Jump to content
Vesperala Forum

Madalina Manole s-a sinucis.


Eonica

Recommended Posts

Inca o mare artista a plecat dintre noi. Dupa primele constatari s-ar parea sa fie sinucidere. Vom mai vedea. Daca a fost asa, nu inteleg cum de a putut sa faca asta fara sa se gandeasca la copilasul ei de nici 2 ani. Dar incurcate sunt caile....

Link to comment
Share on other sites

Raposata a scos ceva secolu' asta? in afara de "fata draga"sau cum se numea melodia aia , nu stiu alta melodie de-a ei. Alta "personalitate"....in fine...n-am nimic cu omu' , s-o ierte Dumnezeu,dar e de neconceput cat tam-tam se poate face pentru cineva practic inexistent,care nu si-a lasat amprenta prea mult pe aici.... O sa imi sara in cap fanii ei(presupunand ca ar avea fani) si nu ii condamn,dar parerea mea e ca nu-si au rostul stirile si agitatia asta pentru Madalina Manole si punct.Putea sa se sinucida si n-aveam nimic cu ea,dar i-a nenorocit viata saracului copilas,sa-i fie rusine daca chiar a facut-o cu mana ei...

Edited by piko
Link to comment
Share on other sites

Raposata a scos ceva secolu' asta? in afara de "fata draga"sau cum se numea melodia aia , nu stiu alta melodie de-a ei. Alta "personalitate"....in fine...n-am nimic cu omu' , s-o ierte Dumnezeu,dar e de neconceput cat tam-tam se poate face pentru cineva practic inexistent,care nu si-a lasat amprenta prea mult pe aici.... O sa imi sara in cap fanii ei(presupunand ca ar avea fani) si nu ii condamn,dar parerea mea e ca nu-si au rostul stirile si agitatia asta pentru Madalina Manole si punct.Putea sa se sinucida si n-aveam nimic cu ea,dar i-a nenorocit viata saracului copilas,sa-i fie rusine daca chiar a facut-o cu mana ei...

:lol: Cum sa-i fie rusine daca nu mai e in viata? :)

Eu zic sa isi ceara scuze public.

 

Oricat de mult si-a lasat "amprenta", era o persoana publica...sau ma rog, fusese candva, si nimeni din presa nu putea rata exploatarea momentului. Iti dai seama ca ocaziile astea sunt, pentru ei, mana cereasca.

Link to comment
Share on other sites

A fost o visatoare, si care visator nu este macinat de regrete crunte , care nu simte acut diferenta dintre lumea faurita in vise si ceea ce primeste de la viata? Sufletul ei tumultos n-a reusit sa se-mpace cu sine. N-a reusit sa se mai agate de nimic si-a ales sa plece. A trait navalnic, a murit la fel.

Cat despre amprenta pusa lumii artistice, muzicale, va dainui cu certitudine , valorile veritabile nu pier niciodata cu totul. Un om a carui moarte bulverseaza si indurereaza o tara-ntreaga n-a trait degeaba.

Link to comment
Share on other sites

Ca mama, nu cred ca exista motiv pe lumea asta mare sa lasi un copil atat de mic. Sa nu te gandesti la el cand faci un astfel de gest. Nimeni si nimic nu poate inlocui mama.

pai tocmai .. sesizezi disperarea gestului incat a uitat si ca e mama? :(

Link to comment
Share on other sites

Mare curaj pentru un asemenea gest. Cred ca nu exista explicatie. Avea tot ce-si poate dori o femeie. Sau nu...

M-a deprimat vestea.

Mare prostie. Nu e vorba de nicio picatura de curaj. E PROSTIE pura. Daca vrei sa stii ce inseamna prostie, uita-te la cazurile astea. Nimic nu le intrece.

Link to comment
Share on other sites

Mare prostie. Nu e vorba de nicio picatura de curaj. E PROSTIE pura. Daca vrei sa stii ce inseamna prostie, uita-te la cazurile astea. Nimic nu le intrece.

Nu la acel sens de baza al cuvantului am facut eu referire.

