Jump to content
Vesperala Forum

RENASTEREA ZAMOLXIANISMULUI RELIGIA STRABUNILOR ROMANILO


harekrishna

Recommended Posts

Propunerea a fost facuta in 2009 de catre Octavian Sarbatoare si anume inregistrarea legala a cultului zalmoxian

iata linkul

http://www.docstoc.com/docs/21799493/RENAS...NILOR-ROMANILOR

Invataturile de baza ale zalmoxianismului

-Dumnezeu Zalmoxis,este in acelasi timp zeu,rege si profet.

-traiesc dupa legile date de Hestia lui Zalmoxis cand acesta a trait pe pamant.

-credinta in reincarnare

-initierea in misterele vietii de apoi facuta in timpul ospatului din camera interioara a templului

-zeita Bendis,zeita principala

-pestera lui Zalmoxis si raul sargetia sunt considerate locuri sacre

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ar fi interesant de facut un sondaj sa aflam cati dintre noi au cunostinta de zamolxianism. :think:

Dar dragilor, voi aveti o gramada de timp de pierdut cu aprofundarea tuturor acestor sercrete ale vietii vesnice, de aceea ma gandeam ca daca tot vreti sa ne luminati, explicati mai in detaliu toate aceste religii, caci nu toata lumea e initiata.

Link to comment
Share on other sites

Credinţa în Zamolxes prevedea ca după un anumit interval de timp, nu reţin şi nu am timp să caut cartea, să fie făcute sacrificii umane pentru ca cel sacrificat să ducă un mesaj dincolo. Dacă murea din prima, era bine, dacă nu, pedepsa zeilor asupra lor.

 

Evident, acum nu poate fi vorba despre aşa ceva, proababil a renăscut sub o altă formă.

Însă eu un lucru nu înţeleg. Cum se împacă vishuinismul cu zamolxismul? Sau care e scopul?

Link to comment
Share on other sites

Credinţa în Zamolxes prevedea ca după un anumit interval de timp, nu reţin şi nu am timp să caut cartea, să fie făcute sacrificii umane pentru ca cel sacrificat să ducă un mesaj dincolo. Dacă murea din prima, era bine, dacă nu, pedepsa zeilor asupra lor.

 

Evident, acum nu poate fi vorba despre aşa ceva, proababil a renăscut sub o altă formă.

Însă eu un lucru nu înţeleg. Cum se împacă vishuinismul cu zamolxismul? Sau care e scopul?

Zalmoxianismul care il propun cei care ii fac temple si altare prin Romania de azi este vegetarian.

Vishnuismul si zalmoxianismul nu au nici o legatura.Sunt religii total diferite.

Unii zic ca zalmoxianismul este mai apropiat de crestinism.Iar crestinismul popular practicat in Romania este de fapt zalmoxianism sub masca crestina.

Link to comment
Share on other sites

-credinta in reincarnare

Asta-i nouă sau era inclusă deja? Pentru că geto-dacii credeau în viaţa de după moarte, credeau în nemurire, nu este prezent ciclul reîncarnării.

 

Unde s-au construit temple ale lui Zamolxes în ţară? Şi altare.

Edited by Iskander
Link to comment
Share on other sites

Asta-i nouă sau era inclusă deja? Pentru că geto-dacii credeau în viaţa de după moarte, credeau în nemurire, nu este prezent ciclul reîncarnării.

 

Unde s-au construit temple ale lui Zamolxes în ţară? Şi altare.

pai citeste Religia dacilor de istoricul Dan Oltean ;acolo gasesti referintele grecilor(Strabon,Dion Chrisostom) la religia zalmoxiana;gasesti si reincarnarea acolo.

altare vezi pe saiturile de dacologie.

Link to comment
Share on other sites

Di daca nemtii si grecii se dau patrati, noi de ce sa ramanem rotunzi?

Pe mine ma irita subiecte de genul asta, aruncate fara explicatii. Daca tot e sa discutam, hai sa discutam de ec ar fi mai buna religia asta fata de cealalta. S-o numim religie sau mai repede seamana a secta?

Link to comment
Share on other sites

Imi aduce aminte de un pasaj din carticica "Jurnalul lui Dracula" :

Dracula catre Papa :

"Dacii aveau un obicei ca la fiecare 4 ani, sa aleaga unul din ei si sa-l arunce in varful a 4 sulite, ca sa ajunga la Zamolxe si sa-i spuna care sunt cerintele lor, necazurile lor..Acelasi procedeu l-am folosit si eu. Neprimind insa niciun raspuns de la Dumnezeu, am trimis mesageri cu miile, ca sa am cat de cat siguranta ca mesajul meu a ajuns acolo sus. Da, poate ca uneori am exagerat un pic, dar intentiile mele au fost bune :angelnot: "

:rade:

Link to comment
Share on other sites

Di daca nemtii si grecii se dau patrati, noi de ce sa ramanem rotunzi?

