Jump to content
Vesperala Forum

Iubirea si fascinatiile ei


Mnemosyne

Recommended Posts

Eu am intrebat ce v-a fascinat la persoanele pe care le-ati iubit / le iubiti? Se numesc particularitati .

 

Ideile m-au fascinat

 

George si eu stiu destule persoane placute dar nu toate ma fascineaza :rolleyes: Subliniez scopul intrebarii mele .

Edited by Rhini
Link to comment
Share on other sites

ce mă poate fascina la un bărbat? din experienţă ştiu că:

 

 

mă fascinează ochii albaştri

 

mă fascinează gingăşia cu care-mi se dă de înţeles că îl interesez (lipsa ei e o bilă neagră)

 

mă fascinează creierul mobilat; adică persoanele pe care le consider foarte, dar foarte inteligente; e drept că e o fascinaţie platonică, dar tot fascinaţie este. cu mari şanse de "dezvoltare" când e reciprocă.

Link to comment
Share on other sites

Eu am intrebat ce v-a fascinat la persoanele pe care le-ati iubit / le iubiti? Se numesc particularitati .

Detaliez. Imi plac ochii negri si fara pleoapa definita, cum sunt chinezii.

Apoi mainile. Aici nu mai pot detalia.

Asta a fost din punct de vedere fizic.

In rest, daca ma face sa rad, nu mai lipseste nimic.

Nu oricine ma face sa rad. :rolleyes:

Edited by Lucareli
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ce mă poate fascina la un bărbat? din experienţă ştiu că:

 

 

mă fascinează ochii albaştri

 

mă fascinează gingăşia cu care-mi se dă de înţeles că îl interesez (lipsa ei e o bilă neagră)

 

mă fascinează creierul mobilat; adică persoanele pe care le consider foarte, dar foarte inteligente; e drept că e o fascinaţie platonică, dar tot fascinaţie este. cu mari şanse de "dezvoltare" când e reciprocă.

Adica iti poate da de inteles ca il interesezi in alt fel decat gingas ? :blink: Cum asta ?

 

Culmea este ca, desi lumea nu admite sau recunoaste asta, acea fascinatie este de fapt o atractie sexuala. Si este ceva involuntar, sau cum o denumeste Schopenhauer, vointa speciei.

Fascinatia pentru inteligenta este la fel, o atractie a materiei ce detine forta vitala, si se prezuma ca este vie, si se poate reproduce.

 

De aceea nu se poate justifica atractia fata de alta persoana, sau sex opus.

In schimb, te poate impresiona anumite liucruri sau calitati, virtuti, ale unei persoane.

 

Dar asta doar din prisma gradului de civilizatie si cultura pe care il deti.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 1 year later...

Fascinatia intervine la necunoscatori (spun asta fara a dori sa arunc nici cea mai mica umbra de dispret fata de antevorbitori). Apoi, o data ce ai gustat din pomul cunoasterii :lol: , nu te mai fascineaza nimic. Nu la cineva anume, ci asa, in general. Ce-i, icoana facatoare de minuni, ca sa ma fascineze? Imi poate placea sau ma poate interesa una sau alta, dar fascinatie(asociata cu iubirea) ... :pope:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...