Jump to content
Vesperala Forum

Cum se scapă de mătreaţă?


vesperala

Recommended Posts

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Matreata este o afectiune care se trateaza greu. De regula matreata are ca sursa stresul si intoxicarea organismului cu alimente pline de E-uri. Un tratament eficient si definitiv nu exista pentru matreata,dar se poate ameliora . Chiar daca dispare dupa un tratament sau altul va apare negresit dupa o perioada oarecare. Un tratament cat de cat eficient ar fi urmatorul:

-dezintoxicarea organismului cu o cura de Aloe vera gel sau suc de Aloe planta verde(se mai gasesc pe la serele private),3 linguri pe zi jumatate de ora dupa mese,

-Se vor evita alimentele care contin E-uri,

-cura de dezintoxicare cu aloe se poate combina cu o lingurita de Caolin dizolvat in apa plata-se bea dimineata pe stomacul gol daca apare constipatia se consuma 10-20 de boabe de stafide la fiecare masa,

-daca aveti parul scurt se pot aplica cataplasme cu argila timp de o jumatate de ora-cum se prepara cataplasmele gasiti aici: http://naturist-life.ro/forum/viewforum.ph...rum.php?f=9

Link to comment
Share on other sites

-Se vor evita alimentele care contin E-uri,

 

 

Pentru asta trebuie sa ne facem ferma si sa ne apucam si de gradinarit, ca in magazine nu mai gasesti nimic 100% natural. Asta imi aminteste de o stire de acum cateva luni in care se facea mare tam-tam pe tema citricelor a caror coaja e trata cu nu mai stiu care substanta toxica...

Prin tundere zero nu iese matreata asta? :cheesy:

Link to comment
Share on other sites

Pentru asta trebuie sa ne facem ferma si sa ne apucam si de gradinarit, ca in magazine nu mai gasesti nimic 100% natural. Asta imi aminteste de o stire de acum cateva luni in care se facea mare tam-tam pe tema citricelor a caror coaja e trata cu nu mai stiu care substanta toxica...

Prin tundere zero nu iese matreata asta? :cheesy:

 

Ai dreptate, ce am expus eu este doar teoretic, fiindca intradevar, practic nu ai cum sa te feresti de E-uri cumparand din magazine.

Link to comment
Share on other sites

Problema asta am avut-o si eu.Acum folosesc un sampon SELEGEL si am scapat.Dar oare pentru cat timp? :confused: O sa vad eu............. :lol:

Da!

Din păcate revine mereu!

O solutie pe care am folosit-o cu succes a fost pe timp de vara clatirea dupa spalare cu ceai din crengute de nuc.

Acum astept produsele de care vorbeam mai sus. Pe aici nu se gasesc la magazin.

Link to comment
Share on other sites

Ba da!

Ii schimbă putin nuanta si asta poate fi un inconvenient pentru anumite tipuri de par.

părul meu e negru şi da, e un inconvenient să mă cheme morcoveaţă..:)

Link to comment
Share on other sites

Ma refeream ca are numai 125 ml. :D: Este din gama Ducray,Selegel este si pentru matreata grasa si uscata. Il folosesc de 4 saptamani si trebuie folosit cel putin 6 saptamani.Acum nu mai am matreata dar ma intreb pt cat timp.Voi afla eu :)

Edited by Aida
Link to comment
Share on other sites

Ma refeream ca are numai 125 ml. :D: Este din gama Ducray, il folosesc de 4 saptamani si trebuie folosit cel putin 6 saptamani.Acum nu mai am matreata dar ma intreb pt cat timp.

şi mie îmi trebuie un tub la 2 spălări...pricep..:) important e să merite, oricum.

Link to comment
Share on other sites

Sampon-tratament antimatreata cu arbore de ceai şi brusture 250 ml sampon-tratament pentru toate tipurile de parul cu matreata. Continutul in propolis, cimbrisor si rozmarin asigura echilibrarea pH-ului si disparitia matretei. Samponul este pe bază de acil glutamaţi (nonalergici) ce hidratează pielea, menţinînd PH-ul natural. Gramaj 250ml pret 52.00 lei.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...