Jump to content
Vesperala Forum

Romania - sub ape


Eonica

Recommended Posts

Vestitele inundatii din 1970 sunt deja minciuna fata de ce e in prezent. Jumatate de Romanie ba sunb torenti, ba atacata de apele umflate ale raurilor si ale Dunarii. Lumea disperata, o parte de ceea ce a fost, alta de ce va sa fie vineri cand apele Dunarii vor atinge varful de viitura in dreptul Brailei si Galatiului. E cumplit. Culmea este ca politicienii se dau in barci, dandu-se ingrijorati. televiziunile fac campanii de strangere de fonduri pentru sinistrati, OTV-ul duce camioane de ajutoare la sinistrati.

Dar oare aceste colecte sunt oare cu adevarat folositoare? Ce ar trebui sa se stranga pentru cei napastuiti?

Nu cred ca au nevoie doar de haine si alimente. Pana la urma ce sa faca cu zeci de saci de haine cand ei nu mai au acoperis deasupra capului? Multi oameni rationali vor sa ajute, dar cu adevarat. Si isi pun intrebarea cum ar trebui coordonate aceste colecte. Care e parerea voastra?

Link to comment
Share on other sites

Sa NU se dea ajutoare.

De banii respectivi sa se faca DIGURI, si DUPA ce ai facut un dig care sa te apere de viitoare inundatii, iti refaci casa. sau dormi la cort pana vin banii pt o noua casa intrucat la anul, daca vine viitura, nu mai crapa digul, si banii care ar fi trebuit sa se duca pe ajutoare iar, nu mai ajung la dig, ci direct la voi ca sa va faceti casele...

Consider rationamentul meu ca fiind extraordinar de corect :funny:

Link to comment
Share on other sites

Sa NU se dea ajutoare.

De banii respectivi sa se faca DIGURI, si DUPA ce ai facut un dig care sa te apere de viitoare inundatii, iti refaci casa. sau dormi la cort pana vin banii pt o noua casa intrucat la anul, daca vine viitura, nu mai crapa digul, si banii care ar fi trebuit sa se duca pe ajutoare iar, nu mai ajung la dig, ci direct la voi ca sa va faceti casele...

Consider rationamentul meu ca fiind extraordinar de corect :funny:

 

Roco, exagerezi. Asa ceva nu-i amuzant.

Trebuie sprijiniti oamenii.

Cunosti opinia mea. Punctual.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Sa NU se dea ajutoare.

De banii respectivi sa se faca DIGURI, si DUPA ce ai facut un dig care sa te apere de viitoare inundatii, iti refaci casa. sau dormi la cort pana vin banii pt o noua casa intrucat la anul, daca vine viitura, nu mai crapa digul, si banii care ar fi trebuit sa se duca pe ajutoare iar, nu mai ajung la dig, ci direct la voi ca sa va faceti casele...

Consider rationamentul meu ca fiind extraordinar de corect :funny:

 

 

Au mai promis ei prin 2006 ca o sa faca diguri ....si nimic.Doar promisiuni. :(

Link to comment
Share on other sites

E de neimaginit ce duce la lumea la centrele care se ocupa de adunat ajutoare. Haine rupte, aparate de radio si prajitoare de paine stricate, pantofi scalciati. Oamenii aia nu au nevoie de vechituri si stricaciuni. Le au le ale lor. Paturi au adus doar 1% din cei care au facut donatii. Bag de seama ca romanul vrea sa se dea filantrop, insa in realitatea se gandeste cum sa scape de prostiile din garaj sau beci.

Link to comment
Share on other sites

E de neimaginit ce duce la lumea la centrele care se ocupa de adunat ajutoare. Haine rupte, aparate de radio si prajitoare de paine stricate, pantofi scalciati. Oamenii aia nu au nevoie de vechituri si stricaciuni. Le au le ale lor. Paturi au adus doar 1% din cei care au facut donatii. Bag de seama ca romanul vrea sa se dea filantrop, insa in realitatea se gandeste cum sa scape de prostiile din garaj sau beci.

 

Tocmai din punctul asta de vedere mi-am permis o rezerva.

Vizez intermediarii binevoitori, categoric.

 

Link to comment
Share on other sites

Au mai promis ei prin 2006 ca o sa faca diguri ....si nimic.Doar promisiuni. :(

 

Care ei in 2006? Voicu? Don costel?

Mai usurel cu cerintele .

 

In alta ordine. Ai afaceri in zona inundabila?

Mai e de folos girofarul?

Categoric glumesc.

 

Te bagi aiurea in lucruri de care nu ai habar.

:airkiss:

 

Link to comment
Share on other sites

Si stati sa vedeti cati viteji se vor arata dupa ce se vor retrage apele....

 

Aici puteti sa vedeti live o parte din minunantul dig proaspat facut la Galati ce se vrea a fi stavila in fata viituri, in asa fel incat apa sa nu treaca strada spre blocuri: http://www.jurnalul.ro/webcam/galati-hotel-mercur-205.html

Aici puteti sa vedeti faleza din Galati inundata cu carciumioarele si terasele asaltate de ape: http://www.jurnalul.ro/webcam/galati-faleza-dunarii-207.html

Link to comment
Share on other sites

Momentan au salvat Galatiul si am bagat la apa jud. Constanta prin umplerea canalului Dunare - Marea Neagra. Cum o dai, tot nu-i bine.