Mai rau este ca a premeditat totul.

 

@samy :giveheart: Asta nu am reusit sa inteleg. Avea un copil. Eu, de exemplu, oricat de suparata as fi, bibi al meu ma inveseleste si nu-i trebuie efort prea mare.

Link to comment
Share on other sites

Terminati cu prostiile.

Femeia era pur si simplu bolnava.

Solutie la asa ceva is sedativele si legatul de pat.

Norocul este ca nu s-a indreptat si catre copil boala.

Vad ca nimeni nu ia in calcul asta.

 

E o drama. Fara solutie.

Sa se odihneasca in pace!

Link to comment
Share on other sites

Sinuciderea este mai grava decat omuciderea tocmai pentru faptul ca nu lasa timp de cainta.

Iar scurtarea slujbei de inmormantare pentru sinucigasi trebuie sa faca parte tocmai din strategia de descurajare a altora care ar fi tentati sa repete gestul.Deja a fost o tentativa de sinucidere la Iasi dupa modelul M. Manole.

Cine stie cate vor mai urma.Biserica trebuie sa condamne cu cea mai mare vehementa asemenea gesturi,limitandu-se la rugaciunea pentru aceste biete suflete,dar mai ales pentru familiile ramase in urma.

Mai exista si cazul bolnavilor psihici severi,unde in general se face slujba obisnuita.

Link to comment
Share on other sites

Sinuciderea este mai grava decat omuciderea tocmai pentru faptul ca nu lasa timp de cainta.

 

Adica, omor cativa oameni, ma caiesc si pocaiesc apoi, sincer sau doar formal, din vorbe, si biserica nu mai are nimic de zis? :qmark:

Niciodata n-o sa pot, Big, sa accept asta ca fiind dreapta judecata. Cum sa pui in balanta un ucigas cu un sinucigas si sa-l scoti de neiertat doar pe ultimul?

Si ucigasii se pot constitui ca "modele ".

Link to comment
Share on other sites

Numai Dumnezeu este judecator si hotaraste soarta tuturor oamenilor, inclusiv a sinucigasilor. Nimeni nu are de unde sa stie ce se petrece in ultimele secunde ale vietii unui sinucigas daca regreta sau nu sau daca este primit in cer sau nu. Noi nu trebuie sa judecam ci sa ne iubim aproapele.

 

Motivatia pt care se refuza de unele biserici ultima slujba in biserica este pt ca sinucigasul a decis sa-si ia propria viata daruita de Dumnezeu. Viata in sine desi este un dar nu ne apartine noua ci lui Dumnezeu. Prin sinucidere omul comite pacatul de moarte de a se pune pe el insusi Dumnezeu si de a decide cand se termina viata sa. El respinge mantuirea.

 

Ucigasii fata de sinucigasi sunt tratati diferiti probabil(nu sunt sigur) pt ca pacatul uciderii aproapelui poate fi iertat, fata de cel care se sinucide si respinge mantuirea(incadrandu-se aici la hula impotriva Duhului Sfant)pacat care nu este iertat nici in veacul acesta nici in cel viitor.

 

Link to comment
Share on other sites

"Sinuciderea este cel mai mare păcat fată de sine, căci prin ea omul îşi închide definitiv calea spre pocăinţă. Sinucigaşul dă dovadă de necredinţă sau o credinţă bolnavă (Judecători 9, 54 - 57 – sinuciderea lui Abimelec; 1 Regi 31, 4- 6 – sinuciderea lui Saul; Matei 27, 5 şi Fapte 1, 18 – sinuciderea lui Iuda); păcătuieşte contra trupului său care este biserica Duhului Sfânt (1 Corinteni 6,19; Romani 14, 8-12), şi deci nu mai are iertare nici în lumea aceasta, şi nici în cea viitoare. De aceea, sinucigaşului nu i se mai poate face nici un fel de slujbă şi nici nu se îngroapă în cimitir cu cei credincioşi." - http://www.parohiamacin4.org/sinuciderea.htm

Link to comment
Share on other sites

Numai Dumnezeu este judecator si hotaraste soarta tuturor oamenilor, inclusiv a sinucigasilor.

