le merge vestea ca prea se sustrag platilor, le scade popularitatea. E o chestiune de echilibru fin intre mentinerea unei reputatii satisfacatoare si trasul cator mai multe tepe. :)

Nu e dificil, fiindca daunele minore sunt mult mai multe ca numar; iar pe acelea le onoreaza.

Doar asa, din cand in cand, la o dauna mai costisitoare, invoca si ei cate o ''clauza'' :wink:

Cu metoda asta nu ''dau rau'' nici in statistici, si mai si scutesc sume considerabile.

Deci, eonica, totul tine de noroc; sa nu fie nevoiti sa-ti dea bani multi. :)

Eu credeam ca e o chestie de marketing. La toti asiguratorii polita obligatorie costa 20 euro. Cum sa ii faca pe oameni sa aleaga? Le mai ofera un "bonus". Despre asta credeam ca e vorba cu "suplimentare".

Ideea principala oricum e prost gandita. Cum ma asiguri pe mine obligatoriu la apartamentul de la etajul X din blocul de pe deal pentru inundatii naturale? Inteleg pentru cutremur, dar pentru inundatii naturale???? Vine tsunamiul si pe la noi? Mai mare prostie nici ca se putea. Trebuia clar ca fiecare sa poata personaliza aceasta asigurare obligatorie.

Asigurarea obligatorie a locuintelor nu merge pe vreun principiu probabilistic, ci pe principiul solidaritatii. E la mintea cocosului ca nimeni nu-si va asigura impotriva inundatiilor un apartament aflat la etajul 10,, si nici macar casa, daca e construita intr-o pozitie in care apa nu are nicio sansa sa ajunga la ea. E clar ca de n-ar fi obligatorie, nimeni nu si-ar face de bunavoie o asemenea asigurare. Iar cei vizati ar reprezenta un fond insignifiant de cotizanti, in comparatie cu valoarea pagubelor.

De aceea, aceast tip de asigurare merge pe principiul solidaritatii. Cam nedrept, dar fie...

Ceea ce nu inteleg eu, e altceva: De ce se dau in continuare autorizatii de constructie in zone cu inundatii?

:)

Ca sa fie asigurat, pe langa principiul solidaritatii si principiul circulatiei banului in natura inconjuratoare, adica spaga. M-am apucat sa raspund si eu la o intrebare retorica si ia uite ce a iesit.... ditamai cuvantul nedorit, negandit. Trebuia sa scriu in loc de spaga "donatie". Scuze ca mi-a scapat porumbulelul.