 

Nu cred ca are legatura. Asta se face de cand e operativ canalul. E o aiureala ce s-a scris in presa. Ca a gasit un nea papleaca solutia.

Am vazut Constanta sub ape la fel ca acum, cand nu era dat in folosinta canalul.

Doar de la ploaie. Nu de la cote mari pe Dunare. N-are nicio legatura.

Constanta nu depinde de canal legat de inundatii.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Vorbeam de judet. Nu de orasul Constanta si aici ai exemplu Cenavoda. Nu sunt deloc povesti.

 

M-am prins mai tarziu. Imi cer scuze.

Dar nu are legatura oricum. Cernavoda nu e inundat ca sa scape alt oras.

E inundat doar fiindca ploua.

 

Am sa te intreb retoric! Crezi ca avem solutie?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Care ei in 2006? Voicu? Don costel?

Mai usurel cu cerintele .

 

In alta ordine. Ai afaceri in zona inundabila?

Mai e de folos girofarul?

Categoric glumesc.

 

Te bagi aiurea in lucruri de care nu ai habar.

:airkiss:

 

 

Chiar asa?

 

Imi aduc aminte ca in 2006 Dunarea o inundat mai multe sate si comune din jud.Dolj.Atunci aveam acelasi presedinte care a promis diguri.... doar a promis..Ca si acum.

 

 

In alta ordine. Ai afaceri in zona inundabila?

 

Ce are a face? Acum tu te bagi aiurea.

 

:gmousquetaire:

 

 

Link to comment
Share on other sites

M-am prins mai tarziu. Imi cer scuze.

Dar nu are legatura oricum. Cernavoda nu e inundat ca sa scape alt oras.

E inundat doar fiindca ploua.

 

Am sa te intreb retoric! Crezi ca avem solutie?

 

 

Intotdeauna exista solutii. Important e sa fie si vointa.

 

Cernavoda s-a inundat intrucat dupa o ploaie adecvata situatiei hidrologice si asa "umflata", apele s-au infiltrat pe sub digul dintre canalul Dunare - Marea Neagra si oras.

Uite link-ul sa nu crezi ca vorbesc dupa ureche: http://www.realitatea.net/plimbare-cu-barc...deo_722693.html

Link to comment
Share on other sites

Chiar asa?

 

Imi aduc aminte ca in 2006 Dunarea o inundat mai multe sate si comune din jud.Dolj.Atunci aveam acelasi presedinte care a promis diguri.... doar a promis..Ca si acum.

 

 

In alta ordine. Ai afaceri in zona inundabila?

 

Ce are a face? Acum tu te bagi aiurea.

 

:gmousquetaire:

 

Mi-e greu sa inteleg legatura intre presedinte si ce doriti dumneavoastra de la institutia respectiva.

Confundati normalitatea cu scurtarea unui drum cu girofarul montat pe o masina civila.

 

Iarasi gresesc?

 

Categoric eu is cel bagat aiurea.

Dintr-un singur motiv. Eu nu dau doi bani pe relatiile mele rutieristice.

 

Tu ai facut-o si ai facut caz la vedere despre asa ceva. Trebuia discretie, cred, daca tot ai comis-o. Dar e mare fala. Nu exista nimic altfel! Stranuta rudele.

In comunicare ai spus despre incalcat reguli. Comporatametul nu-s in masura sa-l evaluez.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Mi-e greu sa inteleg legatura intre presedinte si ce doriti dumneavoastra de la institutia respectiva.

Confundati normalitatea cu scurtarea unui drum cu girofarul montat pe o masina civila.

 

Iarasi gresesc?

 

Categoric eu is cel bagat aiurea.

Dintr-un singur motiv. Eu nu dau doi bani pe relatiile mele rutieristice.

 

Tu ai facut-o si ai facut caz la vedere despre asa ceva. Trebuia discretie, cred, daca tot ai comis-o. Dar e mare fala. Nu exista nimic altfel! Stranuta rudele.

In comunicare ai spus despre incalcat reguli. Comporatametul nu-s in masura sa-l evaluez.

 

 

Ce masina civila cu girofaruri? :lol: Asta am spus eu?Iar te BAGI aiurea.

 

Nu mai ai de cine sa te iei si te plictisesti nu?Oricum nu am ce discuta cu tine.

 

Numele topicului este altul.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ce masina civila cu girofaruri? :lol: Asta am spus eu?Iar te BAGI aiurea.

 

Nu mai ai de cine sa te iei si te plictisesti nu?Oricum nu am ce discuta cu tine.

 

Numele topicului este altul.

 

Toata ziua m-am gandit la asta. Nu glumesc.

A fost un reflex absolut nepotrivit din partea mea.

 

Problema e cum spui tu si tine strict de mine.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...