Jump to content
Vesperala Forum

Intrebari pentruuu...Barcelona


Barcelona

Recommended Posts

  • Replies 148
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

*1.tot am insomnii :lol: .

*2.acu' am vazut postu' narcisei*.

*3.Beijing sau Tokyo. :-?? *.

 

Chinezii nu merg pe stanga.

 

Japonezii nu scriu cu caractere arabe(150 m).

 

Masinile parcate is cam standard. Eu as miza pe India sau ceva din Asia. Ceva fosta colonie britanica.

 

Imi joaca feste placa video. Nu vad bine indicatorul din dreapta.

 

Insa am sa spun la final parerea mea.

 

Interesant muntele si tramvaiul.

Edited by Radu_RoAp
Link to comment
Share on other sites

spune clar ce insinuezi . :lol:

i mean,sa pot da un raspuns concret,ca ceea ce ai spus o pot interpreta si ajunge la alte subiecte . :lol:

 

Nepoate, nicio insinuare nu sufera prea mult de claritate, o dau si eu mai ocolita, sa-mi asigur o retragere cat de cat onorabila. :run:

Oricum, plecai de pe topicul cu Hitler, ne cearta sefii ca bagatelizam subiectul. :blush-1:

Ma gandeam si eu , de ce oare numai talpa poporului savura goangele alea, ca n-am citit pe nicaieri ca Hitler, Goring, Borman, Keitel si toti acolitii sa se fi dedulcit la libarci. :lol:

 

Barcuta, cazuram cu Grecia la fotbal, te bucuri?

Avem oarece sanse pentru pasaportul spre Brazilia. :cheer:

Link to comment
Share on other sites

Erm,au o defensiva extrem de buna si relativ si'un mijloc ok,e greu ca d*cu'.

Si ma rog,daca ajungem la Brazilia,ce facem?luam bataie toate meciurile,avem golaveraj 0-15,si ne ramane sa ne uitam d-acasa.ai nostri o sa se bucure de faptu' c'au ajuns la Rio si'au vazut braziliencele(eventual petrecaretii si altele.. :lol: ).

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 1 month later...

Cum se numeste viteazul sublocotenent la care se face referire, Barcuta? Iti dau un indiciu-vorbim despre Primul Război Mondial . Mai ai dreptul la o singura varianta ajutatoare- intreaba publicul. :D:

 

Alaturi, la Muncelul,o tanara fecioara

Isi conducea in lupta al ei detasament,

Un plutonas de oameni cu inimi otelite

Urmau cu cerbicie un sublocotenent.

Prin ploaia de srapnele, obuze si grenade

Viteaza eroina lupta neincetat,

Prin gestu-i, prin cuvinte, indeamna luptatorii

Ce-n iuresul de gloante spre inamic strabat...

Link to comment
Share on other sites

:bighug: A fost o intrebare mai mult retorica, Barcuta. Nu e vina generatiei tale, e exclusiv vina sistemului. Eroii autentici nu se mai promoveaza, cu timpul n-o sa mai stie nimeni cine a fost Ecaterina Teodoroiu, cine a fost Ana Ipatescu. Cu cateva zile inainte de-a-ti adresa intrebarea asta, i-am pus intrebarea fiului unei vecine, elev in clasa a VIII a, sub o forma mult mai usoara, l-am intrebat direct daca stie cine a fost Ecaterina Teodoroiu. Nu stia. Intrucat a fost promovata de comunisti- destul de tarziu si destul de superficial au facut-o si ei- acum nici nu se mai vorbeste despre eroina care , la numai 23 de ani, si-a jertfit viata pentru tara asta. Se merge pe ideea ca tot ce-a fost comunist trebuie aruncat la cosul de gunoi. Dar eroii neamului nu au fost inventati de comunisti, ei au existat si ar trebui sa ne mandrim cu ei.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
nu stiu daca gresesc dar cred ca niciuna , sau nu-mi amintesc :confused: , m-am uitat pe lista de poezii a lui si nu-mi aduc aminte sa fi studiat vreuna

 

Of, of si iara of! Dumnezeule, unde-am ajuns :( ! Imi spunea mie inima ceva, de-asta te-am intrebat, Barcuta. Ma temeam de acest raspuns. Aici s-a ajuns cu prostia din sistem, nici marii clasici nu mai au loc in manuale! Si se mai mira de ce tinerii nu mai citesc carti, de ce nu iubesc literatura, de ce nu le mai place limba romana... Fara cultura un popor isi pierde identitatea si nu numai, cine , oare, are interes sa ajungem o natiune ignoranta, la marginea civilizatiei?

Citeste-l pe Cosbuc, Barcuta, vei fi , cu siguranta , mai bogat .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...