Jump to content
Vesperala Forum

Chiuvetele: inox obisnuit, lucioase sau de inox anticalcar

Recommended Posts

...sa va intreb care chiuvete sunt de preferat, cele de inox obisnuit, lucioase sau cele de inox anticalcar? Voi de care aveti?

Anticalcar. Oricum cea lucioasa se matuieste in timp, numai ca nu se va matui uniform.

dar si cele de inox pentru cei care nu le folosesc zilnic :)

...nu zilnic si nu cumva sa deschideti robinetul! Cu pipeta e cel mai potrivit. :rade:

Si alea anticalcar, tot de inox sunt.

Ambele-s de inox, pentru ca trebuiau sa poarte si ele un nume. :imao: Am impresia ca acest inox se va dovedi, in timp , o mare teapa. Este din familia parchetului laminat. :D: :sorry:

Auziti instructiuni, cica :

-Nu puneti pe chiuveta obiecte cu temperaturi inalte. Asezati-le pe o suprafata speciala.

-Evitati sa trageti vesela pe fundul cuvei sau pe picurator.

-Pentru a evita crearea de pete pe suprafata chiuvetei, nu lasati in chiuveta mai mult timp alimente sau alte materiale cu actiune coroziva , ca de exemplu sucuri de fructe, sare, otet, mustar etc.

-Nu lasati in chiuveta articole care ruginesc, rugina poate provoca pete, fisuri, deteriorari permanente ale materialului de pe suprafata chiuvetei.

Pai, vechea mea chiuveta ceausista indura cu stoicism multe si nu cracnea, deja incep sa-i duc dorul. :unsure:

Se impune a se adauga la instructiuni:

Locuri ideale de montaj: - in sufragerie in locul tabloului cu flori de camp sau in baie in locul oglinzii (numai in cazul chiuvetelor lucioase).

Bine zici, Eonica, de retinut ! :rade: :rade: :rade:

Eonicaaaa, pufosuleeee, si inoxul anticalcar aceleasi ziceri are, instructiunile seamana leit-poleit, nicio voroava schimbata! :scream:

Sau sunt si astea pe calitati si voi ati luat vreuna superioara , iar eu pe cea de la baza ?!! :o: :-/

Laca ca e mai bine de la baza, ca daca era de la acid, iesea inoxul cu bulbuci. :rade:

Hai ca ma linistisi, :lol: bine ca n-am aruncat-o pe cea veche, am dus-o la tara, la o adica o proptesc la loc si-mi vad de necazurile vechi, ca altele noi nu mai incap. :unsure:

Il astept si pe pufos, sa vad el ce mai zice, zicea ca se intretine usor, dar pe asta cu care ma procopsi eu , cum pui degetul , cum ramane amprenta acolo!

Eu o intretin pe a mea cu Cif Inox. Face toti banii acest produs. Pufosu' are dreptate, se intretine mai usor decat vechea chiuveta, caci macar nu are cum sa se ingalbeneasca. Si simtul nostru estetic ne spune ca se vede mai bine un inox cu pete decat o "ghiveta" emailata ingalbenita. :rade: