vesperala Posted March 23, 2010 Report Posted March 23, 2010 Am citit asta : http://www.vesperala.com/index.php?autocom...og&blogid=1 Şi m-am întrebat cum arăta în vremea aia tramvaiul în Bucureşti Poate găsiţi imagini Quote
Aprig Posted March 24, 2010 Report Posted March 24, 2010 Tramvaiul cel urît, cu pantograf liră, se numeşte ITB V09. Există unul restaurat, funcţional, care merge la ocazii speciale (a fost la parada de 100 de ani). Quote
vesperala Posted March 24, 2010 Author Report Posted March 24, 2010 toate par de după 1900, dar poate mă înşel... sunt interesante, dar vreau cu încăpăţânare ceva de la 1885 sau pe acolo Quote
Aprig Posted March 24, 2010 Report Posted March 24, 2010 (sursa: http://tramclub.org/viewtopic.php?t=305) Quote
vesperala Posted March 24, 2010 Author Report Posted March 24, 2010 oare cum arătau tramvaiele care nu erau electrice? erau cu cai? pesemne unul din acela a folosit Eminescu Quote
Aprig Posted March 25, 2010 Report Posted March 25, 2010 Arătau ca nişte căruţe. Pozele sînt de după 1900, dar ar trebui să semene. Quote
vesperala Posted April 5, 2010 Author Report Posted April 5, 2010 Arătau ca nişte căruţe. Pozele sînt de după 1900, dar ar trebui să semene. într-adevăr, aşa e probabil să fi fost Quote
Eonica Posted April 12, 2010 Report Posted April 12, 2010 Versuri George Tarnea La inceput imi amintesc clar Un prafuit tramvai cu cai Mergea in viteza de galop Dar n-avea statie si niciun stop Off Of Of S-a vorbit atunci de el Ca despre lucrul cel mai cel Deci e firesc la randul meu Cu altceva sa ma mandresc si eu Trenul galben fara cai Nu-i nici birja nici tramvai Dar ma poarta-n zbor mai repede ca vantul Nici n-apuci sa-l vezi ca vai Trenul galben fara cai A pornit usor si l-a inghitit pamantul Cu pestritul sau alai Trenul galben fara cai Zboara unde as vrea sa ma mai poarte gandul Cer senin sau vreme rea El din zori la prima stea Face parte zi de zi din viata mea Cer senin sau vreme rea El din zori la prima stea Face parte zi de zi din viata mea La inceput de veac pe splai Un prafuit tramvai cu cai Mergea in viteza de galop Dar n-avea statie si niciun stop Off Of Of Quote
Aprig Posted April 12, 2010 Report Posted April 12, 2010 Hai să despicăm niţel firul în cîte reuşim. Poezia asta (pe care o şi cînta cineva, probabil vreo Angela Similea or so) era, teoretic, despre măreaţa ctitorie a măreţei epoci care s-a dus, sperăm noi. Numai că metroul are mai multe în comun cu trenul decît cu tramvaiul, deci comparaţia nu e prea reuşită. Nu în ultimul rînd, deşi majoritatea ramelor IVA erau galbene, au existat şi rame albastre sau roşii (unele probabil mai există). Nu complet, erau de un cenuşiu sau crem cu o dungă albastră sau roşie, parcă dublă, şi în formă de V în faţă. Şi o siglă. Cred că l-a comparat cu tramvaiul pentru că tren cu cai n-a fost, şi avea un fix. La metrou există nişte locomotive utilitare, pentru întreţinere, care circulă în general noaptea, după ce se taie curentul. Diesel, LDH 45 dacă nu mă înşală memoria. Şi dacă tot am postat, mai adaug că tramvaiul lui h007 se numea V51/Festival (sau V951, după anul în care, probabil), iar vagonul V12 sau cam aşa ceva. Festivalurile au fost modernizate şi înlocuite cu EP/V3A, care au tot circulat pînă acum vreo 10 ani, cînd au fost casate aproape toate (din păcate, pentru că mie îmi plăceau cel mai mult după Tatra). Festivalurile astea vechi nu le-am prins (sau nu mi le amintesc), dar mi se par tare urîţele. Apropo, EP vine de la Electroputere. Probabil acolo erau făcute. Google ne poate lămuri. Quote
Margot Posted May 18, 2010 Report Posted May 18, 2010 In anul 1869 la Timisoara era introdus, pentru prima data in Romania, tramvaiul tras de cai. Poate fi admirat in Piata Libertatii din oras. Fara cai si tras pe linie moarta, vechiul mijloc de transport in comun este de acum obiectiv turistic. Tramvaiul este fabricat din metal si lemn si are o capacitate de 12 locuri pe scaune si inca opt locuri in picioare. Quote
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.