Jump to content
Vesperala Forum

Ultimul album ascultat


Barcelona

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • 4 months later...

Am luat

 

post-989-1292764219_thumb.jpg

 

Cristina Aguillera, Bionic

 

Aşa cum scrie wiki:pop, electropop, synthpop, r&b

 

Partea ‘bionică’ – zgomotoasă şi metalică, m-a pus la grea încercare.N-am empatizat cu stilul dar, după multe ascultări, cum n-am sărit peste ca s-ajung mai repede la balade (care sunt spre final), a apărut o oarecare toleranţă.

 

Experimentează mult, vocea excepţională îi permite, dar pe mine nu m-a atins.Mai mult, am detectat oarece exces de acrobaţie muzicală pt a da temelor sexuale avânt şi rezonanţă, chestie pe care am considerat-o o risipă în contul coardelor ei vocale.Dincolo de ce-mi place sau nu-mi place mie, ea n-avea nevoie de ‘bikini cu cheia sol’ ca să placă şi să se vândă muzica ei.

 

În ansamblu, materialul îmi pare eterogen sub aspect muzical pt o singură semnătură, ca să zic aşa, ca şi cum ar vrea să spună dintr-o suflare tot ce poate pt că nu mai e timp să arate pe îndelete.Cam asta e senzaţia mea.

 

Citisem c-a avut vânzări proaste şi cronici contradictorii, dar am luat CD-ul pt că eram sigură că voi găsi ceva să-mi placă.Şi da, am găsit.

 

N-o să se tocească de ascultat ca Stripped sau Back to basics, dar o să-i vină rândul din când în când.

 

Pun

-ul şi câteva balade

You Lift Me Up

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 3 months later...
  • 4 months later...

Sophie Ellis-Bextor--> Make A Scene

 

post-989-1325193758_thumb.jpg

 

Pop şi electro-pop, ritm de dans, un cd vioi şi antrenant, vocea ei sună bine, dar mi-ar fi plăcut să-şi pună mai mult în valoare acel timbru ‘husky’ pe care îl are şi James Morrison - în variantă masculină şi la un calibru superior, ca să zic aşa.

Dar pt asta ar fi trebuit oarece balade de corason.

 

Melodiile sunt însă prea asemănătoare, parcă ar fi fost combinate în multe feluri (reuşite, de altfel) un anumit număr de ‘fraze muzicale’.

Per total animă, iar pt cei care au crescut cu pop-ul, cred că e chiar evocator.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 year later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...