Pe mine ma irita subiecte de genul asta, aruncate fara explicatii. Daca tot e sa discutam, hai sa discutam de ec ar fi mai buna religia asta fata de cealalta. S-o numim religie sau mai repede seamana a secta?

 

Eonica, le putem spune cult pentru a nu se simti jigniti.

Link to comment
Share on other sites

pai citeste Religia dacilor de istoricul Dan Oltean

Herodot afirmă altceva, nicidecum ceea ce spune domnul acesta. După moarte, sufletele mergeau către Zamolxes. Punct. Dacă din multitudinea de triburi existente erau câteva (nu multe) care considerau altfel, acest fapt nu schimbă cu nimic lucrurile. Reîncarnarea nu reprezintă punctul central al religiei geto-dacilor, ci nemurirea. Nemurirea, dar nu efectuată prin ciclul reîncarnării. Eventual poţi da nişte link-uri cu cele spuse de Strabon sau de Oltean, ca să văd şi eu.

 

Cât priveşte treaba cu templele, nu ai răspuns clar. Tu ai afirmat că azi, în România, zamolxianismul ăsta vegetarian îl propun cei care îi ridică temple. Cine îi ridică temple? Unde?

Edited by Iskander
Link to comment
Share on other sites

Este ceea ce promit marii profeti ai lumii, Zoroastru, Isus, Mahomed, Krisna etc. Aceasta postexistenta se obtinea prin intermediul unei initieri prin practici spirituale spre cum arata si informatia geografului Strabon privind vegetarianismul si cumpatarea celor numiti theosebei (evlaviosii zeului), ktistoi (intemeietorii) si abioi (literar: lipsiti de viata) - termen ce ar putea descrie o stare inactiva de meditatie prelungita in care doar constiinta este treaza, cum descrie si Herodot retragerea pentru 3 ani de zile sub pamant a lui Zamolxis (practica, extrem de raspandita in acea vreme in India, Tibet, Persia etc.)

 

Dacii credeau de asemenea in reincarnarea sufletelor foarte raspandita in acea vreme. Helanicos afirma ca teryzii si crobyzii, doua triburi trace, vecine cu getii credeau ca nu vor muri si ca se duc la Zamolxis. Totusi sederea pe langa zeu nu e definitiva pentru ca ei considera ca mortii vor reveni. Ei duc ofrande si se distreaza pentru ca "mortul sa se intoarca" (Suidas).

 

De asemenea razboinicii daci considerau o onoare sa mori in lupta, idee ce se gaseste in filozofia Samkia si Yoga - vezi Bhagavad-gita (II.32) ca si la nordici, unde eroii cazuti merg in Valhalla.

Link to comment
Share on other sites

Este ceea ce promit marii profeti ai lumii, Zoroastru, Isus, Mahomed, Krisna etc. Aceasta postexistenta se obtinea prin intermediul unei initieri prin practici spirituale spre cum arata si informatia geografului Strabon privind vegetarianismul si cumpatarea celor numiti theosebei (evlaviosii zeului), ktistoi (intemeietorii) si abioi (literar: lipsiti de viata) - termen ce ar putea descrie o stare inactiva de meditatie prelungita in care doar constiinta este treaza, cum descrie si Herodot retragerea pentru 3 ani de zile sub pamant a lui Zamolxis (practica, extrem de raspandita in acea vreme in India, Tibet, Persia etc.)

Este ceea ce promit marii profeti ai lumii, Zoroastru, Isus, Mahomed, Krisna etc. Aceasta postexistenta se obtinea prin intermediul unei initieri prin practici spirituale spre cum arata si informatia geografului Strabon privind vegetarianismul si cumpatarea celor numiti theosebei (evlaviosii zeului), ktistoi (intemeietorii) si abioi (literar: lipsiti de viata) - termen ce ar putea descrie o stare inactiva de meditatie prelungita in care doar constiinta este treaza, cum descrie si Herodot retragerea pentru 3 ani de zile sub pamant a lui Zamolxis (practica, extrem de raspandita in acea vreme in India, Tibet, Persia etc.) s.a.m.d.

 

Sursa: http://www.elixir.ro/domenii.php?mnu=141

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...