Total neproductiva atitudine. :D

Cel mult as adimite ca el e Ultimul, desigur, dupa ce as reusi marea performanta de a-i admite existenta.

Numai ca pana la el, pe Lumea Asta "competenta de judecata" ne apartine. Si o folosim din plin, judecam si ne judecam unii pe altii non-stop, la fiecare pas. Poate vrei sa spui ca nu e corect sa condamnam, e cu totul altceva. Insa nu ne putem abtine sa judecam, mai ales asemenea gesturi ca cel al MM.

Personal mie mi-e destul de indiferenta faza asta, ma dezgusta spectacolul mediatic pe care l-a facut rahatul asta auto-intitulat Presa , insa cu privire strict la MM, cum spuneam, ma lasa...nemuritor si rece. De fapt ceva mai putin rece si ceva mai muritor decat pe ea. Ok, n-o fi momentul sa fiu cinic, a murit un om, a ramas in urma un copil, pe care, culmea, am inteles ca si l-a dorit foarte mult.

Iar daca Dumnezeul TAU e intradevar corect, drept, asa cum pretinde si se autointituleaza, atunci pentru chestia asta, cu copilul, ar trebui s-o arda. Nu s-o ierte. Copilul ala va creste fara o mama, sau mai bine zis fara o mama care a ales sa nu-i mai fie mama, pentru ca (daca e asa cum se vehiculeaza) i s-a parut ca nu mai arata suficient de bine la 43 de ani!!! daca asta e un motiv suficient sa iti lasi copilul orfan, mai inainte de a-l invata ce inseamna sa ai o mama, si daca intr-un asemenea caz, tu esti in stare sa-i pasez lui Dumnezeu sarcina de a o judeca, well, eu nu am taria asta.

O judec si mi-e greata.

Noi nu trebuie sa judecam ci sa ne iubim aproapele.

Da, mai ales pe aia pe care ii nastem noi insine, nu?

 

Hai sa analizam din perspectiva biblica ideea asta. Sa nu-i judecam, spui tu, ci sa ne iubim aproapele.

Dumnezeu i-a incredintat o viata acum doi ani. A unui copil. Probabil dupa multe insistente ( a se citi rugaciuni, acatiste samd).

I-a dat si un corp, acum 43 de ani si, ca de la barbat la barbat ( intrucat, din cate stiu, avem impreuna cam 100 de ani :D ) pot sa spun ca i-a dat unul din Rezerva Personala, adica unul pentru care ar fi invidiat-o 3/4 din populatia feminina cu varsta mult mai mica.

 

Iar ea ce a facut? Nemultumit de unul din "cadouri", ("am ajuns un rebut din pdv fizic") le-a dat d*cu' pe ambele!

 

Da, corect, niciodata nu stii ce e in mintea/sufletul unui om. Insa mi-e greu sa gasesc un motiv care sa justifice cu adevarat sa lasi un copil, la varsta la care inca nu a deschis ochii asupra lumii, fara ceea ce ar trebui sa ii oferi. Si anume - o proiectie vie, palpabila a cuvantului "mama", nu doar niste poze la care sa se uite peste ani si sa spuna "ea ar fi trebuit sa fie mama mea."

Edited by Mephisto
Link to comment
Share on other sites

Insa mi-e greu sa gasesc un motiv care sa justifice cu adevarat sa lasi un copil, la varsta la care inca nu a deschis ochii asupra lumii, fara ceea ce ar trebui sa ii oferi. Si anume - o proiectie vie, palpabila a cuvantului "mama", nu doar niste poze la care sa se uite peste ani si sa spuna "ea ar fi trebuit sa fie mama mea."

 

E greu, intr-adevar sa gasesti un motiv temeinic, niciunul nu primeaza in fata copilului. Chiar daca pierdea totul si-i ramanea doar copilul, era bogata, avea pentru cine trai si pentru cine lupta. Viata nu-i mai apartinea in exclusivitate , nu avea dreptul sa si-o ia. Atipic, mamele nu fac asta.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...